Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomůžu ti, Ameriko, vzkázal Kerry

  8:50aktualizováno  8:50
Americký senátor John Kerry se oficiálně stal protivníkem George Bushe. Ve čtvrtek večer přijal nominaci Demokratické strany na prezidentský úřad. V projevu, který řada komentátorů považovala za klíčový, kritizoval svého rivala kvůli postupu v Iráku, ale i kvůli ekonomické politice.

"Amerika na tom může být lépe a pomoc je na cestě," opakoval mnohokrát Kerry v projevu.

"Budu vrchním velitelem, který nás nikdy omylem nezavede do války," uvedl Kerry v narážce na nesprávné informace amerických zpravodajských služeb, které posloužily Bushovi jako důvod k tažení proti Iráku.

"Jako prezident vrátím národu jeho ctěnou starobylou tradici. Spojené státy nikdy nepůjdou do války, protože chtějí, nýbrž proto, že musejí...," uvedl Kerry.

Bush opakovaně hlásal existenci zbraní hromadného ničení v Iráku, ale žádné se nenašly, sliboval "levnou" válku, ale nic takového není, vyhlásil misi v Iráku za ukončenou, ale tato mise určitě u konce není, hřímal Kerry v závěrečný den sjezdu Demokratické strany v Bostonu.

Dále uvedl, že vlastenectví si nelze přivlastnit, protože patří všem, a zdůraznil, že nesouhlas neznamená nedostatek lásky k vlasti.

"V těchto nebezpečných dnech existují dobrý a špatný způsob ukazování síly... síla je více než jen tvrdá slova," řekl Kerry v nepřímé narážce na Bushovy projevy.

Kerry zdůraznil, že v případě volebního vítězství reorganizuje zpravodajské služby podle doporučení komise vyšetřující teroristické útoky z 11. září 2001, posílí zvláštní
jednotky pro boj s terorismem a bude hledat pomoc spojenců.

Podpořím střední třídu
V daleko obsáhlejší části projevu věnované domácí ekonomické a sociální situaci Kerry vylíčil ekonomické utrpení po čtyřech letech republikánské vlády a zdůraznil, že postižena je střední třída i dělníci, jejichž pracovní místa se vyvážejí do zahraničí.

"Platy klesají, náklady na zdravotní péči rostou a naše skvělá střední třída se zmenšuje. Lidé pracují o víkendech, mají dvě zaměstnání, tři zaměstnání a stále se nemohou hnout kupředu," řekl Kerry.

"Můžeme a budeme na tom lépe. Jsme optimisté. Ceníme si Ameriky, kde není střední třída ždímána, ale daří se jí," dodal Kerry.

Při Kerryho projevu bostonská sportovní aréna FleetCenter burácela potleskem. Dlouhé ovace začaly ve chvíli, kdy demokratický kandidát vystoupil na pódium, zasalutoval a vojenským způsobem se "nahlásil do služby".

V projevu poté mnohokrát zmínil svoji vojenskou službu ve Vietnamu a dokazoval, že je připraven vést národ v obtížných dobách.

PŘEDVOLEBNÍ PLÁNY JOHNA KERRYHO

IRÁK: Podporoval válku v Iráku, ale nyní říká, že tak učinil na základě nesprávných informací. Ostatní země a hlavně NATO by podle něj měly hrát větší roli.
TERORISMUS: Mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu považuje za zásadní. Chce reformu zpravodajské služby,  více jazykově vybavených lidí. Hodlá se znovu zaměřit na Afghánistán.
ZAHRANIČNÍ POLITIKA: Ostatní státy by měly Ameriku respektovat, ne se jí bát. Kerry před sebou vidí tři hlavní úkoly: boj proti terorismu, eliminaci zbraní hromadného ničení a šíření demokracie a svobody ve světě.
OBRANA: Kerry je pro zvýšení početního stavu ozbrojených sil. Je proti systému protiraketové obrany. Podporuje kontrolu zbraní v osobním držení.
ZAMĚSTNANOST: Chce zavést daňové slevy  podnikům, které vyrábějí zboží v USA.
EKONOMIKA: Chce odvolat daňové škrty pro lidi s ročním příjmem přes 200 tisíc dolarů a více, které zavedl Bush po  nástupu do úřadu. Zavést daňové škrty pro střední třídu, zvednout minimální hodinovou mzdu z 5,15 dolaru na sedm dolarů.
ZDRAVOTNICTVÍ: Jeho reforma počítá se snížením nákladů a s podporou téměř 27 milionů nepojištěných Američanů. Chce zajistit, aby 96 procent dospělých a 99 procent dětí mělo řádné zdravotní pojištění.
SOCIÁLNÍ PÉČE: Podporuje právo ženy na potrat. Je proti  trestu smrti. Je proti manželství homosexuálů (rozhodnutí by nechal na jednotlivých státech unie), ale přiznává jim právo na adopci dětí.

Prezidentský kandidát John Kerry na sjezdu Demokratické strany. (30. července 2004)

Účastníci kongresu Demokratické strany v americkém Bostonu. (30. července 2004)

Prezidentský kandidát John Kerry salutuje účastníkům sjezdu Demokratické strany. (30. července 2004)

Prezidentský kandidát John Kerry během projevu k účastníkům sjezdu Demokratické strany. (30. července 2004)

Dcery prezidentského kandidáta Johna Kerryho během sjezdu Demokratické strany. (30. července 2004)

Prezidentský kandidát John Kerry salutuje účastníkům sjezdu Demokratické strany. (30. července 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz