Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomozte nám s bezprávím na Kubě, žádá Česko

  22:50aktualizováno  22:50
Ministr zahraničí Jan Kavan požádal kvůli věznění poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka na Kubě o pomoc členské státy EU a dopisem poprosil o spolupráci například také Mexiko a Chile. "Obracíme se na státy unie, z nichž mají některé s Kubou blízké vztahy, aby nám v této věci pomohly. Budeme využívat všech zákonných a diplomatických možností. Jsem přesvědčen, že se nám podaří, aby byli oba co nejdříve na svobodě," řekl Českému rozhlasu Kavan.
Vláda na svém mimořádném zasedání vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že Kuba zadržuje dva české občany. Pověřila ministerstvo zahraničí, aby v této souvislosti požádalo o pomoc třetí země.
Ivan Pilip s rodinou

Ivan Pilip s rodinou - Ivan Pilip s manželkou Lucií a dětmi Štěpánem, Sylvií a Terezou na zahradě jejich domu ve Velké Chuchli v Praze. (17. ledna 2001) | foto: Petra RůžičkováČTK

Jak to začalo?
Kubánské úřady zatkly Pilipa s Bubeníkem minulý pátek ve městě Ciego de Ávila několik set kilometrů jižně od Havany. Čeští občané se podle nich dopustili "narušení pobytového režimu". Oficiální stanovisko kubánská strana dosud nevydala, lze prý ale za ně považovat prohlášení v kubánském listu Granma, který oba Čechy označil za agenty USA s tím, že budou postaveni před soud.

Vláda se na mimořádném zasedání sešla podle vicepremiéra Vladimíra Špidly proto, že Kuba doposud neinformovala o zadržených a neumožnila konzulátu konktakt se zadrženými. Kuba tím porušila mezinárodní úmluvy a už třikrát nedodržela dvaasedmdesátihodinovou lhůtu pro vznesení obvinění, poznamenal Špidla.

Kabinet protest proti tomuto jednání doručí kubánským úřadům. "Nesmírně nám záleží na tom, aby byl doručen. Od jisté doby přestal kubánský chargé d'affaires komunikovat s naším ministerstvem zahraničních věcí a nepřijímá žádné písemnosti," uvedl vicepremiér Pavel Rychetský.

Sněmovna vyšle na Kubu delegaci
Poslanecká sněmovna vyšle na Kubu šestičlennou delegaci v čele s Petrou Buzkovou (ČSSD), která by v Havaně měla jednat o osudu zadržovaných českých občanů. Zatím není jasný termín odletu, vše záleží na tom, kdy jim Kuba udělí víza.

Sněmovní delegaci budou tvořit kromě místopředsedkyně dolní komory Petry Buzkové zástupci všech pěti poslaneckých klubů.

Český vyslanec se sešel s Pilipem a Bubeníkem, tvrdí Kuba, Češi to popírají
Podle kubánského vyslance v České republice Davida Pauloviche bylo českému chargé d'affaires na Kubě Josefu Maršíčkovi umožněno sejít se s vězněnými českými občany - poslancem Ivanem Pilipem a bývalým studentským vůdcem Janem Bubeníkem.

"Bylo mu umožněno (českému chargé d'affaires) setkat se s těmi dvěma lidmi v sobotu, v neděli a ve čtvrtek," řekl v sedmnáct hodin kubánský chargé d'affaires v ČR David Paulovich. Na rozdíl od České republiky umožňuje Kuba návštěvy vězňů podle mezinárodních úmluv, odpověděl Paulovich na otázku ČTK, zda tedy může s jistotou potvrdit, že k setkání došlo.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil nedlouho po zveřejnění tvrzení kubánské strany popřel. Setkání s vězni bylo českému chargé d'affaires Josefu Maršíčkovi znemožněno s tím, že nemá potřebnou autorizaci kubánského ministerstva zahraničních věcí, tvrdí mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

České velvyslanectví v Havaně po 17. hodině na telefonický dotaz ČTK bez bližších informací sdělilo, že žádný z diplomatů není přítomen a že všichni o případu Pilip-Bubeník jednají mimo budovu mise.

Do řešení krize se hodlá zapojit i český prezident Václav Havel, který se ve čtvrtek vrátil z ozdravného pobytu na španělském ostrově Lanzarote. Zatím však není jasné, co podnikne.

Havana neřekla, co bude se zadrženými dál
Ve čtvrtek v 18 hodin vypršela lhůta, během níž mělo být Pilipovi a Bubeníkovi sděleno obvinění. Ministerstvo zahraničí dosud od Kuby nedostalo žádné oficiální informace. Nevíme, který zákon či zákony porušili, ani proč jim není umožněn kontakt se zastupitelským úřadem, uvedl Pospíšil. Diplomatické kanály mezi Prahou a Havanou se podle něho zdají být v tuto chvíli uzavřeny.

USA odsuzují zatčení Pilipa a Bubeníka
Spojené státy odsoudily zatčení Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě a vyzvaly kubánský režim k jejich okamžitému propuštění. "Plně podporujeme prohlášení České republiky, které zatčení označuje za nepodložené a v rozporu se principy zastávanými demokratickými národy," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Amerika odmítla obvinění Havany, že by Češi kuli kontrarevoluční pikle nebo dokonce byli agenty USA. "Jejich jedinou vinou je, že se setkali s kubánskými disidenty, kteří usilují o nenásilnou změnu kubánského totalitního režimu," dodal Boucher.

Na internetu lze podepsat petici za propuštění Pilipa a Bubeníka

Na internetu se ráno objevila výzva požadující okamžité propuštění poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka, kteří jsou již týden vězněni na Kubě.

Petici mohou lidé podepsat na adrese www.posletejedomu.cz. Po 15. hodině bylo pod peticí 133 podpisů.
  
Až bude pod peticí dostatečný počet podpisů, bude odeslána kubánským úřadům, slibují v textu její autoři.

Evropský parlament žádá propuštění Čechů
Předsedkyně Evropského parlamentu Nicole Fontainové ve čtvrtek vyzvala kubánského prezidenta Fidela Castra, avy zadržené Čechy okamžitě propustil. Prohlásila, že obvinění vznesená proti zadrženým ukazují, že kubánský režim nerespektuje základní práva zakotvená v mezinárodních úmluvách, v první řadě pak svobodu projevu a svobodu sdružování.

"Nelze tolerovat, aby kontakty zahraničních návštěvníků na Kubě byly omezeny jen na určitou část obyvatelstva." Za další porušení lidských práv označuje Fontainová také to, že oba zadržení jsou drženi v izolaci, bez možnosti kontaktovat vyslanectví své země.


Diplomacie zatím v řešení případu neuspěla
Naděje, které se upínaly ke středeční intervenci českého chargé d' affaires Josefa Maršička na havanském ministerstvu zahraničí, byly zcela marné. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ve středu v Praze uvedl, že hodinové jednání nepřineslo ve vyjednávání o osudu zadržených žádný pokrok. Kubánská strana na české protestní nóty nereagovala a označila je za nepřijatelné.

Také středeční apel ministerstva zahraničí USA zůstal zcela bez odezvy.

Ve středu rovněž vyzval kubánské úřady k propuštění českých občanů vlivný americký poslanec, republikán Henry Hyde. "Kubánské úřady by měly ukončit tuto maškarádu a ihned osvobodit tyto dva demokratické představitele," prohlásil Hyde, který předsedá výboru pro mezinárodní vztahy v dolní komoře Kongresu, Sněmovně reprezentantů.

O posledním vývoji případu zatčeného Pilipa s Bubeníkem do středy 17. ledna čtěte ZDE.

Neblaze proslulá Villa Maresta
Kubánští disidenti obecně popisují věznice jako kobky plné švábů a hlodavců, kde dostávají jen málo jídla a rychle hubnou.

Villa Maresta, kde jsou Pilip s Bubeníkem drženi, je jednou z nejtvrdších kubánských věznic. Byla postavena v roce 1963 a je nazývána kubánskou Ljubljankou, napsal slovenský deník Sme, který čerpal informace z informací kubánských disidentů na internetu.

Podle deníku je ale havanské vězení, patřící Castrově zpravodajské službě, 'slabší' než pověstná moskevská mučírna KGB. Místním úřadům záleží na tom, aby se vyhnuly kritice zahraničí a spíše než fyzicky mučí vězně psychicky. Cely mají rozměry tři krát dva metry, betonové žaluzie znemožňují výhled, WC je díra v zemi a kousek roury, která ční ve zdi nad toaletou, slouží jako sprcha.

O osud Pilipa a Bubeníka mají jejich rodiny velký strach. Obávají se toho nejhoršího. "Máme srdce v kalhotách a je nám z toho špatně. To vypadá skoro na trest smrti," popsala svoje pocity Bubeníkova matka.

Politické motivy Kuby
Řada pozorovatelů se jednoznačně shoduje, že důvodem zatčení českých občanů jsou politické motivy Kuby.

Kubánské úřady loni v dubnu ostře zareagovaly na česko-polský
návrh rezoluce OSN odsuzující porušování lidských práv na Kubě, který schválila Komise OSN pro lidská práva. V Havaně pak demonstrovaly desetitisíce Kubánců před českým zastupitelským úřadem. Kuba tehdy také obvinila české diplomaty v Havaně, že prý podněcují podvratnou činnost a podporují vnitřní kontrarevoluci.

Vůbec ale není zatím jasné, co Havana celou kauzou sleduje. Pozorovatelé spekulují o možném nátlaku Kuby na Spojené státy či eventuální výměně českých občanů za nějaké vlastní politické vězně.

Ivan PILIP A Jan BUBENÍK NA KUBĚ - DEN PO DNI

12. ledna - Kubánské úřady zadržely Pilipa a Bubeníka, kteří soukromě navštívili Kubu. České ministerstvo zahraničí (MZV) se o celé věci dozvědělo až 14. ledna odpoledne.
14. ledna - MZV oznámilo jejich zadržení. Kubánská strana uvedla důvod: "narušení pobytového režimu". Podle kubánské policie byli Češi zadrženi kvůli setkání se zástupci kubánské opozice ve městě Ciego de Ávila. Podle ředitele disidentské kubánské Komise pro lidská práva a národní usmíření Elizarda Sáncheze se Pilip a Bubeník nepokoušeli při schůzce s disidenty Antoniem Femeníasem a Robertem Valdiviou předat žádnou materiální ani finanční pomoc.
15. ledna - Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček předal kubánskému chargé d'affaires v Praze Davidu Paulovichovi protestní nótu. Ministerstvo žádá okamžité řešení situace a propuštění obou zadržených a protestuje proti tomu, že jim zpočátku nebyl umožněn kontakt s českým zastupitelstvím v Havaně.  Václav Havel podle mluvčího Ladislava Špačka zatím nehodlá do případu zasahovat. České zastupitelství v Havaně stále neobdrželo oficiální stanovisko kubánských úřadů k celé kauze.
16. ledna - Kubánské úřady obvinily Pilipa a Bubeníka, že se jako "agenti Spojených států" věnovali na Kubě udržování "podvratných styků" s tím, že  budou postaveni před soud. Oba převezly do havanské věznice Villa Marista. MZV předalo kubánskému chargé d'affaires druhou protestní nótu. Americká prestižní nevládní organizace Freedom House vyjádřila solidaritu se zadrženými českými občany a vybídla mezinárodní společenství, aby Kubu přimělo k jejich propuštění.
17. ledna - Chargé d'affaires českého velvyslanectví v Havaně Josef Maršíček jednal neúspěšně o zadržení Pilipa s Bubeníkem na kubánském ministerstvu zahraničí. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková (ČSSD) zaslala jménem sněmovny šéfovi kubánského parlamentu Ricardu Alarcónovi dopis, v němž vyjádřila víru, že kubánský parlament podpoří žádost sněmovny o okamžité propuštění českých občanů na svobodu. Čeští poslanci zvažují vyslání parlamentní delegace zástupců všech poslaneckých klubů do Havany. Kubánský chargé d'affaires v ČR se dopisem obrátil na komunistického poslance Miloslava Ransdorfa se žádostí, aby seznámil poslance s postoji Kuby k zadržování obou Čechů a s výhradami k dlouhodobé politice ČR vůči Kubě.
18. ledna - odpoledne vyprší 72hodinová lhůta, během níž má kubánský prokurátor, co se zadrženými dál. Do případu údajně hodlá zasáhnout Václav Havel, není známo jak. Pilip a Bubeník zůstávají i nadále ve věznici Villa Maresta.
Sněmovní výbor rozhodl, že na Kubu vyšle šestičlennou delegaci vedenou Petrou Buzkovou (ČSSD). Zatím ale není jasné, kdy odletí - podle Buzkové vše závisí na tom, kdy jim Kuba udělí víza.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Od chování krav k džihádu. V Sahelu se rodí nová odnož Islámského státu

Ilustrační snímek

V afrických státech Niger a Mali vzniká nové podhoubí Islámského státu. K džihádistům se často přidávají mladí lidé,...

Zeman v Soči jednal s Putinem. V Sýrii jste zvítězili, gratuloval

Miloš Zeman se v úterý sešel s Vladimirem Putinem (21. listopadu 2017)

Prezident Miloš Zeman v úterý v černomořském letovisku Soči jednal s Vladimirem Putinem. Zahájil tak pětidenní státní...

Libanonský premiér Harírí odložil rezignaci. Na žádost prezidenta

Příznivci Harírího v Bejrútu oslavují jeho stažení rezignace (22. listopadu...

Libanonský premiér Saad Harírí odložil svou rezignaci. V prohlášení přenášeném libanonskou televizí řekl, že ho...Najdete na iDNES.cz