Pomoc obětem tsunami vázne

  • 10
Rozdělování humanitární pomoci jihovýchodní Asii, kterou před týdnem postihlo zemětřesení, vázne. Komplikují ji nejen tropické deště či zničená infrastruktura, ale na Srí Lance i dlouholetý konflikt mezi vládou a Tamilskými tygry. Podle OSN potřebují potravinovou pomoc téměř dva miliony lidí.

VŠE O KATASTROFĚ
články ¦ fotografie
konta ¦ krizové linky

Úřady tvrdí, že již překonaly potíže se skladováním přicházející pomoci.

Její distribuci ale v některých místech ohrožují tropické deště a jinde znemožnily přistání vrtulníků s pomocí hladové davy.

Australské a americké vojenské vrtulníky shazují trvanlivé pečivo, energetické nápoje a instantní nudle obyvatelům zničených vesnic na západním pobřeží Sumatry. Startují z letadlové lodi Abraham Lincoln, která zakotvila u Sumatry; na Srí Lanku vyplula námořní flotila s pomocí i vybavením pro čištění vody. 

Důležité jsou vrtulníky
Vrtulníky jen s obtížemi přistávaly v některých zaplavených oblastech a Světový program OSN pro výživu (WFP) uvedl, že několik strojů nemohlo přistát, protože se na místě shromáždily davy hladových lidí.

"Několik vrtulníků se snažilo přistát v pobřežních vesnicích nedaleko hlavního města provincie Aceh Banda Acehu, ale množství lidí, kteří se zoufale snažili získat dodávky, jim zabránilo přistát," uvedlo prohlášení WFP. Dodávky, včetně potravy, se tedy shazují z vrtulníků. 

Dopravu pomoci, která se hromadí v letištních a přístavních skladištích, komplikuje i zničená infrastruktura a nedostatek pohonných hmot. Podle OSN se však pomoc do některých indonéských odlehlých vesnic nedostane ještě týdny.

"Spoléháme se na vrtulníky, protože jsou jediným prostředkem, jak se dostat do nejvzdálenějších oblastí," řekl koordinátor OSN v Indonésii Michael Elmquist. "Bude asi trvat ještě pár týdnů, než se opraví silnice a dostanou se tam nákladní vozy. Nemohu vyloučit, že jsou místa, která nedostanou pomoc pár týdnů." 

Nebezpečné deště
OSN oznámila, že tropické deště v indonéské provincii Aceh i na Srí Lance v některých místech zastavily dodávky pomoci a zhoršily také hygienické podmínky. Na druhou stranu přinesly přeživším v odříznutých oblastech čerstvou pitnou vodu.

Mezi nejhůře zasaženými na Acehu je rybářské městečko Meulaboh, kde žilo původně 40 tisíc obyvatel. Nejméně polovina se ocitla v troskách a podle reportéra AP mezi zřícenými domky natahovalo ruce po jídle ani ne sto zubožených lidí. 

Pomáhají i sloni
Nejen v Thajsku v letovisku Pchúket, ale i v Acehu byli nasazeni do akce sloni, aby pomáhali odstraňovat trosky po katastrofě. Sumatra utrpěla dvojitý zásah přírodních živlů - nejprve zemětřesení a následně také vlny tsunami. Ostrov ležel nejblíže epicentru nejsilnějšího zemětřesení v oblasti za poslední čtyři desítky let.

Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR) zahájil z Dubaje a z Dánska dodávky 400 tun materiálu pro indonéský Aceh. Během tří dnů by mělo být přepraveno 2000 velkých stanů, sto tisíc přikrývek, 20 tisíc plastikových celt a stejný počet souprav s kuchyňským vybavením.

Podle UNHCR to umožní poskytnout útočiště sto tisíc lidí. "Poskytnout těmto lidem střechu nad hlavou je naprostou prioritou," řekl šéf UNCHR Ruud Lubbers. "Jsou traumatizovaní a žijí v prostředí, které lze označit jako naprosté peklo."

V přístavu ostrovní metropole Port Blair si stále zoufá dva tisíce rodin, kterým chybí jídlo, kerosin, zápalky, rýže. "Všechno je pryč a my jsme od vlády nedostali nic," rozčiluje se zdejší pěstitel rýže.

Problém s Tamily
Na Srí Lance komplikuje situaci i 20 let trvající konflikt mezi vládou a Tamily, kteří ovládají sever a východ ostrova.

Přestože v posledních třech letech obě strany dodržují klid zbraní, obvinila vláda členy separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), že zapálili uprchlický tábor jen kvůli tomu, že přijali vládní pomoc.

Stejně tak podle srílanského ministerstva obrany vojenské vrtulníky z Ruska, Indie a Srí Lanky stále čekají na povolení LTTE, aby mohly dopravit pomoc na severovýchod ostrova.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video