Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomník může stát na Újezdě nezměněn

  16:00aktualizováno  16:00
Malá Strana - Ministerstvo kultury rozhodlo, že na úpatí Petřína může stát pomník obětem komunismu beze změn v jeho koncepci. S tou nesouhlasil magistrátní odbor památkové péče a dílo sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzela a Jana Kerela před časem zamítl. Problematickou čátí bylo schodiště široké až pět metrů se sedmi sochami, metaforou obětí a utrpení, z nichž nejvyšší měří přes dva metry.

Památkáři magistrátu však koncem června souhlasili s umístěním pomníku za podmínky, že tam bude pouze část zamýšleného schodiště. Proti tomu se k ministerstvu odvolali zástupci hlavního města a městské části Praha 1.

Podle místostarosty Prahy 1 Vladimíra Vihana může pomník na Petříně stát jen celý a jakýkoli zásah do jeho koncepce by byla zkomolením díla, které realizaci vylučuje. Jak dodal, uvedlo ministerstvo, že je pomník z hlediska památkové péče přípustný.

Městská část jako jeden z vyhlašovatelů soutěže rozhodnutí ministerstva přivítala. "Umožní uskutečnit záměr uctít památku obětí komunistického režimu a postavit jejich utrpení důstojný památník, který jim Praha dosud dlužila," uvedl Vihan. Podle původních předpokladů měl být pomník odhalen na Petříně v pomyslném prodloužení Vítězné ulice 17. listopadu, ale zatím není jisté, zda se tento termín podaří stihnout.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz