Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomalu přidávej a toč doprava. Zapadlý robot na Marsu se zkusí osvobodit

  6:49aktualizováno  6:49
Vozítku Spirit, které v dubnu uvázlo na Marsu v měkkém podloží, začínají týdny pravdy. NASA mu v pondělí začne vysílat povely, podle nichž robot zkusí vyjet z pasti, kterou mu uchystal povrch rudé planety. Odborníci nicméně vidí šance na záchranu bledě.

Nácvik v Pasadeně je u konce. Teoretické znalosti zkusí nyní experti NASA přetavit v úspěch při záchraně skutečného Spiritu na Marsu. | foto: NASA

Pojízdný robot Spirit sice předčil všechna očekávání a po Marsu jezdil pět let, 23. dubna letos však zapadl v lokalitě nazvané Trója. Nacouval na krustu, kterou se propadl do měkkého podloží. Dosud se z něho neosvobodil. - čtěte Marsovský průzkumník Spirit nacouval do písku a zapadl

Na Zemi se proto rozjela záchranná operace, do jisté míry srovnatelná s aktivitami spjatými se záchranou posádky Apolla 13.

V roce 1970 technici NASA simulovali prostředí Apolla, aby vymysleli, jak zachránit astronauty ve výbuchem poškozené vesmírné lodi. O 39 let později sestavili speciální "pískoviště", kde trápili model Spiritu a zkoumali, jak a kam se mají jeho kola točit, aby se osvobodil z podloží, do něhož na Marsu zapadl.

EXPERTI NASA NA PÍSKOVIŠTI

VIDEO: Jak vědci připravují záchranu vozítka Spirit

"Bude to dlouhý proces a je velká pravděpodobnost, že pokusy o záchranu Spiritu nebudou úspěšné," zhodnotil střízlivě šanci na úspěch ředitel marsovské sekce NASA Doug McCuistion. "Po prvních pár týdnech pokusů patrně ještě nebudeme vědět, jestli se uvolnění zdařilo," upozornil.

Pomalu vpřed, zastavit, hlášení. A znova

Spirit má šest kol. Nejprve se přibližně šestkrát otočí dopředu - přitom inženýři NASA čekají, že se budou kola hodně protáčet a vozítko se příliš nepohne. NASA pak data vyhodnotí a vyšle další sadu pokynů. Záchranné úsilí je plánované i na rok 2010. Možná bude nutné zatočit doprava, aby Spirit nesklouzl po úbočí, na němž stojí. Také se nesmí propadnout hlouběji - jeho těžiště by mohlo dosednout na kamenný hrot, což by záchranné úsilí zmařilo.

Žádné instrukce ovšem neplatí pro pravé přední kolo, které je už nějakou dobu nefunkční. I proto robot po Marsu musel couvat.

"Je výzvou, moci se pohybovat po Marsu. Ať bude výsledek jakýkoliv, poznatky z práce na záchraně Spiritu rozšíří naše znalosti co do analýzy terénu Marsu a řízení budoucích robotů," podotkl v tiskové zprávě NASA McCuistion. - čtěte Na Mars poletí nové vozítko NASA

"Spirit nabídl skvělé vědecké objevy a nabídl nám úžasné scenérie během fungování na Marsu - což bylo dvaadvacetkrát delší, než jeho plánovaná životnost," dodal McCuistion. Ale je i možné, že se tato slova stanou robotovým nekrologem.

Spirit aspoň zatím pilně zkoumá své okolí, v němž objevil velké množství síry. Jeho objevy zatím dávají za pravdu teoriím, podle nichž mohly na Marsu dříve být horké prameny. Jejich okolí mohlo poskytovat podmínky umožňující existenci forem života.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Najdete na iDNES.cz