Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomáhat a chránit? Spíš zavřít a podusit

  23:00aktualizováno  23:00
Tak nám policie zadržela při zásahu proti squaterům v Praze kolegu. Je neděle ráno, volají novináři a my nemáme informace. Co když něco provedl? Možná byl někde, kde neměl co dělat. Teprve postupem času se takové úvahy ukázaly jako liché.

Reportéra iDNES.cz Pavla Eichlera zatkla policie společně se squatery. V cele předběžného zadržení strávil dvanáct hodin bez možnosti kontaktovat právníka. | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Ale ukázalo se také něco jiného: oč tu jde, není náš reportér Pavel Eichler, ale fungování policie. Nebo možná lépe: některých, kteří v ní slouží.

Ostatně trestní stíhání našeho reportéra už bylo zastaveno. Nic jiného jsme ani nečekali. Žádný z právníků, se kterými jsme situaci konzultovali, nechápal, čeho by se měl dopustit.

Reportéra iDNES.cz squateři zavedli do nezajištěného a nezamčeného domu. Pavel Eichler nic neobsazoval, navíc uposlechl výzvy policie a dům opustil s rukama nad hlavou.

V jedné občanku, ve druhé platný novinářský průkaz. Policisté věděli, že je novinář, dokonce ho tak oslovovali. Díky jeho novinářské práci se navíc znali.

Přesto skončil v cele předběžného zadržení. Poseděl si v ní o samotě skoro dvanáct hodin. Bez šance na jediný telefonát, na který má ze zákona nárok.

Aby bylo úplně jasno, o čem je řeč. Reportér v cele celou dobu žádal o zprostředkování kontaktu s advokátem. Pět policistů to postupně ignorovalo a poslední z nich tomu nasadil korunu. Místo advokáta prý dostane do držky.

O jeho osud se zajímali novináři veřejně, a přesto se to stalo. Ale co lidé, o které se nikdo nezajímá? Skončit v cele může každý, náhoda je nevyzpytatelná. Kolik nevinných už takovou zkušenost udělalo! Reportér notabene s něčím podobným musí počítat, k nejrůznějším šlamastykám se přimotá jedna dvě.

Jenže – nemáme jediný důvod se domnívat, že se takhle ten policista (který ho nenechal zavolat si) nechová k jiným zadrženým, o jejichž osudu nic nevíme. Možná právě proto, že nemají možnost dát o sobě vědět.

Kam nikdo nevidí

Někdo v diskusi u článku napsal: Co se divíte, že vám zadrželi reportéra, když lezete na taková místa? My si ale žádnou bolístku nefoukáme. Chceme jen na člověku, na kterého je vidět, ukázat praktiky, na které naopak vidět není.

A týkají se všech. Policie vyžaduje dodržování zákonů a předpisů, měla by se sama podle nich chovat. Protože co potom zbývá ze vzletného "Pomáhat a chránit"? Těch neznámých zadržených se v cele, odkud si ani nemohou zavolat, nikdo nezastane.

Proto se případu Eichler tolik věnujeme. Nechci mít strach, že se člověk v uniformě, na kterého zrovna narazím, bude chovat jako pánbůh.

Přál bych si, aby uniformovaný muž či žena byli garantem toho, že i u nás platí pravidla hry obvyklá v demokratických zemích. Že se dovolám svých práv a nebudu šikanován jen proto, že někdo nemá rád novináře nebo si potřebuje zaléčit komplex.

Ostatně i způsob, jak se policie postaví ke stížnosti iDNES.cz, napoví, po jaké cestě česká policie kráčí. Jestli spíš a la Severní Korea, nebo vyspělá Evropa.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanecké kluby hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Lidovci a Piráti mluví o volbě místopředsedů Sněmovny

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří před jednáním dolní komory, která dnes bude...

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Najdete na iDNES.cz