Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomáhala jsi gestapu! Facka udavačce připomíná poválečnou spravedlnost

  13:44aktualizováno  13:44
Zahanbená konfidentka gestapa klopí oči k zemi a očekává ránu do obličeje. Fotografovi Henri Cartier-Bressonovi se v tranzitním táboře v anhaltském městě Dessau podařilo vyfotit snímek, který se stal symbolem odplaty po konci druhé světové války.

Mladá Belgičanka byla identifikována jako udavačka gestapa v tranzitním táboře Dessau, když se snažila skrýt v davu. (duben 1945) | foto: Henri Cartier-Bresson

slavné fotografie

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Cartier-Bresson po vypuknutí druhé světové války vstoupil do francouzské armády jako fotograf. Na jaře 1940 padl do německého zajetí a dalších 35 měsíců strávil na nucených pracích. Dvakrát se pokusil o útěk, dvakrát mu útěk nevyšel.


Napotřetí se mu už uprchnout podařilo. Cartier-Bresson si pořídil falešné papíry, vrátil se do Francie a zapojil se do odboje.

Vykopal také fotoaparát značky Leica, který měl ukrytý nedaleko farmy ve Vogézách, a dokumentoval s ním německou okupaci i osvobození Francie.

Po konci války ho americký Úřad válečných informací požádal, aby natočil dokument o návratu francouzských uprchlíků, vězňů z koncentračních táborů a nuceně nasazených domů. Film nesl prostý název Le Retour (Návrat).

Na stráži před konfidenty

Třicetiminutový snímek začíná záběry osvobozeného koncentračního tábora Dachau. Vypravěč vysvětluje, že osvobození vězni a bloudící uprchlíci komplikují postup spojeneckých jednotek, a jsou proto umisťováni do tranzitních táborů.

Do jednoho z nich dorazil i Cartier-Bresson se svým kameramanem. V kasárnách v Dessau nedaleko Lipska se mu podařilo pořídit slavný snímek. Na nádvoří se tísní stovky lidí - uprchlíci, propuštění vězni, lidé, které válka zavála daleko od domova.

Scéna výslechu z filmu Le Retour:


Uprostřed davu je stůl, za kterým sedí velitel tranzitního tábora se slunečními brýlemi a pěšinkou. Mladý Nizozemec Wilhelm Henry van der Velden prošel koncentračním táborem Westerbork a nyní má za úkol mezi tisíci procházejícími uprchlíky odhalit kolaboranty a bývalé nacisty.

"Je třeba být na stráži před těmi několika bídáky, kteří se zkoušejí v mase deportovaných ztratit aby se mohli vrátit domů a pokračovat ve starých kolejích," vysvětluje komentátor ve filmu Le Retour. Mladý velitel tábora má právě před sebou další případ - mladou Belgičanku v jezdeckých kalhotách, která provinile klopí oči k zemi.

Prostě jsem zmáčkl spoušť, vzpomínal fotograf

V tu chvíli se do výslechu rázně zapojí mladá Francouzka v černých šatech. Má založené ruce a na zkroušenou ženu křičí: "Ano! Pomáhala jsi gestapu, jsi agentka!" Pak její ruka vystřelí a udeří obviněnou do tváře tak silně, že žena vyletí ze záběru kamery. Ponížená konfidentka se pomalu vrací před stůl, upravuje si vlasy a z nosu jí teče krev.

Cartier-Bresson stál od celé scény zhruba tři metry. Dostatečně blízko, aby zachytil drama u výslechu, ale zároveň dost daleko, aby dostál svému principu nevměšování se.

Německo 1945. Fotografie Henri Cartier-Bressona z tranzitního tábora v Dessau

"Byl to film od zajatců o zajatcích. Můj kameraman točil a ta scéna se odehrála přímo před mýma očima. Držel jsem fotoaparát v ruce a jen jsem zmáčkl spoušť," vzpomínal podle historika fotografie Hanse-Michaela Koetzleho po letech Cartier-Bresson.

Zatímco ve filmu scéna výslechu trvá 30 vteřin, fotografovi se podařilo vystihnout ten přesný zlomek okamžiku, ve kterém je Belgičanka odhalena jako konfidentka a Francouzka si na ní vylévá vztek a opovržení nashromážděné za léta nacistické okupace.

V Americe mu již chystali posmrtnou výstavu

V šedesátině vteřiny zachytil zuřivý triumf na tváři Francouzky i zahanbenou grimasu odhalené konfidentky. "Ženy na obrázku zosobňují Vztek a Hanbu, které za přihlížení řeckého chóru stojí před Spravedlností," píše kurátor Metropolitního muzea v New Yorku.

Cartier-Bresson si již před válkou získal pověst skvělého fotografa. Kvůli pobytu v zajetí ho Američané považovali za mrtvého a v New Yorku mu již připravovali posmrtnou výstavu. Když se dozvěděli, že je stále naživu, zařadili snímek z Dessau na velkou poválečnou fotografickou výstavu v Museum of Modern Art.

Německo 1945. Fotografie Henri Cartier-Bressona z tranzitního tábora v Dessau

Po válce se Cartier-Bresson stal ikonou fotožurnalismu, proslul hlavně díky své schopnosti zachytit ten "pravý okamžik". Ještě dlouho po konci války dostával dopisy od lidí, kteří v davu přihlížejících na jeho slavné fotografii rozeznali své příbuzné.

"To je můj bratr, to je můj otec - prosím, řekněte nám, kde teď je. Jak ho můžeme najít?" ptali se ho zoufalí pisatelé v dopisech, ke kterým byla přiložená fotografie se zakřížkovaným obličejem.

Henri Cartier-Bresson

Fotograf Henri Cartier-Bresson

"Celý život jsem byl amatérem," prohlašoval fotograf, který se narodil 22. srpna 1908 ve francouzském Chanteloup v zámožné rodině textilních průmyslníků.

Na sklonku 20. let začal studovat malířství, nakonec se ale rozhodl pro fotografii. Cartier-Bresson si tedy koupil svoji první Leicu a začal se potulovat ulicemi Paříže a dalších měst s cílem "udeřit v pravý čas". V roce 1937 během španělské občanské války točil dokumenty, za druhé světové války byl jako vojenský fotograf zajat, ale napotřetí se mu podařilo uniknout. Když se blížilo osvobození, byl už v Paříži, aby zachytil své milované město.

V květnu 1947 se při setkání přátel nad lahví šampaňského zrodila proslulá agentura Magnum Photos. Svým autorům měla poskytovat servis, ale zároveň i zaručovat autorská práva a značnou tvůrčí svobodu.

Několik let strávil Cartier-Bresson v Indii, Barmě, Pákistánu, Indonésii a Číně. V roce 1952 se vrátil zpět do Evropy, aby se o dva roky později stal prvním západním fotoreportérem, který zachytil poválečný Sovětský svaz. Následné cesty jej zavedly i na Kubu, do Mexika, Kanady, Spojených států, Indie, Japonska a řady dalších zemí.

Třicet let před svou smrtí přestal fotografovat. Podle vlastních slov cítil, že nemá, co by více řekl. Zemřel v roce 2004 ve věku 95 let ve svém domě v L'Isle-sur-la-Sorgue na jihu Francie.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz