Vojáci z království Tonga předvádějí svůj válečnický tanec Sipi Tau.

Vojáci z království Tonga předvádějí svůj válečnický tanec Sipi Tau. | foto: Britské ministerstvo obrany

Polynéští bojovníci království Tonga pomáhají ve válce s Talibanem

  • 12
Tahle jednotka nepatří mezi koaličními silami v Afghánistánu zrovna k nejpočetnějším. Na padesátku hrdých bojovníků z polynéského ostrovního království Tonga však nedají britští velitelé dopustit. Už rok totiž střeží jejich základnu v neklidné provincii Hílmand.

Do Afghánistánu právě dorazil v pořadí už třetí kontingent vojáků z království Tonga. Stotisícové země, rozkládající se na 172 různě velkých ostrovech v jižním Pacifiku.

Království Tonga

Jediná tichomořská konstituční monarchie. Země nikdy neztratila domorodou vládu. Království se sto tisíci obyvateli se rozkládá na 172 ostrovech, ale jen 36 je obydlených. V letech 1900 až 1970 byla Tonga pod nadvládou Velké Británie. Po vyhlášení nezávislosti zůstalo království součástí Britského společenství národů.

V mezinárodních jednotkách pod velením NATO vystřídali své kolegy, kteří posledních šest měsíců střežili základnu Camp Bastion a přilehlé letiště na jihozápadě neklidné provincie Hílmand.

Na nepočetnou jednotku padesáti vojáků britští velitelé nedají dopustit. Pro jejich důslednost i odhodlání. "Nasazení pětapadesáti vojáků z Tongy je skutečnou podporou našich schopností. Jsme rádi," tvrdí britský generál Mitch Mitchell.

Takřka 13 tisíc kilometrů od svých tropických ostrovů se nepřetržitě starají o ochranu strategické základny. Camp Bastion je hlavním logistickým centrem spojeneckých sil v Hílmandu.

Pro tonžskou armádu přitom vůbec nejde o symbolické nasazení, slouží v ní totiž jen zhruba 600 vojáků. Afghánistánem tak za jediný rok už prošla čtvrtina ozbrojených sil tohoto starobylého království. Podobně početné kontingenty mají v Afghánistánu Slovinsko, Bosna a Hercegovina nebo Malajsie. A  například nepoměrně větší Ukrajina vysílá do Afghánistánu poloviční jednotku.

Vojáci z království Tonga předvádějí svůj válečnický tanec Sipi Tau.

Na misi v Afghánistánu se tonžští vojáci připravovali v Británii.

Pozornost na základně tonžští bojovníci budí už svým zevnějškem také jejich tradičním válečnickým tancem Sipi Tau, podobný například "děsivému" představení novozélandských ragbistů.

Tímto prastarým tancem doprovázejí tonžští vojáci své ceremonie včetně střídání jednotek v misi. "Nová jednotka tančí Sipi Tau na výraz toho, že přijímá výzvu a odpovědnost," vysvětluje velitel jednotky Tupou Aleamotua.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue