Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polští uživatelé Internetu protestují

  14:53aktualizováno  14:53
- Polští uživatelé Internetu ohlásili na dnešek protest proti příliš vysokým poplatkům, jež si za připojení do telefonní sítě účtuje Polská telekomunikace SA (TP SA). Organizátoři akce, kteří si vzali příklad z jiných evropských zemí, očekávají, že se dnes pomocí zvláštního přímého čísla TP SA k Internetu nepřipojí několik tisíc polských uživatelů.
Mluvčí TP SA Piotr Gawron se však neobává větších ztrát. "Výsledkem bude menší přetížení sítě," řekl v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Žycie. Poplatky za Internet jsou podle něj v Polsku nejlevnější v Evropě a také ceny za služby s tím spojené jsou na průměrné evropské úrovni. Další snižování cen by znemožnilo investice do zlepšení kvality služeb, dodal.
Nápad uspořádat polskou internetovou "stávku" se zrodil v jednom z diskusních kroužků na "síti" a stávkový výbor vznikl již 20.října. Protest podpořilo dosud písemně (s uvedením jména) kolem tří tisíc osob a dalších 10.000 tak činilo anonymně, řekl listu jeden z iniciátorů protestu Bartosz Frankowski.
Internet využívá podle odhadů více než 800.000 Poláků. Velká část z nich se k němu připojuje pomocí modemu, přičemž za spojení se platí stejně jako za místní telefonní hovor (jeden tříminutový impuls stojí 23 groše, tedy zhruba 2,30 koruny). Na jednotném internetovém čísle TP SA je k dispozici 6000 modemů ve 40 městech, již několik měsíců si však uživatelé stěžují na obtížný přístup k nim a pomalost spojení.
Internetové protesty se již konaly ve Španělsku, Itálii, Německu a nedávno také v České republice. Podobná akce se podle deníku Žycie chystá rovněž ve Švýcarsku.
Kromě snížení večerního, nočního a svátečního tarifu požadují polští uživatelé mimo jiné zavedení paušálních poplatků a možnost reklamace takzvaných nepodařených spojení. Pokud TP SA své tarify po dnešní "stávce" nezmění, chtějí protesty opakovat každou neděli.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Italové uzavřeli silnice do Livigna, po přívalech sněhu hrozí laviny

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Silnice do italského horského střediska Livigno jsou ze švýcarské i z italské strany od neděle až do odvolání uzavřeny...

Najdete na iDNES.cz