Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko vojensky vyroste, už za měsíc dostane americké patrioty

  19:30aktualizováno  19:30
Teprve až nyní to bude skutečné rozšíření NATO směrem na východ, soudí experti. Polsko netrpělivě očekává příjezd stovky amerických vojáků s raketami Patriot, které rozmístí u Baltu. Ačkoliv z vojenského hlediska nejde o žádnou "strategickou sílu", z psychologického hlediska půjde o velmi významný krok.

Raketový systém Patriot. | foto: Profimedia.cz

Původně měla baterie raket Patriot v rámci posílení obranyschopnosti vzdušného prostoru členských států NATO dorazit do Polska už počátkem dubna.

Podle posledních informací to bude zřejmě až v druhé polovině května. Ke zpoždění se zatím ani Washington ani Varšava nevyjádřily. Mluvčí polského ministerstva obrany Janusz Sejmej pouze uvedl, že americká jednotka bude "rozmístěna do 24. května poblíž severopolského města Morag u Baltského moře, poblíž ruské kaliningradské enklávy".

I přes zpoždění to bude pro Poláky významný krok. A pro nové členské země Aliance včetně Česka také. Poprvé budou totiž a území nových členských států umístěny zbraňové systémy k teritoriální ochraně. V Polsku bude nejvýkonnější protivzdušná zbraň v rámci celého východního křídla NATO.

ANALÝZA NATOAKTUAL.CZ

Poláci s Patrioty - skutečné rozšíření NATO

Právě Polsko, které je všeobecně považováno za regionální vojenskou mocnost, si už dlouho stěžovalo, že na svém území ani po deseti letech od přijetí do Aliance nehostí žádnou důležitou spojeneckou základnu nebo strategické vojenské zařízení. A podobně je tomu i v ostatních "nových" členských zemích, když americké základny v Bulharsku a Rumunsku lze považovat za čistě zásobovací pro zahraniční operace.

Moskva zůstává ve střehu

Baterie patriotů, kterou bude obsluhovat stovka amerických vojáků, bude rozmístěna asi sto kilometrů od hranic Kaliningradu, patřícího Rusku. To Moskvu sice dráždí, ale zatím nechává chladnou.

K protireakci v podobě avizovaného posílení a vyzbrojení ruské baltské námořní flotily zatím nedošlo. "Žádné změny okolo bojových částí baltské flotily se neplánují," uvedl ruský ministr obrany Anatolij Serďukov. Dřívější prohlášení ruských velitelů přitom hovořila o tom, že Moskva nechá posílit výzbroj lodí, ponorek a letadel celé baltské flotily.

Spojené státy už několikrát ujistily, že patrioty v Polsku mají sloužit hlavně k výcviku a nejsou součástí plánovaného protiraketového deštníku USA. Také Poláci přispěchali s vysvětlením, že za umístěním patriotů tak blízko ruských hranic nestojí politické ani strategické důvody, ale jen dobrá infrastruktura v okolí Moragu.

raketový systém Patriot

Americký protiletadlový a protiraketový systém byl do výzbroje zařazen v 80. letech minulého století. Jedna baterie zahrnuje osm odpalovacích zařízení, každé se čtyřmi raketami, uloženými v typických hranatých kontejnerech. Systém Patriot umí likvidovat nepřátelské balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Systém má za sebou bojové nasazení v roce 1990 během války v Perském zálivu. Rakety Patriot tehdy s úspěšností 40-70 procent likvidovaly irácké střely typu Scud, vypálené na území Izraele a Saudské Arábie. Kromě USA využívají systém Patriot také Tchaj-wan, Egypt, Německo, Řecko, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Nizozemsko, Saúdské Arábie a Spojené arabské emiráty.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...Najdete na iDNES.cz