Fort Trump. Polský prezident lobboval v Bílém domě za americkou základnu

  9:42aktualizováno  9:42
Spojené státy zvažují žádost Polska o trvalou americkou vojenskou přítomnost v zemi, prohlásil v úterý Donald Trump po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Základna by podle amerického prezidenta mohla sloužit jako hráz proti ruské agresi.

„Polsko je ochotné poskytnout velice významný příspěvek Spojeným státům, aby do Polska přišly a byly tam přítomny,“ řekl Trump po přivítání Dudy.

„Vím, že Polsku se tato představa velmi líbí, a ano, my o ní uvažujeme,“ dodal s tím, že obě země posílí spolupráci v obraně a také rozšíří spolupráci svých tajných služeb.

Fotogalerie

Trump na tiskové konferenci prohlásil, že sdílí obavy Polska z agresivních záměrů Ruska, které se v minulých letech projevily v Gruzii a na Ukrajině. 

„Myslím, že je to velice agresivní situace. Rusko se chovalo agresivně. Uznávají jen sílu. Uznávají sílu, tak jako celý svět. A my máme ty největší síly na světě, obzvlášť nyní,“ dodal Trump podle listu The Guardian.

O trvalou přítomnost amerických sil, která by v Polsku byla protiváhou rostoucí vojenské moci Ruska, usilují polští politici dlouho. V zemi sice již američtí vojáci působí, nejsou tam však trvale. V květnu polská média informovala, že Varšava jako příspěvek k trvalému rozmístění amerických vojáků z tankové divize na svém území nabídla Washingtonu až dvě miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun).

„Jsem rád, že v Polsku jsou američtí vojáci. Požádal jsem ale prezidenta (Trumpa), aby jich do Polska poslal více,“ řekl po schůzce Duda. Uvedl také, že svého amerického kolegu vyzval k otevření trvalé vojenské základy v Polsku. Duda rovněž prohlásil, že přítomnost amerických vojáků v Polsku není jen bezpečnostním zájmem Varšavy, ale i Washingtonu.

„Řekl jsem, že bychom velice rádi měli v Polsku permanentní americkou základnu, které bychom říkali Fort Trump. Pevně věřím, že je to možné,“ popsal Duda rozhovor s šéfem Bílého domu. „Pan prezident nám za to nabídl více než dvě miliardy, takže se tím zabýváme,“ opáčil Trump.

Zrušení víz?

Trump po setkání rovněž prohlásil, že USA se vážně věnují otázce zrušení amerických víz pro Poláky. Polsko usiluje o bezvízový styk se Spojenými státy dlouhodobě. USA se zařazením Polska do svého bezvízového programu výhledově počítají, žádný časový harmonogram ale neexistuje.

Polsko kupuje nejvýkonnější zbraňový systém v okolí, střely Patriot

Po jednání s Dudou americký prezident řekl, že vztahy mezi Washingtonem a Varšavou nebyly nikdy tak pevné, jako nyní. Dudovi pak poděkoval za polskou vojenskou účast v Afghánistánu a za podíl na tažení proti teroristické síti Islámský stát. Šéf Bílého domu rovněž ocenil to, že Polsko plní své finanční závazky vůči NATO, neboť do své obrany investuje dvě procenta HDP, což je suma, kterou v budoucnu přislíbily odvádět všechny státy Severoatlantické aliance.

S Dudou hovořil Trump také o energetické bezpečnosti Evropy. Polský státník za hrozbu označil budovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Německo s Ruskem po dně Baltického moře. Odpůrcem projektu je i Trump, podle kterého takto Rusko posílí svůj vliv v Evropě. Moskva takovou kritiku odmítá a Trumpův postoj považuje za pokus přinutit Evropany k nákupu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG). Právě dovoz amerického LNG do Polska je podle Dudy významným prvkem energetické bezpečnosti.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Většina Němců chce Merkelovou dále za kancléřku. Jiný průzkum tvrdil opak

Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci po společném jednání s...

Většina Němců je přesvědčena o tom, že by Angela Merkelová měla zůstat kancléřkou až do konce současného funkčního...

Už 63 mrtvých v ohnivém infernu v Kalifornii, spáleniště vydala další oběti

Požár ve městě Paradise (8.11.2018)

Záchranáři ve čtvrtek našli po ničivém lesním požáru v severní Kalifornii dalších sedm mrtvých, počet obětí živlu v...

Konec premiérky Mayové na obzoru. Čeká ji asi brzké hlasování o nedůvěře

Britská premiéra Theresa Mayová (vpravo) opouští rozhlasovou stanici LBC v...

Skupina nespokojených konzervativců v pátek podala žádost o vyslovení nedůvěry premiérce Therese Mayové v souvislosti s...

Najdete na iDNES.cz