Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vraždění a upalování. Poláci chystají rekonstrukci masakrů na Volyni

  18:54aktualizováno  18:54
Rekonstrukce historických bitev je součástí turistických atrakcí mnohých evropských zemí. Rekonstrukce, která se chystá na tuto sobotu ve východopolském městečku Radomno, ale zřejmě nemá nikde na kontinentu obdoby. Rekonstruovat se bude sedmdesát let stará událost: vyvražďování Poláků ukrajinskými banderovci v roce 1943 na Volyni.

Polský prezident Bronislaw Komorowski přijel na Ukrajinu ucít oběti masakrů na Volyni | foto: Reuters

Události nazývané jako "Krvavá neděle" nebo "Volyňská řež" budí dodnes u Poláků a Ukrajinců obrovské emoce. V bratrovražedné válce, kterou odstartovalo vypalování polských vesnic ukrajinskou povstaleckou armádou, na což odpověděli Poláci podobně krvavou mstou, zahynulo na obou stranách na území okupovaném nacistickou Třetí říší kolem sto padesáti tisíc lidí. Vzájemné vyvražďování zastavila až ofenzíva Rudé armády v roce 1944.

V Radomnu, kde už několik dní stojí maketa polské vesnice z tehdejšího východního Polska, začne představení v sobotu v půl deváté večer ukázkou typického vesnického života Poláků v oblasti Volyně, pak se odehraje obsazení vsi "banderovci", neboli partyzány Ukrajinské povstalecké armády a nakonec bude vesnice zapálena a lehne popelem. "Rekonstrukce" se má účastnit na dvě stovky účinkujících.

Vraždění jako pantomima

Na otázku, zda budou diváci svědky vraždění, znásilňování, poprav a dalších brutalit, které se při těchto událostech odehrávaly, odpověděl pro Gazetu Wyborczu jeden z organizátorů Mirosław Majkowski, že to tak úplně nebude.

"Budou tam použity prvky pantomimy. Scénář byl napsán podle popisu svědků událostí," uvedl Majkowski, šéf Spolku historických rekonstrukcí X.D.O.K z Przemyslu. Celé představení se jmenuje poměrně střízlivě: "Volyň 1943. Ne pomstě, ale na paměť obětem."

Neukrývá však protiukrajinský tón rekonstrukce. "Chceme vzpomenout na to, co se stalo na Kresach, Volyni, ve východním Malopolsku před sedmdesáti lety. Chceme složit hold Polákům, Židům, Arménům vyvražděným Ukrajinskou povstaleckou armádou," dodal Majkowski.

Připomene někdo naše vyvražděné vesnice? ptají se Ukrajinci

Historici tvrdí, že takováto rekonstrukce je podivná. "To je podobné, jako bychom rekonstruovali pálení lidí v kremačních pecích (koncentračního tábora)," říká například historik profesor Andrzej Paczkowski .

Pobouřeni jsou i polští Ukrajinci. "Jsem přesvědčen, že nejde o uctění památky obětí. Jde o to probudit v lidech jednostranné emoce," uvádí šéf polských Ukrajinců Piotr Tyma. "Proč nikdo nemluví o ukrajinských vesnicích, které byly také vyvražděny (Poláky)?" Jedna z ukrajinských vesnic, kde bylo v létě roku 1943 zavražděno Poláky 143 ukrajinských vesničanů, byla právě nedaleko Radomny.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz