Polští vojáci v afghánské provincii Ghazní. Archivní snímek z roku 2007.

Polští vojáci v afghánské provincii Ghazní. Archivní snímek z roku 2007. | foto: Profimedia.cz

Polští vojáci se stáhnou z Afghánistánu rychleji

  • 3
Polsko urychlí stahování svých vojáků z Afghánistánu. Ze zhruba tisícovky vojáků, kteří v zemi nyní operují, jich do května zůstane jen polovina.

Polsko je tak po Kanadě a Francii další spojeneckou zemí, která chce stažení svých sil z Afghánistán zvládnout rychleji.

Podle polského ministra obrany Tomasze Siemoniaka zůstane v zemi do konce roku zhruba 500 polských vojáků, tedy o polovinu méně, než Varšava i velitelé ISAF plánovali.

"Snížíme polskou účast v Afghánistánu. Od května tohoto roku by mělo v misi zůstat 500 vojáků plus 150 v záloze," uvedl Siemoniak s tím, že změny předem konzultoval se spojenci. Všechny polské jednotky se rovněž stáhnou z provincie Ghazní na americkou základnu Bagrám.

Nastínil také, že Varšava je nyní nově ochotná podpořit francouzské oddíly ve středoafrickém Mali. Už v únoru by tam mělo odletět 50 polských vojáků.

Tuny materiálu jsou doma

Z Afghánistánu už Polsko stačilo do konce loňského roku přepravit zhruba polovinu svého vybavení, které v misi polští vojáci používali. Jde o tisíce tun materiálu včetně 180 obrněných vozidel. Zhruba pětinu vybavení ale Poláci nechají v Afghánistánu, je příliš opotřebované a nebo by se jeho přeprava do Evropy vůbec nevyplatila.

V Afghánistánu v současnosti působí již jen 57 tisíc zahraničních vojáků, z toho je 38 tisíc Američanů. Před rokem to bylo jednou tolik. Do konce roku by se měly stáhnout všechny alianční jednotky a mise ISAF skončí.

Místo ní však NATO zahájí novou. Ta však nebude bojová a zaměří se výlučně na výcvik a pomoc afghánské armádě.

Zůstávají Britové, Italové a Němci

Z tradičních velkých členských států NATO udržují početné vojenské kontingenty v Afghánistánu už jen Británie (5 200 vojáků), Itálie (2 150) a Německo (3 000).

Zatímco Kanada ukončila bojové operace v Afghánistánu už v roce 2011 a posledních 260 výcvikových instruktorů se má dostat domů do března, Francie se rozhodla misi opustit předčasně loni. A velký vliv na to měl incident, při kterém muž v uniformě afghánské armády zastřelil čtyři francouzské vojáky. Z původních více jak 3 tisíc mužů působí v zemi jen dvě stovky.

Zajímavostí je, že mezi "nejvíce angažované" nečlenské země patří Gruzie, která má v zemi přes 1 500 mužů. Čeští vojáci mají mandát schválený do konce letošního roku, působit jich zde bude asi 200.

, natoaktual.cz

Video