Protesty v Polsku pokračují, před ústavním soudem se sešly tisíce lidí

  • 388
Už třetím dnem pokračují v Polsku protesty proti krokům vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Před sídlem ústavního soudu ve Varšavě se podle pořadatelů sešlo 3 500 lidí, policie počet lidí odhadla na 1 500. Od budovy soudu se účastníci přesunuli opět před parlament. Opozice po setkání s prezidentem Andrzejem Dudou žádá rezignaci předsedy dolní komory.

Třetí den protestů začal podle informací polských médií klidně. Před parlamentem, kde v pátek a v sobotu demonstrovaly tisíce lidí, se v neděli ráno sešla jen malá skupina lidí.

Další větší demonstrace začala v poledne před budovu ústavního soudu, kam podle pořadatelů dorazilo 3 500 lidí. Na místě vystoupila i řada politiků včetně exprezidenta Bronisława Komorowského.

Lidé přišli s vlajkami Polska i EU a s podomácku vyrobenými transparenty, na nichž měli hesla jako: „Je nás hodně a bude nás víc!“ nebo „Bezpráví a nespravedlnost?“. Troubili na trubky nebo skandovali, hvízdali a tleskali.

Demonstrace, kterou svolal Výbor pro obranu demokracie (KOD) byla také symbolickým rozloučením s předsedou ústavního soudu Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí.

Kromě kritiky na adresu vlády tak před soudem zněla i slova díků. Lidé hromadně skandovali například „Děkujeme, profesore!“ nebo Rzeplińského jméno.

Demonstranti se od ústavního soudu opět přesunuli před sídlo Sejmu, kde také provolávají Rzeplińského jméno.

Před prezidentským palácem ve Varšavě se koná protidemonstrace na podporu kabinetu. Lidé mávají národními vlajkami a skandují hesla jako „celé Polsko stojí za vládou“ nebo „Jaroslaw, Jaroslaw“, což je křestní jméno předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Kaczyńského.

K demonstrantům promluvil mimo jiné vicepremiér Piotr Gliński. „Demokracie (v zemi) se vyvíjí zcela normálně,“ řekl Gliński podle listu Gazeta Wyborcza. Kritizoval opozici, že zasévá spory, jitří emoce a brání Polákům, aby se v klidu připravovali na vánoční svátky. Dav odpovídal provoláváním hesel jako „svobodné Polsko“ a „Bůh, čest a vlast“.

Opozice žádá rezignaci maršálka

Šéf největší polské opoziční strany Občanská platforma (PO) Grzegorz Schetyna po nedělní schůzce s prezidentem Andrzejem Dudou prohlásil, že jeho strana požaduje rezignaci předsedy dolní komory parlamentu.

Maršálek Sejmu Marek Kuchciński je podle Schetyny „politicky zodpovědný“ za současnou krizi v zemi.

Schetyna také řekl, že opoziční poslanci hodlají vytrvat v blokádě hlavního jednacího sálu Sejmu až do 11. ledna, v případě potřeby i déle.

Demonstranti blokovali kolonu s politiky PiS

Policie v Krakově večer násilím odvlekla demonstranty ležící na chodníku před hradem Wawel, kteří se tak snažili zabránit vjezdu jednomu z vozů z kolony aut s činiteli vládní strany Právo a spravedlnost. Ve voze podle agentury PAP jel místopředseda Sejmu (dolní komory parlamentu) Ryszard Terlecki. Vozu umožnila průjezd až policie. První zprávy hovořily o tom, že v autě cestoval Kazcyński.

Představitelé PiS, mezi nimiž byla podle PAP i premiérka Beata Szydlová, přijeli do katedrály na známém vršku uctít památku někdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie, kteří zahynuli při letecké nehodě polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety.

Demonstranti osvítili hradby nápisem „běž k čertu“ určeném bratrovi zesnulé hlavy státu a předsedovi (PiS) Jaroslawu Kaczyńskému. Podle PAP mu tak připomněli slova, která v pátek adresoval jedné z opozičních poslankyň.

Opoziční poslanci stále blokují parlament

Poslanci opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní (Nowoczesna) strávili druhou noc v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují jednací sál.

O průběhu své akce informují zákonodárci na sociálních sítích. V noci několik z nich umístilo na Twitter fotografie, kde sedí ve svých poslaneckých lavicích. Psali například o tom, že ve večerních hodinách byla v sále vypnutá světla i topení. „Tma, zima, ale jsme s vámi. Nevzdáme se, Sejm nedáme,“ uvedla poslankyně PO Kinga Gajewská.

18.prosince 2016 v 02:13, příspěvek archivován: 18.prosince 2016 v 10:54

2:10 Ciemno, zimno, ale jesteśmy z Wami! Nie poddamy się, nie oddamy Sejmu! https://t.co/wetcnaH3fA

Člen strany Moderní Miroslaw Suchoń kolem šesté hodiny ráno informoval, že v jednacím sále probíhá „výměna stráží“ a střídá ho jeho kolegyně Ewa Liederová.

Polská premiérka Beata Szydlová označila počínání opozice za „skandální“. Nástrojem opozičních stran se podle ní stal křik, zasévání zmatku a destabilizace, které nemají nic společného se standardy evropské demokracie (psali jsme zde).

Na protesty podle BBC reagoval i bývalý polský premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, který vládu vyzval, aby respektovala ústavu. „Bez přístupu médií se z demokracie stane diktatura,“ kritizoval.

Prezident Duda jedná s opozicí

V noci na neděli se uskutečnilo setkání předsedy horní komory polského parlamentu s novináři, k němuž v sobotu vyzval šéf PiS Jaroslaw Kaczyński. Omezení přístupu novinářů na jednání dolní komory bylo původním důvodem, proč v pátek protesty začaly (více zde).

Schůzka ale žádný výsledek nepřinesla. Zástupci některých médií totiž ani nepřišli. Nelíbilo se jim, že jednání bylo svolané narychlo a že se o něm dozvěděli pouze prostřednictvím Twitteru. Předseda Senátu Stanislaw Karczewski by se s novináři proto měl sejít znovu v pondělí.

Polský prezident Andrzej Duda se kvůli protestům schází během neděle s představiteli opozice, uvedl list Rzeczpospolita. „Je to důsledek včerejšího prohlášení prezidenta, že chce být prostředníkem,“ řekl mluvčí Marek Magierowski.

První schůzku měl Duda s předsedou strany Moderní (Nowoczesna) Ryzsardem Petru. Ten polským médiím řekl, že s prezidentem hovořili o regulaci médií a také o kontroverzním schválení rozpočtu, kterého se nemohli účastnit opoziční poslanci.

Dudu podle jeho slov v neděli čekaly ještě další schůzky. Jednání plánoval se šéfem Polské lidové strany (PS) Wladyslawem Kosiniakem-Kamyszem, předsedou uskupení Kukiz’15 Pawlem Kukizem. Jeho mluvčí dodal, že prezident má v plánu i schůzku s lídrem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským. O termínu setkání však ještě není rozhodnuto.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video