Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko pohřbilo prezidenta s chotí. Spočinuli na Wawelu vedle králů

  9:12aktualizováno  19:34
Polsko se rozloučilo s prezidentem Lechem Kaczynským a jeho ženou Mariou. Po zádušní mši v Mariánském kostele v Krakově prošel smuteční průvod městem na hrad Wawel, kde manželé spočinuli v kryptě katedrály. Na pohřeb přijelo kvůli paralyzované letecké dopravě mnohem méně zahraničních delegací, než se očekávalo.

Krátce před uložením manželů Lecha a Marie Kaczynských do sarkofágu se za zesnulý prezidentský pár pomodlila rodina a někteří státníci během krátké liturgie v katedrále královského hradu Wawel. Poté pár spočinul v hrobce z onyxu v předsíni krypty, v níž jsou ostatky obnovitele polské státnosti maršála Józefa Pilsudského.

Komentář Milana Vodičky:

Proč to svedl Maročan, a ne europrezident?

V malém prostoru se při ukládání rakví loučila s polským prezidentem a jeho chotí už pouze nejbližší rodina. Ostatní truchlící budou moci k místu posledního odpočinku Kaczynských už v noci, krypta totiž bude otevřena pro veřejnost až do pondělního rána, poté se do ní vrátí dělníci a provedou závěrečné úpravy.

Na hrad Wawel dorazily rakve s těly manželů Lecha a Marii Kaczynských po páté hodině odpolední. Trasu lemovaly tisíce Poláků, někteří zpívali polskou hymnu. Další volali: Děkujeme, děkujeme. Místy se ozýval potlesk.

Když se procesí přiblížilo k hradu, začal odbíjet zvon Zygmunt. Ten je slyšet pouze při nejvýznamnějších svátcích a mimořádných událostech. Dnes ale ohlašoval loučení s polskou hlavou státu hned několikrát.

Smuteční průvod s rakvemi polského prezidentského páru směřuje z Mariánské katedrály v Krakově na hrad Wawel (18. dubna 2010)Dcera zesnulého prezidentského páru Marta a bratr prezidenta Jaroslaw Kaczynski na pohřbu prvního páru v Krakově (18. dubna 2010)

Smuteční průvod projíždí Krakovem. Na snímku vpravo dcera prezidentského páru Marta a v pozadí bratr prezidenta Jaroslaw Kaczynski.

Truchlící průvod se vydal k místu posledního odpočinku prezidentského páru od Mariánské baziliky, kde se odpoledne konala dvouhodinová zádušní mše. S prezidentem a jeho ženou se v ní loučilo na 700 hostů, kromě rodinných příslušníků i světoví státníci, například ruský prezident Dmitrij Medveděv či jeho český protějšek Václav Klaus.

Vepředu seděl bratr zemřelého prezidenta Jaroslaw Kaczynski a dcera prvního páru Marta. Matka Lecha Kaczynského na pohřbu nebyla, o synově tragické smrti ani osm dní po katastrofě kvůli svému zdravotnímu stavu stále neví.

Smuteční průvod s rakvemi polského prezidentského páru směřuje z Mariánské katedrály v Krakově na hrad Wawel (18. dubna 2010)

Smuteční průvod s rakvemi polského prezidentského páru směřuje z Mariánské katedrály v Krakově na hrad Wawel (18. dubna 2010)

Kardinál Stanislaw Dziwisz v úvodní řeči během mše v Mariánském kostele zmínil sbližování Rusů a Poláků a zacitoval z řeči, kterou měl Lech Kaczynski přednést v Katyni.

Obrátil se i na prezidenta Medveděva: "Před 70. lety Katyně rozžehnala dva národy. A skrývání pravdy o nevinné prolité krvi nedovolilo, aby se sblížily. Tragédie, která se stala před osmi dny, vyvolala i mnoho dobrého. Sympatie a podpora, jaké se nám dostává od Rusů, oživuje naději na sblížení a usmíření našich dvou slovanských národů."

Krypta, kde spočine zesnulý polský prezident Lech Kaczynský s manželkou (17. dubna 2010)Krypta, kde spočine zesnulý polský prezident Lech Kaczynský s manželkou (17. dubna 2010)

Krypta a sarkofág, kde spočinul zesnulý polský prezident Lech Kaczynský s manželkou (17. dubna 2010)

V ulicích historického centra Krakova truchlily davy lidí, podle serveru listu Gazeta Wyborcza dorazilo až 150 tisíc Poláků. Platila přísná bezpečnostní opatření, město střežilo na pět tisíc policistů, v pohotovosti byly i protiteroristické jednotky.

Na Stary rynek v blízkosti Mariánského kostela, kde se na velkoplošných obrazovkách promítala zádušní mše, se dostalo jen 10 tisíc řadových Poláků. "Ostatní jsou v postranních ulicích a nedaleké čtvrti," popsala reportérka MF DNES.

Aby se truchlící dostali do blízkosti katedrály, potřebovali vstupenky, které včera zadarmo rozdával krakovský magistrát. Vzhledem k tomu, že byl o ně obrovský zájem, našli se podnikavci, kteří se je posléze pokusili zpeněžit na internetu (více o kšeftování s lístky čtěte zde).

Ostatky prvního páru Polska přivezl do Krakova ráno kolem deváté hodiny speciální vojenský letoun. Smuteční vozy pak společně přijely do centra města, jejich trasu lemovaly tisíce lidí. Někteří z nich házeli na černá auta květiny. Do centra města kolona dorazila po desáté hodině a poté odnesli vojáci obě rakve před hlavní oltář Mariánského kostela.

Dcera prezidentského páru Marta se loučí s letadlem, které odváží rakve s jejími rodiči do Krakova na pohřeb (18. dubna 2010)Pohřební vozy přivážejí do Krakova polský prezidentský pár (18. dubna 2010)

Dcera prezidentského páru Marta sleduje letadlo, které odváží její rodiče do Krakova na pohřeb. Vpravo přijíždí pohřební vozy s prezidentem a jeho ženou do Krakova.

Kvůli mraku vulkanického popela, který stále paralyzuje nebe nad Evropou, na pohřeb nepřijela většina státníků. Omluvil se americký prezident, německá kancléřka i francouzská hlava státu. Účast odvolalo mnoho delegací, podle serveru Rzeczpospolita jich dorazila jen dvacítka. Další zdroje hovoří o tom, že jich bylo více.

Někteří lídři se zato snažili do Krakova dostat, jak se dalo. Nejbližší sousedé Polska, včetně českého prezidenta Václava Klause, vyrazili po zemi. Autem přijel třeba ukrajinský exprezident Viktor Juščenko a stejně dorazil rumunský prezident Traian Basescu. Nejvyšší polští činitelé i příbuzní manželů Kaczynských dorazili vlakem (více o Klausově cestě po železnici i silnici do Krakova čtěte zde).

Prezidentský pár

Přicestoval i marocký premiér, jenž se na cestu vydal malou cessnou, která letěla pod mrakem sopečného popela. Německý prezident Horst Koehler přiletěl helikoptérou. Ruský prezident Dmitrij Medveděv přiletěl vládním speciálem (o dobrodružné cestě marockého premiéra se dočtete zde).

Jako poslední přiletěl před pátou hodinou odpolední gruzínský prezident Michail Saakašvili, který měl s dopravou do Polska velké problémy. Letěl přes Řím a dlouho čekal na povolení k pokračování letu do Krakova, po příletu okamžitě vyrazil na hrad, nakonec stihl liturgii na Wawelu. Saakašvili svou účastí mohl alespoň symbolicky oplatit Kaczynskému jeho návštěvu v Gruzii během ozbrojeného konfliktu s Ruskem v roce 2008.

Kontroverze ohledně Kaczynských na Wawelu

Uložení ostatků manželů Kaczynských do krypty wawelské katedrály vyvolalo v Polsku kontroverze. Mnozí si kladou otázky, zda zásluhy prezidenta byly takové, aby byl pohřben na tak historicky významném místě, a zda by neměl být pohřben ve Varšavě, kde se narodil a kde byl primátorem.

Wawel je vrch v Krakově na břehu Visly, stojí na něm královský hrad a katedrála. V minulosti sloužil jako královské sídlo, je v něm pochována řada významných polských osobností, například Anna Jagellonská, revolucionář a státník maršál Józef Pilsudski nebo předseda polské exilové vlády v době druhé světové války Wladyslaw Sikorski, který v roce 1943 zahynul při leteckém neštěstí u Gibraltaru.

Polsko kvůli pohřbu a státnímu smutku omezilo také otevírací dobu supermarketů, nekteré byly zavřeny zcela, další od 13:00 SELČ. Neprodávalo se ani v některých menších prodejnách v obchodních centrech, uvedly polské servery.

Včera se Poláci loučili se všemi oběťmi letecké tragédie u ruského Smolenska, kde kromě prezidentského páru zahynulo dalších 94 polských osobností. V 8:56 bily všechny zvony v zemi a houkaly sirény. V poledne drželo Polsko minutu ticha a ve Varšavě se konala obrovská tryzna (o tom, jak se Polsko loučilo se všemi oběťmi havárie čtěte zde).

Polská tragédie

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....Najdete na iDNES.cz