Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polkám v Německu berou děti a dávají je do domovů

  19:28aktualizováno  19:28
Nejméně tři případy podivného postupu německých úřadů proti polským matkám a párům, kterým byly odebrány jejich děti, se staly v polských sdělovacích prostředcích velkým tématem. V Německu žijí v současnosti statisíce Poláků, kteří přichází do Německa za prací. Úřady vůči nim postupují tvrdě.
Policisté v Berlíně

Policisté v Berlíně | foto: Profimedia.cz

Přijíždějí za prací, za lepšími platy, za lepším životem a přicházejí ... o děti. Poláci v posledních letech už poněkolikáté řeší případ Polek, kterým jsou německými úřady odebrány jejich děti a umístěny do německých výchovných ústavů.

Jugendamt, německá vládní organizace, která má za cíl ochranu práv dětí, přitom postupuje vůči Polkám a polským párům velmi razantně a nevybíravě. Polský server Onet informoval dnes o případu Polky žijící v Německu, které v minulých dnech Jugendamt odebral hned tři děti.

Test na drogy negativní. Nestačilo to

"Ve dveřích stáli dva policisté a dvě ženy. Bez ukázání jakéhokoli soudního rozhodnutí, dokumentů, doslovně ničeho, se ty ženy jen představily, řekly z jakého jsou úřadu a oznámily mi, že mi přišly odebrat moji dcerku,"  popsala odebrání dítěte Monika Novosad, která bydlela v malém západoněmeckém městě Neuwied. Další dvě děti, které byly v té chvíli ve škole, byly pracovnicemi Jugendamtu odebrány před svým návratem domů.

Jugendamtem byla obviněna z toho, že bere drogy a chová se k dětem násilně. Když se zeptala, jak na to úřad přišel, bylo jí sděleno, že od několika osob. Přestože příští den byla na testu na drogy, který byl negativní, nebyly jí děti vráceny. Místo toho jí dal Jugendamt podepsat dokumenty o tom, že souhlasí se spoluprací s tímto úřadem. "Bylo jí řečeno, že když nepodepíše, tak své děti neuvidí," uvedla její přítelkyně Adrianna Skura.

Dopis jen německy

Navíc, když chtěla napsat dopis dětem, musela ho nejdříve napsat německy. Teprve další dopis, po dalších dvou dnech, mohl být napsán polsky. Úředníci Jugendamtu nechtěli sdělit polské sekci rádia Deutsche Welle, proč byly děti ženě odebrány. Prý "kvůli dobru dětí". Vráceny prý budou až ve chvíli, kdy úřad vyhodnotí podmínky pro jejich výchovu jako vyhovující, žena se však prý může obrátit na německý soud.

Ještě více než tento případ, šokovala Polsko kauza páru ze Slezska, kterému v Berlíně odebrali šestitýdenního novorozence, poté co se kvůli okradení od zaměstnavatele ocitl pár bez prostředků. Neměli také právo na sociální pomoc. Kojenec byl rodičům odebrán a jen díky pomoci Polské společnosti rodičů proti diskriminaci dětí v Německu a dalších Poláků se jim podařilo vrátit do Polska i s dítětem.

Diskriminace cizinců

Ještě více znepokojivý případ se stal loni, když byla devětadvacetileté Polce odebrána dcera bez jakéhokoli vysvětlení. Podařilo se jí dceru získat zpět až po několikerých urgencích po osmi dnech.

Podle odborníků Jugendamty své právo k "preventivním zásahům pro dobro dětí," mnohdy využívá až příliš. Zvláště mnozí cizinci mají pocit, že Jugendamt nerozumí kulturním zvláštnostem rodin z neněmeckého prostředí a mnohdy postupuje velmi necitlivě a diskriminačně.

  

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...Najdete na iDNES.cz