Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko chce omezit násilí ve školách i zákazem mobilů

  14:13aktualizováno  14:13
Polský ministr školství Roman Giertych představil program Nulová tolerance. Jeho cílem je zabránit bujení násilí na polských školách. Program dává větší pravomoci ředitelům i obecním radám a zpřísňuje tresty pro neukázněné studenty.

Ministr chce zastavit šíření násilí v polských školách. | foto: Reuters

Giertych seznámil se svým programem média i veřejnost symbolicky na Gdaňském gymnáziu č.2, jehož čtrnáctiletá studentka se nedávno oběsila poté, co byla vystavena šikaně svých spolužáků. - více zde

"Nulová tolerance" je Giertychovo poněkud kontroverzní dítko. Podle něj je jediným cílem zabránit tomu, aby se opakovaly tragédie podobné té v Gdaňsku.

Program počítá se zákazem používání mobilních telefonů na školách či exemplárními tresty za šikanu. Přísněji ale trestá například i ty, kteří nezletilým prodají alkohol a jiné drogy. Program dokonce dává obecním radám možnost vyhlásit takzvanou policejní hodinu. Po určené denní době tak nebudou smět být děti bez doprovodu dospělého na ulici.

Kritikům Giertychových reforem se nelíbí tvrdě represivní ráz navrhovaných opatření. Výhrady mají proti zapojování policie do běžných kázeňských prohřešků, jako je například záškoláctví. Podle kritiků je nutné reformovat celé školství, nejen potlačovat důsledky jeho nefunkčnosti.

Program, kvůli němuž se budou měnit v Polsku některé zákony a vůbec celý systém vzdělávání, má zabránit rozšiřování násilí mezi mládeží. Rozepsaný do konkrétních bodů by měl podle Giertycha začít platit v únoru či březnu.

Prvním konkrétním krokem na cestě k bezpečnějším školám jsou tříčlenné komise složené z představitelů odborné veřejnosti, policie a prokuratury. Setkají se s řediteli škol a rodičovskými a žákovskými komisemi. Zprávy těchto komisí budou mít potom zásadní vliv na podobu nového školského zákona.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Najdete na iDNES.cz