Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poláci dělají z Česka skládku Evropy. Odpad tu ukládají levně a beztrestně

  0:01
Z nebezpečného odpadu je obří byznys. Poplatky za skládkování jsou v zahraničí vysoké, a tak odpad končí v Česku v pronajatých halách, zahrabaný v lomech nebo je nelegálně spálený. Komunikovat s firmou a vymáhat po ní jeho likvidaci nebo poplatky za znečištění je prakticky nemožné.
Likvidace nebezpečného odpadu na nelegální skládce ve Starém Městě u Frýdku...

Likvidace nebezpečného odpadu na nelegální skládce ve Starém Městě u Frýdku Místku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Několikrát měsíčně míří do Česka z Polska kamiony. Nevozí však výrobky nebo suroviny. Vozí sem odpad. Podle dokladů jde o odpad k recyklaci. Ve skutečnosti je to jen zástěrka pro lukrativní kšeft.

Jde o odpad, který musí skončit na speciálních skládkách nebo ve spalovnách, protože jinak se využít nedá. V Německu a v dalších státech je však jeho likvidace několikanásobně dražší, a dovozcům se tak vyplatí dostat ho do Česka. Zahrabat v lomech či nelegálně spálit ve spalovnách. 

Nebo jako nyní na Frýdecko-Místecku: pronajmout si prázdné, polorozpadlé haly a ty odpadem zaplnit. Policie varuje, že polská odpadová mafie hledá po celém Česku další nové „sklady“. Zlikvidovat takový odpad vyjde na miliony korun.

„Vyplatí se jej odvézt, protože poplatky za skládkování jsou v zahraničí vysoké. Točí se v tom obrovské peníze, jsou schopni zaplatit nájemné, jaké vám nikdo v životě nedá,“ říká Jaroslav B., muž, který pronajal jednu z hal právě polské firmě a po třech měsících v ní nalezl staré pneumatiky. Polorozpadlou halu u Ostravy bez vody či elektřiny pronajal za 35 tisíc korun měsíčně, reálně by ji pronajal jako sklad maximálně za třetinu. Co vydělal, dal nakonec za odvoz a likvidaci pneumatik, které nebyly jeho.

Pro představu – každá tuna uloženého nelegálního nebezpečného odpadu v Česku vynese organizátorům až šest tisíc korun, a to po odečtení nákladů na dopravu nebo platby nájmu za haly či sklady. Likvidace nebezpečného odpadu je velmi drahá všude – na Západě pak až trojnásobně oproti Česku nebo Polsku, kde tuna stojí až 13 tisíc korun.

Poláci loni ze zahraničí do své země dovezli okolo 700 tisíc tun odpadu. Aby na tom organizátoři vydělali ještě víc, vymysleli jednoduchý model, jak se odpadu zbavit. Účelově založí firmu, v jejímž čele stojí „bílý kůň“. Firma si v Česku pronajme halu, několik měsíců platí, sklad má prázdný a pak do něj najednou naveze odpad.

Skládkový byznys

„Je to vždy rychlá akce, třeba měsíc dva se v hale nic neděje a pak navezou odpad během několika dnů a zmizí,“ popisuje policejní zdroj MF DNES, který se zabývá rozkrýváním tohoto nelegálního obchodu.

Barely s polským odpadem by měly z Frýdku-Místku zmizet do deseti dnů

Komunikovat s firmou, vymáhat po ní likvidaci odpadu nebo úhradu za jeho zneškodnění je pak nemožné. Stejně jako s polskou firmou, která navezla například na dvě stě paletách zhruba půl milionů litru chemikálií z lakoven do polorozpadlé haly ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku. Další podobné barely teď nalezli policisté i v Bohumíně-Pudlově na Karvinsku v bývalém autoservisu.

A polští dovozci hledají další prostory. „Může se jednat o nemovitosti pronajímané prostřednictvím realitních kanceláří, stejně jako majiteli nabízené prostory. Vlastníci by mohli být kontaktováni polsky nebo česky hovořícími zájemci,“ varuje policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Pro představu, likvidace dvou set palet s barely bude stát frýdecko-místeckou radnici miliony korun. A není jasné, zda někdy peníze vymůže po polské firmě, která jej navezla.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký je přitom přesvědčen, že jde v případě chemikálií o jeden zdroj. „Vypadá to hodně organizovaně a sofistikovaně. Obávám se, že bude obtížné dohledat samotné organizátory,“ řekl Pobucký.

Gumy z Itálie, oleje z Německa

MF DNES zjistila, že odpad, který končí v Česku v těchto měsících, je pravděpodobně jen zlomkem toho, co si takzvaná odpadová mafie nechala navézt na skládky v Polsku. Snaží se jej totiž zbavit, protože jeho likvidace je velmi problematická. A tak některé skládky i hoří.

Jen za pět loňských měsíců vzplálo v Polsku na sedmdesát takových skládek – plasty, pneumatiky a chemikálie. „Požáry vznikají podle stejného scénáře. Pokaždé vypukly o víkendu a v noci. Nabízí se vysvětlení, že požáry byly založeny úmyslně, aby se nahromaděný odpad nemusel likvidovat,“ uvedl polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk.

Spalovna dostala pokutu, na nebezpečný odpad použila příliš nízkou teplotu

Pneumatiky pocházejí z Itálie a Velké Británie, chemikálie z Německa. Do Polska v kamionech putují například obaly od olejů či čisticích prostředků ve velkém z Velké Británie a Německa – jsou deklarované jako recyklovatelné plasty. Chemikálie zase dovážejí z Německa.

Právě načerno navezené pneumatiky, odhadem tisíc kusů, nyní leží i na pozemku v Měšicích u Prahy blízko železniční tratě. K tomu stovky starých dřevěných železničních pražců, které jsou nebezpečným odpadem a zlikvidovat je musí jedině specializovaná firma. Už proto, že dřevěné pražce jsou naimpregnované síranem zinečnatým nebo měďnatým.

„Pneumatiky jsou z aut, traktorů, harvestorů. Odhadujeme, že to muselo navézt minimálně dvacet kamionů,“ říká majitel pozemku Lubomír Batelka. Po čtyřech měsících pronájmu na necelých dvou tisících metrech čtverečních vyrostl odpad, jehož likvidace vyjde minimálně na tři čtvrtě milionu korun. „Takové peníze nemám, nevím, co s tím bude dál,“ říká Batelka.

Nelegální odpad řeší inspekce životního prostředí

Případ už vyšetřují policisté, jsou zatím na začátku, ale už nyní z výpovědí sousedů ví, že k pozemku v posledních týdnech často jezdily nákladní auta s kontejnery na korbě.

Ministerstvo životního prostředí sice říká, že největší boom navážení nelegálního odpadu ze zahraničí zažilo Česko v letech 2005 a 2006, nicméně i nyní zaznamenalo několik případů. „Chceme posílit kontrolní pravomoci České inspekce životního prostředí,“ říká mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Firmám za navezení nelegálního odpadu dnes hrozí pokuta až padesát milionů korun, jednotlivcům pak až milion.

Česká inspekce životního prostředí poslední roky řeší právě nelegální dovoz nevyužitelných plastů bez povolení. „Obvykle se jednalo o nadrcené směsi plastů a plastových výmětů z třídicích linek zejména z Itálie, které byly dováženy převážně za účelem jejich využití ve spalovnách komunálních odpadů, což není povoleno,“ říká Jana Jandová z České inspekce životního prostředí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...