Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polská vláda navrhne zrušit platby za televizi a rozhlas

  14:26aktualizováno  14:26
Poláci možná nebudou muset platit koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi. Vláda Donalda Tuska našla podporu pro změnu financování veřejnoprávních médií, která by měla být placena ze zvláštního fondu veřejné služby. Opoziční strana Právo a spravedlnost je proti, prezident Kaczyński pohrozil, že reformu vetuje.

Polský prezident tvrdí, že Tuskův návrh zrušit koncesionářské poplatky ohrozí nezávislost veřejnoprávních médií.

Po dvouleté diskusi o zrušení rozhlasového a televizního poplatku má podle Českého rozhlasu tento krok vládnoucí Občanské platformy šanci na úspěch.

Po Maďarsku a Rusku by to byla třetí evropská země, kde se k tomuto kroku vláda odhodlala.

Polská koalice našla podporu mezi poslanci Svazu demokratické levice. To by mělo k přehlasování prezidentova veta stačit. Poláci za rozhlas a televizi ročně platí něco málo přes 40 eur.

Premiér Tusk partnery z koalice přesvědčil, že Poláci koncesionářské poplatky platit nechtějí a vnímají je jako skrytou daň. Občanská platforma už dlouho navrhuje zpřehlednit a zjednodušit daňový systém, což by založení Fondu veřejné služby prý umožnilo.

Televize a rozhlas budou závislé na vládě

Opozice, posílená o stejný názor prezidenta Lecha Kaczyńského, je zásadně proti. Podle ní budou média přímo závislá na vládě, státním rozpočtu. "Právo a spravedlnost tvrdí, že jde o pokus ovládnout veřejnoprávní média a dostat je pod kontrolu," řekl polský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Faktem je, že na vedoucích pozicích veřejnoprávních médií, především jejich regionálních studií, jsou lidé spjatí s vládní koalicí. Největším trnem v oku opozice je účast představitelů populistické Ligy polských rodin na řízení rozhlasu a televize .

Tuskův kabinet proto navrhuje zbavit se nepohodlných manažerů jednoduchým trikem. Novelizace financování veřejnoprávních médií v sobě zahrnuje zrušení všech sedmnácti regionálních pracovišť Polské televize. Jenže podle Dorazína by šlo jen o dočasný stav. Začas by vznikla nová studia s novými lidmi.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz