Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polská Unie svobody odvolala své ministry

  17:23aktualizováno  17:23
- Celostátní rada polské Unie svobody rozhodla o odchodu svých pěti ministrů ze současné vlády Jerzyho Buzka. Zároveň rada pověřila vedení strany podle mluvčího Andrzeje Potocki zahájením rozhovorů s koaliční Volební akcí Solidarita o sestavení nové vlády. Rozhodnutí rady tak nevyloučilo pokračování současné vládní koalice obou stran.

Ministři Unie svobody  v pondělí složí demise do rukou premiéra Jerzyho Buzka. Ve funkcích však setrvají až do doby, něž demise podepíše prezident, který je v těchto dnech mimo Polsko.

Ministři nebudou v tomto období činit žádná závažná rozhodnutí. Šéf diplomacie Bronislaw Geremek ruší plánované oficiální návštěvy Rakouska a Vietnamu.

Unii ve vládě zastupovalo pět ministrů. Vedle Geremka to byl rovněž místopředseda vlády a ministr financí Leszek Balcerowicz, ministr národní obrany Janusz Onyszkiewicz, ministr dopravy Tadeusz Syryjczyk a ministryně spravedlnosti Hanna Suchocka.

Buzek je připraven odstoupit
Ministerský předseda Jerzy Buzek v pátek zopakoval svou připravenost v zájmu pokračování spojenectví Unie svobody a Volební akce  Solidarita odstoupit. Premiér  upozornil, že zatímco pouhá změna vlády by se obešla bez negativních dopadů pro Polsko, rozpad koalice by mohl přinést destabilizaci země.

Volební akce  Solidarita je podle něj při odchodu ministrů unie z vlády připravena vládnout prostřednictvím menšinového kabinetu.

Co vyvolalo vládní krizi

Krize ve vládnoucí koalici vypukla  po rozhodnutí premiéra Buzka jmenovat komisaře, který nahradil 260 představitelů samosprávy v centrální Varšavě. Jmenování odůvodnil dlouhodobými konflikty, které ochromovaly činnost této nejbohatší samosprávy ve státě.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz