Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polská mise v Iráku začne za měsíc

  7:05aktualizováno  7:05
Varšava - S mírovou správou svěřeného iráckého sektoru, který dostalo Polsko na starost, by Varšava mohla začít už za měsíc. Oznámil to polský ministr obrany Jerzy Smajdzinski. Upřesnil, že kontingent o síle 7000 vojáků bude zcela připraven dohlížet nad stabilitou a bezpečností v Iráku v srpnu.

Varšava chce do Iráku vyslat dva tisíce vojáků. Zbývajících pět tisíc by měly doplnit armády států, které projeví o misi zájem. Na plánování mise a logistické podpoře se bude podílet i NATO.

"K rozmístění sil by mělo dojít v červenci," prohlásil polský ministr obrany Jerzy Smajdzinski v rozhlasovém rozhovoru.

Odmítl specifikovat, které státy by měly připojit. Hovoří se o Dánsku a na veřejnost už pronikly i zprávy, že by dvoutisícovou jednotku byla ochotna poskytnout například Ukrajina, která usiluje o vstup do Severoatlantické aliance.

Dánsko plánuje, že by Polsku pomohlo především s technickou podporou operace. Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen potvrdil: "Jsem rád, že můžeme Polsku pomoci tímto způsobem, podobně jako NATO."

Minulý týden svolali polští diplomaté do Varšavy schůzku zástupců dvaceti zemí, které by měly o pomoc při správě sektoru zájem. Na schůzce se chtělo Polsko radit přímo o složení jednotek, které by na sektor dohlížely. Jednání probíhala v tajnosti za zavřenými dveřmi.

Se schůzkou přispěchala Varšava hned poté, co velvyslanci zemi NATO souhlasili, že aliance Polsku se správou v Iráku pomůže.

O možné účasti Severoatlantické aliance v Iráku spekulovali analytici, diplomaté i představitelé aliance už od počátku válečného tažení proti Husajnovu režimu. Kvůli odmítavým stanoviskům k válce především ze strany Německa a Francie však aliance doposud vyčkávala.

Účast aliance v poválečném Iráku bude zatím podle generálního tajemníka NATO George Robertsona jen 'technická'. Vojenští plánovači NATO pomohou Polsku s naplánováním mise a s logistikou.

Konkrétní plány však aliance ani Robertson zatím nezveřejnili. "Nehovoříme o přítomnosti NATO v Iráku, ale čistě o pomoci Polsku," upozornil Robertson.

Polsko požádalo NATO o pomoc při správě severoiráckého sektoru, který dostalo na starost před dvěma týdny. Varšava ani nežádala přímo o vyslání mírových jednotek aliance, ale o pomoc s jejich sestavením a naplánováním operace. S tím má aliance bohaté zkušenosti.

Větší roli a angažovanost NATO v poválečném Iráku si přejí Spojené státy. Americký velvyslanec při NATO v Bruselu Nicholas Burns v úterý oznámil, že USA by mohly alianci brzy požádat o větší účast.

Rozhovor s velitelem speciálních polských jednotek GROM, které operovaly skrytě v Iráku, čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz