Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Polovina matek chce rozšířit povinné očkování dětí, ale zadarmo

  • 47
Každá třetí maminka nechá své dítě očkovat jednou z nepovinných vakcín - nejčastěji proti klíšťové encefalitidě, pneumokokovým a meningokokovým infekcím. Polovina oslovených žen by tyto vakcíny zařadila do povinného, tedy bezplatného očkování, zjistila agentura STEM/MARK.

V průzkumu odpověděly na otázky ohledně očkování bezmála čtyři stovky maminek s dětmi do pěti let. "Velký zájem je také o očkování proti žloutence. Tu by do povinné skupiny zavedlo 45 procent rodičů," uvádí Barbora Večerková ze společnosti STEM/MARK.

Na druhou stranu si téměř třetina matek myslí, že děti dostávají více očkování, než je prospěšné.

"Proti pneumokoku bych svého syna neočkovala. Je to více druhů nákaz a vakcína nemusí fungovat na všechny. Jsem přesvědčena, že to dítě zatěžuje. Naopak kdyby existovala vakcína proti borelióze, tak neváhám a syna Ondřeje naočkuji. Prodělala jsem ji sama a několik známých kolem," říká Michaela Kostková z jihomoravského Hodonína.

Zdravý úsudek rodičů je podle brněnské pediatričky cesta, jak se s nepovinným očkováním vypořádat. "Rodiče by neměli bezhlavě očkovat dítě podle reklamy, ale zeptat se ošetřujícího lékaře. A nejlépe i několika, aby jim doporučil vhodnou kombinaci pro jejich potomka," říká dětská lékařka, která nechce být jmenována.

Na houby s vakcínou

"Když například chodí rodina hodně do lesa, určitě bych doporučil očkování proti klíšťové encefalitidě. Dětem i dospělým," říká Aleš Polách, pediatr ze Suchdola nad Odrou. Za poslední tři roky onemocnělo v Česku před dva tisíce lidí klíšťovou encefalitidou.

"Počet očkovaných je v Česku třetí nejnižší z celé Evropy, pouze 17 procent populace," nabádá k očkování předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Hůře je na tom jen Lotyšsko a Švédsko, kde však onemocnění není tak časté.

Ordinace lékaře Aleše Polácha leží v blízkosti záplavových území, a tak dětem, které k němu docházejí, teď navíc radí i očkování proti žloutence typu A.

Návrat černého kašle

Povinné očkování se stále obměňuje. Do "bezplatného balíčku" (proti tuberkulóze, tetanu, spalničkám či zarděnkám) chtějí někteří lékaři i občanská sdružení nově zařadit vakcínu proti pneumokoku.

"Rodiče totiž přijde jedna dávka na 8 500 korun, nemoc postihne asi čtyři stovky dětí ročně. Jde o zákeřné onemocnění, které má vysokou úmrtnost," říká Táňa Hejdová z občanského sdružení Nahlas, které plošné zavedení vakcíny prosazuje.

Bezplatné očkování by stát vyšlo na 200 milionů korun. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kde je plošné očkování proti pneumokoku, teď míří ze Senátu do Sněmovny. Poslanci se jí budou zřejmě zabývat až na podzim.

Odborníci by mezi povinné vakcíny chtěli prosadit i očkování proti nemocem, které sice dříve vymizely, ale teď se zase vracejí. Jde například o přeočkování proti černému kašli. Loni se černým a dávivým kašlem nakazilo 319 dětí, třikrát více než v roce předtím. Podobné je to i v sousedních státech. Přitom v minulosti vyvolával černý kašel epidemie, na které umíraly desítky tisíc dětí.

"Do budoucna je důležité zařadit do očkovacího kalendáře také očkování proti rakovině děložního čípku u dívek, meningokokovým nákazám a rotavirům," dodává vakcinolog Roman Prymula. Podle výzkumu agentury STEM/MARK je však mezi maminkami o vakcínu proti rotavirům, tedy průjmovému onemocnění nebo chřipce, daleko menší zájem.

Zmatek kolem chřipky

Právě očkování proti chřipce vyvolává největší rozpaky mezi českými lékaři. Někteří je doporučují, jiní ne.

"Těch povinných očkování je dost už tak, nechci zatěžovat dítě další vakcínou, která ani nemusí fungovat. Lepší je zaměřit se na to, abych dítěti vybudovala dobrou obranyschopnost," míní maminka dvouletého Ondřeje, Michaela Kostková.

Podle výzkumu podobně uvažuje třetina maminek. "Dvaatřicet procent respondentek souhlasí s výrokem, že dítě, které vyrůstá v čistotě, je dobře živené a jinak zdravé, neonemocní infekcemi, které nejsou zahrnuty v povinném očkování," říká Barbora Večerková ze společnosti STEM/MARK.

Odborníci však očekávají, že letos na podzim, kdy se objeví chřipka, se přijde k lékaři naočkovat více lidí. A to hlavně kvůli šířící se nebezpečné prasečí chřipce. Velké farmaceutické společnosti oznámily, že vakcína bude hotová v létě.

"Při epidemiích chřipky doporučujeme, pokud nechcete očkovat malé dítě, aby se naočkovali alespoň všichni dospělí kolem něj," radí Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video