Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politologové se neshodují, zda soud rozpustí Dělnickou stranu

  11:57aktualizováno  11:57
Dělnická strana se ve středu dopoledne dozví, zda má právo setrvat ve veřejné politické soutěži. Nejvyšší správní soud se vyjádří k návrhu vlády České republiky "dělníky" rozpustit. Odborníci na pravicový extremismus se neshodují v názoru, jak soud rozhodne.

Advokát Tomáš Sokol a předseda Dělnické strany Tomáš Vandas u Nejvyššího správního soudu v Brně. (14. ledna 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Předseda tribunálu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček vyřkne rozsudek ve středu v deset hodin dopoledne. Poté předstoupí před novináře a verdikt vysvětlí, což není obvyklé.

Vláda navrhla rozpustit DS kvůli ohrožení demokracie a dobrých mravů. Odborníci na pravicový extremismus nemají jednotný názor, jak soud rozhodne.

O úspěchu vlády proti Dělnické straně není přesvědčený ani právník ministerstva vnitra Karel Bačkovský. "Vidím to tak, že možnosti jsou dost vyrovnané, necháme se překvapit," řekl iDNES.cz.


Čtyřdenní maraton o rozpuštění Dělnické strany

Ohrožuje spojení DS s neonacisty demokracii?

Bývalý soudní znalec této problematiky a politolog z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš se domnívá, že NSS napodruhé "dělníky" spíš rozpustí. "Ale rozhodně to není nic jistého, myslím si, že soudci budou hlasovat různě," řekl Mareš agentuře ČTK.

Jeho kolega Pavel Pečínka je o tom mnohem přesvědčenější. "Vidím to tak na 95 procent," věří politolog Pečínka.

Charvát: DS není pro demokracii nebezpečná

Zcela opačný názor má Jan Charvát z pražské Karlovy univerzity. Nejsem právník, abych odhadoval soudní rozhodnutí, nicméně bude-li se držet NSS podmínek stanovených pro rozpuštění politické strany, pak nemůže DS rozpustit," řekl Charvát iDNES.cz.

Nepochybuje sice o prokázání spojení strany s neonacisty, ale vzhledem k její síle ji nepovažuje za skutečné nebezpečí pro demokratický systém. Je faktem, že volební preference DS se pohybují kolem jednoho procenta, ke vstupu do Sněmovny by musela mít pět procent.


Hostem chatu iDNES.cz bude soudce Nejvyššího správního soud

Vojtěch Šimíček předsedá tribunálu, který rozhoduje o DS

Politolog Michal Mazel, kterého vládou najatý advokát Tomáš Sokol předvolal svědčit o propojení DS s neonacisty, je o přímých vazbách také přesvědčen.

"Soud ale bude zvažovat i to, zda nestačí postih konkrétního protiprávního jednání jednotlivců," řekl Mazel iDNES.cz.

V posledních měsících policisté zadrželi několik desítek lidí z prostředí krajní pravice, mezi nimi i několik předáků DS. - čtěte více o razii

Vládní návrh rozpustit DS podporuje také ředitel lidického památníku Milouš Červencl. "Plně respektuji stanovisko Vlády ČR v této záležitosti a její snahu přispět v boji proti vzrůstajícímu extremismu ve společnosti," řekl iDNES.cz. Rozhodnutí soudu ale předjímat nechtěl.

Účast DS ve volbách je pravděpodobná

Experti se tak shodují jen v tom, že vláda podala odůvodněný návrh lépe než při prvním pokusu vymazat Dělnickou stranu z politické mapy v březnu 2009 a obhajoba jejího předsedy Tomáše Vandase byla nepřesvědčivá.

"Vláda předvedla nesrovnatelně lepší výkon než před rokem. Tomáš Vandas situaci pravděpodobně podcenil, když naopak svoji stranu nenechal zastupovat advokátem. Pravděpodobně významně oslabil pozici odpůrce," zamýšlí se právnička Klára Kalibová, která dlouhodobě sleduje situaci na ultrapravicové scéně. Jak NSS rozhodne, komentovat nechtěla.

Ať bude rozsudek jakýkoliv, Vandasova partaj bude moci zřejmě v květnových volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat. DS se proti výnosu podle všeho odvolá. A pro jistotu už má v záloze Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, v jejímž čele stojí Vandasova matka.

Oslabí případný zákaz Dělnické strany extrémní pravici v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 2222
Ano 613
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz