Bohuslav Sobotka a Michal Hašek ve Sněmovně. | foto: Michal Šula, MAFRA

ČSSD škodí sama sobě, stává se nečitelnou, míní o rozkolu politologové

  • 414
Sociální demokraté sami sebe oslabili, shodují se politologové. Pro možné partnery se stali nečitelnou stranou. Ti neví, s kým vyjednávat, ani kolik hlasů případný partner zajistí. Rozkol mezi místopředsedou ČSSD Michalem Haškem a šéfem strany Bohuslavem Sobotkou navíc zřejmě odsune vznik nové vlády.

Zatímco jindy po volbách téměř okamžitě začala jednání o sestavení vládní koalice, tentokrát to politologové neočekávají. Rozkol ČSSD podle nich způsobil, že případní koaliční partneři budou vyčkávat, jak se situace ve straně vyvine.

Rozkol ČSSD

"Myslím, že pokud by se nyní rozhodli přiklonit k některé straně, tak by to byla sázka do neznáma. Máme za sebou zatím jedno hlasování na předsednictvu," řekl iDNES.cz  politolog Petr Just.

Samozřejmě je tu možnost, že by se například ANO či lidovci přiklonili buď k Haškovcům, nebo k Sobotkovu křídlu. "Pokud by jednali s týmem určeným předsednictvem, tak to Sobotkovo křídlo položí. Pakliže by řekli, že budou jednat s předsedou, tak Bohuslav Sobotka bude mít v ruce důležitý trumf," uvedl politolog Pavel Šaradín.

Opatrné reakce mluví spíše pro Sobotku. Například Martin Stropnický z ANO  mluví stejně jako Sobotka o puči v ČSSD, za kterým stojí Miloš Zeman. Rozhodující však bude prostá matematika, tedy součet hlasů, který případné koalici zajistí ve Sněmovně většinu.

Právě proto budou podle politologů možní koaliční partneři ČSSD vyčkávat. "Každá strana chce vyjednávat s někým, kdo má silný mandát, má za sebou jasný potenciál hlasů, kterými disponuje. To si myslím, že v neděli přestalo platit," řekl Just.

ČSSD získala va volbách 50 mandátů. Zda ale tito poslanci po rozkolu vedení budou hlasovat jednotně, není zřejmé. "Já se osobně domnívám, že může dojít klidně k rozpolcení a k tomu, že někteří poslanci zůstanou mimo parlamentní klub. Že už od počátku budou působit jako nezařazení, nebo si zřídí vlastní klub, pokud jich bude dost," předpokládá politolog Just.

Politologové se shodují i v tom, že si ČSSD uškodila nejen u případných partnerů, ale zejména u voličů. Jak moc, mohou ukázat už v květnu volby do Evropského parlamentu.

Rozkol ve vedení ČSSD nastal v neděli po jednání předsednictva strany. To schválilo výzvu k odstoupení Bohuslava Sobotky z čela strany. Pro hlasovalo 20 členů vedení, proti 13. Šéf strany prohlásil, že z čela partaje neodejde. Tvrdí, že je to puč Michala Haška, Jeronýma Tejce a viní z něj i prezidenta Miloše Zemana.

Michal Hašek vyzval Bohuslava Sobotku k rezignaci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video