Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politolog: Koalice se rozpadne, až některá strana najde lepší alternativu

  20:40aktualizováno  20:40
Jakmile některá z vládních stran či stranické křídlo zavětří na obzoru nějakou výhodnější alternativu, koalice začne mít problémy. Tak vidí osud vlády politolog Josef Mlejnek. Nečasův kabinet se podle něj zachránil na poslední chvíli. Strategie dirigovaná Petrem Tluchořem nevyšla. VV ukázaly, že jsou soudržnější, než spiklenci soudili.

Vedení ODS se vyjadřuje k aktuální politické situaci. (15. dubna 2011) | foto: Martin Kohout, iDNES.cz

Nejlepším tmelem každé koalice je nedostatek jiných, či přesněji řečeno lepších alternativ. Právě tato zákonitost udržela stávající vládní koalici ještě pohromadě, a to takřka doslova za minutu dvanáct.

Žádná z vládních stran vlastně neměla a nemá reálnou možnost navázat nové spojenectví s opozicí, neboť pro ČSSD by to byla politická hloupost desetkrát větší než vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka.

Nebýt toho, jmenoval by se současný český premiér Jiří Paroubek a na politické scéně by panoval relativní klid. A předčasné volby? Poslední průzkum STEM naměřil levici, tj. sociálním demokratům a komunistům, dokonce ústavní většinu.

Matematika vycházející ze složení celých parlamentních klubů sice žádnou jinou alternativu nenabízela, tato situace však sváděla ke strategii rozbití "nejslabšího článku parlamentního řetězu" a k mocenskému přeskupení. Právě tuto strategii rozvíjela část ODS dirigovaná Petrem Tluchořem, avšak vylámala si zuby.

Kočí se předvedla národu takříkajíc v celé verbální nahotě

Klub VV se ukázal býti soudržnější, než spiklenci soudili, a poté, co se Kristýna Kočí předvedla celému národu takříkajíc v celé verbální nahotě, musí si každý soudný člověk ťukat na čelo, že právě ona měla být jedním z hlavních aktérů plánovaného palácového převratu uvnitř Bártova hradu.

Ten každopádně selhal a premiér Nečas projevil svou slabost již tím, že se do něj nechal zatáhnout. Bez jistiny alespoň šesti (lépe sedmi) přeběhlíků vypálil rádoby silnou ránu, která se v dané mocenské konstelaci (v níž nutno vyzdvihnout spojenectví Hradu s Vítem Bártou) musela proměnit v bezmocný pšouk - anebo paradoxně v jaderný výbuch, jenž zničí celou vládní koalici. Nezbylo než ustoupit.

Oba ministři za VV, které Petr Nečas odvolal, ve vládě zůstávají, byť se jeden z nich přesune do jiné funkce. A Bártův náměstek Šmerda, jehož lze považovat i za "stínového" ministra TOP 09, mu bude jen zahřívat židli, než se jeho dosavadní šéf mediálně očistí. Což se mu může, na rozdíl od Kristýny Kočí, podařit, a i kdyby ne, ze zákulisí může všechna "véčkařská" ministerstva řídit podobně jako dosud. 

Jediná závažnější změna se týká ministerstva vnitra. Kvůli němu celá krize propukla, útok na Víta Bártu byl patrně zástupný, respektive cílený, neboť jaký má smysl pálit na loutku, když si loutkář pro další představení snadno vyřeže kopii.

A nezapomínejme, že kvůli vnitru se vláda málem rozpadla již před Vánoci, nehledě na zmíněnou absenci alternativ, nadcházející vánoční svátky i zdánlivé šílenství ničit unikátní šanci vládnout s převahou 118 hlasů hned půl roku poté, co se vláda ustavila.

Liší se Kubice od Johna?

Současná bitva o vnitro nabízela - kromě rozpadu vládní koalice - v zásadě čtyři konstruktivní vyústění: ústup ODS, ústup VV, kondominim a neutralizaci. Které však zosobňuje Jan Kubice?

Upřímně řečeno, těžko přesně říci, odpověď přinese až čas. Jeho souhlas s nominací je však velmi podivný, a tak trochu v rozporu s jeho dosavadním kreditem úspěšného bojovníka s organizovaným zločinem, jehož přemohli nikoli mafiáni, ale čeští politici.

Kubice bojoval s "dlouhými prsty" politiků ČSSD na vnitru, což ho patrně přimělo k problematické alianci s ODS, konkrétně s Ivanem Langerem. Ten ho také nakonec z policie vystrnadil, patrně proto, že před rokem 2006 tolik kritizované metody ČSSD po svém nástupu na ministerstvo pouze přebarvil na modro, a Kubice mu najednou začal překážet.

Jaké je současné politické krytí Jana Kubiceho, člověka, který je údajně skvělým partyzánem v terénu, avšak v byrokratické houštině se prý snadno ztratí jako malé dítě? A má vůbec nějaké? Pokud žádné nemá, moc toho nedokáže a systém ho brzy "vyplivne", má-li nějaké, v čem se pak liší od Radka Johna či nějakého stranického nominanta ODS?

Na závěr to nejsmutnější: bitva se sice vedla o vnitro, nikoli však o lepší fungování policie a o zájem české veřejnosti na větší bezpečnosti veřejného prostoru.

Proti Radku Johnovi a jeho ministrování existuje přece daleko pádnější argument než fráze o "abelizaci" vnitra či "privatizaci veřejného prostoru": policejní odboráři a jejich petice za odvolání ministra, kterou podepsala více než polovina policejního sboru. Což je v organizaci založené na přísné subordinaci s podivem.

Zajímavé (a symptomatické!) však je, že nikdo z ODS ve svém tažení proti Johnovi a Bártovi nepoužil právě odboráře a jejich kritiku jako hlavní argument. Posloužili přinejlepším jako argument vedlejší, nepříliš zdůrazňovaný.

Proč? Bojí se snad ODS policejních odborů více než ABL? Asi ano, což pro budoucnost české policie nevěstí nic dobrého. O osudu vlády pak rozhodnou zákonitosti popsané výše: jakmile některá z vládních stran (či stranické křídlo) zavětří na obzoru nějakou výhodnější alternativu, koalice se rozpadne.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz