Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politiky „měníme“ o nocích a manželky jsou naštvané, líčí autor výzvy

  12:06aktualizováno  12:06
Iniciativa Vyměňte politiky apeluje na voliče, aby ve volbách dali hlas malé nebo nové partaji. Podle zakladatele iniciativy Davida Seiberta se tak dočkají pozitivních změn a omezí korupci a lži politiků. Výzvu už podle něj podpořily desítky tisíc lidí a přidává se stále více známých osobností.

Proč tato iniciativa vznikla?
Iniciativu jsme rozjeli proto, že už jsme se nemohli koukat na českou politickou scénu, kde se stala korupce a lež normou. Nechceme vychovávat naše děti v tomto prostředí, nechceme jim vysvětlovat, proč krádeže a korupce nejsou potrestány a pachatelé se ještě producírují jako celebrity.

Jak jste přesvědčili známé osobnosti, aby s vámi spolupracovaly?
Nemuseli jsme je přesvědčovat. Někteří z nich jsou naši přátelé a když jsme jim o iniciativě řekli, tak neváhali a rozhodli se nás podpořit. Když se o tom dozvěděli jejich kolegové, tak se začali hlásit další. Nyní nás podporuje přes třiadvacet tisíc lidí na Facebooku a zhruba stejný počet na našich internetových stránkách.

Tento týden se aktivně připojil i zpěvák Dan Bárta, který ve svém několikaminutovém interview dává jasný návod, jak řešit současnou politickou situaci. Ze známých tváří jsou to dále hudebníci Aneta Langerová, Tomáš Klus a skupina Nightwork, herec Viktor Preiss, překladatelka Dana Hábová, Radek Banga z Gipsy.cz nebo herec Kryštof Hádek.

Co je vaším cílem, co z této akce máte?
Chceme ukázat politikům, že si nenecháme líbit jejich arogantní korupční jednání a že budou muset před každými volbami skládat účty. A co z toho máme? Máme z toho naštvané manželky a spánkový deficit. Ale především dobrý pocit, že se budeme moci podívat našim dětem do očí až se nás zeptají, co jsme s tím dělali.

Tato otázka se nabízí: pracujete pro nějakou politickou stranu?
Nejen že nepracujeme pro žádnou politickou stranu, ale ani se s nimi nestýkáme. Práce, kterou na iniciativě odvádíme, je čistě dobrovolná.

Proč jste se zaměřili na malé a nově vznikající strany?
Chceme, aby lidé dostali do politiky nové tváře, necháme na voličích, koho se rozhodnou volit, hlavně jde o to, aby se lidé nebáli pětiprocentní hranice (potřebné pro vstup strany do Sněmovny, pozn. red.) a volili strany, kterým mohou věřit.

Proč jste na svých stránkách zrušili anketu, ve které lidé mohli hlasovat pro vybrané politické strany?
Hlavní důvod je, že "náskok" některých stran u někoho vzbuzoval dojem, že jsme s nimi nějak provázáni a nadržujeme jim. To je vyloučené, opak je pravdou. Abychom ale rozptýlili veškeré pochybnosti, anketu jsme odstranili. Věříme, že na základě korupčních afér, které publikujeme na webu, si lidé udělají sami obrázek a rozhodnou se pro správnou stranu.

Další důvod k odstranění byly "žabomyší" války s některými stranami na téma, proč jsme je nepřidali do výčtu stran, když podle jejich výkladu splňují všechna kriteria. Náš názor byl sice jiný, ale pro klid duše všech jsme se rozhodli to vyřešit takto.

Budete nějak rozšiřovat kampaň? Jak se dostáváte do povědomí lidí?
Využíváme sociální sítě Facebook a našich webových stránek, vytiskli jsme si letáky a samolepky, které posíláme stovkám neznámých lidí, již nabízejí pomoc při propagaci. S transparenty a letáky jsme se o víkendu vydali do pražských ulic. Chystáme i nějaké happeningy, lidem dáme zavčas vědět.

jeden z řady apelů

Portál Vymentepolitiky.cz není jediným letošním pokusem mobilizovat voliče, aby rozdali sněmovní karty jinak. Třeba fyzik František Janouch se v projektu Defenestrace 2010 vyslovil pro "zakroužkování" a prosazení kandidátů na zdánlivě nevolitelných místech. (více o projektu čtěte zde)

Výzvy ke změně politického ovzduší se objevovaly i v minulých letech - politiky vyzývala k odchodu třeba iniciativa Děkujeme, odejděte. "Myslím, že od té doby hrnec trpělivosti ještě přetekl," podotkl Seibert.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci komentují vyslovení nedůvěry vládě

ČSSD chce prvně hlasovat o důvěře vládě Andreje Babiše

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří po jednání dolní komory, která vyslovila...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz