Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politikům bych už nedal ani korunu, říká Topolánkem zklamaný Kratochvíl

  20:35aktualizováno  20:35
Producent, umělecký ředitel a spolumajitel pražského divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl se rozhodl definitivně odejít z Česka. Mimo jiné i kvůli deziluzi z politického systému, který dřív podporoval. Kratochvíl tvrdí, že dnes by politikům sponzorské dary už nedával.

Petr Kratochvíl s manželkou Pavlínou Babůrkovou | foto: KORZO

"Totální zhroucení pro mě nastalo, když přišel do strany Mirek Topolánek. Rozdíl mezi Topolánkem a Paroubkem je nula. Jedině ho chválím, že začal řešit třetí odboj a ocenil bratry Mašíny. Jinak pravicové straně jen ubližoval," komentoval dění v Česku pro Lidové noviny Kratochvíl.

O poslední iluze prý přišel při schůzce, na které přinesl tehdejšímu premiérovi Topolánkovi dokumenty o problematice divadelních grantů. "Snažil jsem se mu vysvětlit, že mi nejde o peníze, ale o princip podpory umění v tomhle státě. Že nám chybí divadelní kategorie, zásadní pravidla, jasná kulturní politika," popsal umělec.

Od Topolánka se prý ale dočkal studené sprchy: "Řekl mi tehdy: Ahoj čur***, podívej se, jak jsem zhubnul! Co je? Co to je? To nebudu číst, vole, kolik chceš? Cože? Ty nechceš prachy? Jaký principy, vole? Ááááále, na to se vy***!"

Boj za granty gradoval v roce 2008, kdy zakladatel divadla Ta Fantastika podal žalobu na pražský magistrát kvůli tomu, že měl v plánu zrušit dotaci na vstupenku. Do arbitráže chtěl hnát i Českou republiku.

Kratochvíl, který dříve sponzoroval ODS, proto s podporou této strany definitivně skončil. A nejen s ní. "Dával jsem jim finanční příspěvky, ale už bych nikomu nedal ani korunu," dodal pro LN. Deník uvádí, že komerční producent a umělecký ředitel se také definitivně rozhodl odejít z České republiky.

Topolánek je svým razantním projevem vyhlášený. V roce 2010 se jeho výroky, kterými doprovázel text a fotky pro magazín Lui, staly oficiálním důvodem, který jej stál funkci předsedy ODS. (Více o komentářích Mirka Topolánka na adresu  jeho politických kolegů čtěte tady.)

Obzvláště nerad má Topolánek novináře. Vulgárními výroky je častoval i loni, tedy v době, kdy stál mimo vrcholnou politiku. Tehdy ze své přednášky hnal reportéry iDNES.cz. (Více o konfliktu na přednášce Mirka Topolánka čtěte tady.)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Najdete na iDNES.cz