Politiku Západu vůči Moskvě ovlivňují elity bez mandátu, zato s penězi z Ruska

Doporučujeme   8:04
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je v Rusku legendou. Za ubohých několik milionů eur ročně pracuje ve službách Gazpromu, účastní se zasedání Ruské akademie věd a píše knihy o svém neochvějném přátelství se "soudruhem Vladimirem", jenž si v obchodních kruzích mafiemi prolezlého Petrohradu v poměrně nedávné minulosti zaslouženě vydobyl přezdívku "Stasi".

Vladimir Putin letos v lednu v Davosu: Pomozte krizi, odepište ruské závazky! | foto: Reuters

Není však hned zřejmé, zda se Schröder nyní vlichocuje Putinovi, anebo naopak. Ti dva spolu budují, anebo se snaží budovat, plynovod Nord Stream, nesmírně nákladný projekt naplňující dva strategické cíle.

Americký prezident Barack Obama. Co všechno dělají jeho spolupracovníci?

Potrubí, demonstrativně nepřátelské vůči zájmům Běloruska a Ukrajiny, má zajistit, že tyto země budou v ruském energetickém područí, ať už je v Minsku a Kyjevě u moci kdokoli.

Jako jakýsi bonus týž plynovod rovněž upevní postavení ruské ekonomiky coby přívěsku – dodávajícího přírodní zdroje – ekonomiky německé. Někteří ze Schröderových předchůdců mezi německými kancléři se poněkud odlišnými prostředky snažili dosáhnout téhož cíle.

Tohle Kreml potěší

Úspěchy Kremlu ve snaze zajistit si pomoc Američanů ochotných nabídnout svůj vliv jsou neméně působivé. Vždyť ruskou politiku Obamovy vlády tříbí rady lidí, kteří v americké administrativě nemají žádný oficiální post, leč mají úzké obchodní vazby na Rusko a Kreml: Henry Kissinger, James A. Baker, Thomas Graham a Dimitri Simes.

První dva jsou významní geopolitici a Graham a Simes mají renomé jako význační odborníci na Rusko. Píší pro administrativu klíčové zprávy a pendlují mezi Moskvou a Washingtonem, aby koordinovali parametry snahy Obamovy vlády „restartovat“ bilaterální vztah. Podobně jako Schröder, žádná z těchto osob není ekonomicky nezaujatá.

Gerhard Schröder. Není jasné, zda se vlichocuje Putinovi, anebo je to naopak.

Baker působí jako poradce ve dvou společnostech čnících v ruské ekonomice do výšin, Gazpromu a Rosněfti. Lobbistická skupina Kissinger Associates, jejíž ruskou sekci vede Graham, se přelévá do pracovní skupiny Kissinger-Primakov, snahy utužovat pouta mezi Ruskem a Spojenými státy, naoko vyrůstající ze soukromého sektoru, již posvětil Putin.

Je nesmírně poučné přečíst si doporučení těchto lidí a skupin, neboť nenápadně přetavují cíle svých kremelských klientů do jazyka, který je důvěrně známý americkým lídrům.

Grahamův poslední příspěvek, nazvaný Ožívající Rusko a záměry USA, je v tomto ohledu nejsdělnější. Autor shledává, že vládu „Ruska, dříve sraženého na kolena a dnes se stavějícího na nohy,“ tvoří progresivní zastánci modernizace, kteří si plně uvědomují výzvy, jimž jejich země čelí během snah „navrátit se do velmocenského klubu“. „Aby se Rusko stalo opravdu vyspělou a moderní zemí,“ pokračuje Graham, „bude muset v nadcházející dekádě investovat do modernizace své infrastruktury minimálně bilion dolarů. Amerika a Západ obecně mají zcela zásadní zájem na tom, aby modernizace Ruska uspěla. Lví podíl technologií a znalostí a značná část investic musí přijít z Evropy a USA.“

Vedle technologií a investic Graham v tichosti sklouzne k zahraničněpolitickému návrhu pro Obamovu vládu, který jistě Kreml potěší: jde o „finlandizaci“ Ukrajiny. Nebude-li se uskutečňovat tento typ appeasementu, varuje, bude se Rusko stavět proti USA „vždy a všude, kde to bude možné“. Graham prohlašuje: „V krajním případě by se slabé Rusko s rozsáhlými přírodními zdroji a řídkým osídlením na východ od Uralu mohlo stát předmětem soupeření mezi velmocemi, především Čínou a Spojenými státy.“

Kissinger vyjadřuje touhy svých zákazníků

Ona nevyřčená pohrůžka „pomozte nám s rozvojem, jinak dáme prostor Číňanům“ logicky rozvíjí kázání premiéra Putina na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu, kde prosazoval ráznou snahu usilující o zastavení světové hospodářské krize. Jeho recept? Západní země by měly odepsat závazky v hodnotě půl bilionu dolarů, které jim dluží ruské státní podniky řízené jeho kamarády z drážďanské KGB a „chalupářského“ spolku Ozero.

Ani sebevětší obnos peněz však nedokáže modernizovat Putinův kleptokratický režim, který už prohýřil biliony dolarů ropného bohatství. Jednoduše řečeno, Putinův systém je politicky, institucionálně i intelektuálně v protikladu k úkolu modernizace.

I Henry Kissinger má úzké obchodní vazby na Rusko a Kreml.

Grahamovou jedinou chybou, jíž se ve své prezentaci dopouští, je pokus vystrašit administrativu hypotetickým střetem mezi USA a Čínou nad ruskými přírodními zdroji. To není oblast jeho specializace. S čínskou kartou pracuje osobně Kissinger a společně se svým dlouholetým rivalem Zbigniewem Brzezinskim rýsuje představu velké světové Dvojice, velice svůdné pro Ameriku, již čím dál silněji vyčerpává její imperiální přítěž.

Tady je aktuální ukázka Kissingerova geopolitického umění: „Úloha Číny v novém světovém pořádku je stěžejní. Vztah, který se na obou stranách zrodil v zásadě jako strategické opatření k potlačování společného nepřítele, se během desetiletí vyvinul v pilíř mezinárodní soustavy… Sino-americký vztah je zapotřebí povznést na novou úroveň. Současná generace lídrů má příležitost zformovat vztahy do podoby určené ke společnému údělu, právě tak jak se to podařilo s transatlantickými vztahy v poválečné éře.“

Kissinger nepochybně věří každému slovu, které napsal, ale jeho ideje také poctivě vyjadřují touhy jeho zákazníků. Jde pouze o to, že ne všichni zákazníci mají tytéž motivy. Jeden chce zatnout drápy do dalšího bilionu dolarů, který může shrábnout, zatímco jiný se chce stát „ústředním článkem soustavy mezinárodních vztahů“. V obou případech však zákazníci dostávají vliv, za který si platí.

© Project Syndicate

o autorovi

Andrej Piontkovskij je ruský politolog a hostující vědecký pracovník v Hudson Institute ve Washingtonu.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...