Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

  9:55aktualizováno  18:17
Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se odmítl dostavit k podání svědecké výpovědi, uvedl po jednání komise její předseda Lukáš Černohorský (Piráti). Bakala nyní musí před komisi předstoupit, má ale právo odmítnout svědeckou výpověď.

Zdeněk Bakala | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Právě jsem podepsal žádost o předvedení svědka Zdeňka Bakaly adresovanou policejnímu prezidentovi,“ oznámil v úterý odpoledne na Twitteru  předseda komise Černohorský.

14.srpna 2018 v 17:17, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 17:32

Právě jsem podepsal žádost o předvední svědka Zdeňka Bakaly adresovanou policejnímu prezidentovi. https://t.co/lFTfINkqrZ

Rozhodnutí komise zdůvodnil tím, že zákony platí pro všechny, ať už jsou chudí, nebo bohatí. „Komisi nezbylo nic jiného než přistoupit k tomuto kroku,“ dodal Černohorský. Pro předvedení Bakaly hlasovali jednomyslně všichni její členové.

Upřesnil, že nyní požádají policii, která bude zjišťovat, kde se Bakala nachází a případně jej před komisi předvede. Policisté musí žádosti komise vyhovět, protože ji k tomu zavazuje jednací řád Sněmovny. 

Bakala přitom může před komisi předstoupit a odmítnout vypovídat. „Na základě toho, že by sobě nebo osobě blízké způsobil trestní stíhání, tak na místě do protokolu může tuto informaci uvést a potvrdit ji svým podpisem. Této možnosti může využít, je to součástí jednacího řádu,“ shrnul předseda komise.

Na předvedení nejsou podle Černohorského žádné lhůty. Vyšetřovací komise má sice skončit svoji činnost k 12. říjnu, ale v případě potřeby svůj konec posune.

Policie ČR na Twitteru informovala že předvést svědka je možné pouze na území České republiky.

14.srpna 2018 v 12:05, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 12:16

Předvedení svědka je z naší strany možné pouze na území ČR. Jinak je nutné předchozí rozhodnutí justičních orgánů.

Bakala, který žije dlouhodobě ve Švýcarsku, už na začátku srpna oznámil, že se před komisi nedostaví, protože není nestranná a mohla by svou činností zasahovat do probíhajícího soudního řízení. Předseda komise mu ale přes média vzkázal, že to není možné. Jeho výroky označil za alibismus a snahu se vyvinit. 

Bakala prostřednictvím svého týmu uvedl, že na jeho stanovisku ze 2. srpna se nic nezměnilo. Má pocit, že někteří politici včetně několika členů komise se netají tím, že o jeho vině ve věcech týkajících se OKD již rozhodli.

„Od té doby nebylo řečeno ani se nestalo nic, co by změnilo jeho názor, že v tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by jeho výpověď byla zneužita k dalšímu zesílení politického tlaku na nezávislé soudy v České republice,“ uvedla společnost BM Managment v tiskovém prohlášení.

Někteří politici se prý pokouší využít parlamentní systém, aby obešli řádný proces. „To vytváří nebezpečný precedent, který by byl výsměchem právům, jež ústava zaručuje všem českým občanům,“ píše se dále v prohlášení.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnost státních úřadů a osob.

Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Sobotka: Tak dlouho stát rozdával akcie OKD, až přišel o majoritu:

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Jel tam kvůli našim pacientům, hájí Babiš Vondráčkovu cestu do Ruska

Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po společném jednání s Angelou...

Jel tam kvůli našim lidem, kterým se nedostává adekvátní zdravotní péče. Tak obhajoval v nedělních Otázkách Václava...

Ekonom zpronevěřil krajskému úřadu téměř šest milionů a udal se šéfové

Ilustrační snímek

Středočeskému kraji během tří let bez povšimnutí mizely peníze z depozitního účtu. Zpronevěřil je ekonom odboru dopravy...

VIDEA TÝDNE: Kontroverzní socha Špinarové, vulgární Zeman a těhotná Meghan

Sochař David Moješčík je také autorem sochy Leoše Janáčka.

Vášnivé diskuze vyvolalo odhalení nové sochy zpěvačky Věry Špinarové v Ostravě. Prezident Miloš Zeman opět mluvil...Najdete na iDNES.cz