Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politik, který zbil kolegu, odstoupil

  16:12aktualizováno  16:12
Olomouc - Krajský zastupitel a šéf olomoucké Unie svobody Jiří Kočí se vzdal všech politických funkcí. Politik odstoupil poté, co vyšlo najevo, že při běžné pracovní poradě v zaměstnání minulou středu zranil svého spolupracovníka. Incident vyšetřuje policie pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví. Kočího v zastupitelstvu nahradí Miroslav Pilát, nyní náměstek olomouckého primátora.

"Takto vyvozuji svoji politickou zodpovědnost z toho, co se stalo. Svého činu hluboce lituji. Navrhl jsem kolegovi finanční vyrovnání," řekl Kočí. "Nechci, aby bylo dál v souvislosti s touto kauzou moje jméno spojováno s politickými funkcemi," dodal.

Kočí odstoupil nejen z čela městského organizace US a krajského výboru strany. Vzdal se také křesla v krajském zastupitelstvu, kam byl zvolen za Čtyřkoalici, ačkoliv mu to zákon přímo neukládá. Už minulý týden rezignoval na funkcí provozního náměstka firmy Olterm.

CO SE STALO PŘI PORADĚ?

Jiří Kočí zranil na jednání ve firmě Olterm spolupracovníka Martina Mecnarowského tak, že ho museli operovat lékaři a muž skončil v pracovní neschopnosti. Důvodem byla profesní hádka.

Kolegovi politika museli lékaři po úderu vázou zašít rány na hlavě. Kočí však včera prohlásil, že svého kolegu nechtěl zranit, ale pouze polít vodou z vázy. "Vázu jsem po něm nehodil. Pak jsem ho osobně odvezl do nemocnice. Pan Mecnarowský už dnes nastoupil do práce," řekl Kočí.

Policie o vině ještě nerozhodla
Pokud by policie Kočího obvinila z trestného činu, hrozí mu až dva roky vězení. V případě přestupku vyvázne politik pouze s finančním postihem. "Nejen délka léčení, ale i následky způsobeného úrazu a újma rozhodují o tom, zda bude obviněn. Vše se posuzuje případ od případu. Čekáme ještě na lékařské výsledky a podle toho rozhodneme, zda to byl přestupek nebo trestný čin" uvedla mluvčí okresního ředitelství policie Jitka Dolejšová.

Kočí měl potíže s chování již dříve
Problémy s chováním k spolupracovníkům měl politik už dříve. "Za podobný arogantní a nevhodný způsob chování byl odvolán z funkce vedoucího oddělení ochrany ovzduší," uvedl bývalý hlavní inspektor oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Zdeněk Vymětal, který byl Kočího nadřízeným před několika lety.

Nabídl rezignaci US ihned
Ve svém rezignačním prohlášení Kočí uvádí, že nabídl předsednictvu městského výboru US rezignaci hned druhý den po incidentu. To však na jeho nabídku nereagovalo. "Jelikož je nadále moje pochybení spojováno s výkonem mých funkcí v US a Čtyřkoalici v Olomouci, rozhodl jsem se rezignovat dnem 7. 5. 2001 ze všech politických funkcí," uvádí Kočí.

Místopředseda městského výboru Bohuslav Coufal řekl, že úzké stranické vedení nechtělo o rezignaci Kočího samo rozhodnout. "Sešli jsme se, ale odmítli o tom jednat. Chtěli jsme, aby o tom rozhodlo městské shromáždění," řekl Coufal.

Šéf krajských unionistů Vladimír Válek veřejně poděkoval Kočímu za práci a ocenil jeho rozhodnutí rezignovat. " Považuji to za politováníhodnou záležitost, která by se neměla stát. Chtěl bych ocenit jeho rozhodnutí a postoj, " řekl Válek.

Náhradník Miroslav Pilát
Kočího nástupcem do krajského zastupitelstva je další muž z kandidátky - Miroslav Pilát (US), nyní náměstek olomouckého primátora. Ten byl na 16. místě kandidátky. "Je mi líto, že se toto vše událo, ale jsem samozřejmě připraven na práci v kraji," řekl včera Pilát. V krajském zastupitelstvu už z vedení olomoucké radnice zasedá primátor Martin Tesařík za ČSSD.

Zastupitel Olomouckého kraje Jiří Kočí hovoří na tiskové konferenci o své rezignaci na politické funkce

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Chirurgie nejsou zázraky, ale dřina. Byrokracie zdržuje, říká lékař roku

Za rok zvládne udělat až 650 operací.

Jednoho z nejmladších českých profesorů výhra v anketě lékař roku překvapila. Na pacienty je totiž velmi přísný, musí...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz