Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politik a velitel dostali v Haagu vysoké tresty

  19:34aktualizováno  19:34
Po téměř dvou letech skončil před haagským mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii proces s představitelem Chorvatů v Bosně Dariem Kordičem. Vůbec poprvé tak soudci poslali za mříže vysokého politika. "Je jedno, že jste byl politikem a neúčastnil se přímo páchání zločinů - sehrál jste stejnou roli jako muži, kteří stříleli," řekl na adresu Kordiče soudce Richard May. Kordič stráví ve vězení 25 let. Další souzený, vojenský velitel Mario Čerkez, dostal 15 let.

* Soudní proces začal v dubnu 1999
* Proběhlo 240 dní slyšení
* Spis má 500 tisíc stran

Válečné zločiny i zločiny proti lidskosti
Nejvýznamnějšího bosenského Chorvata Daria Kordiče uznal soud vinným ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Čtyřicetiletý Kordič, který během bosenské války v letech 1992 až 1995 zastával úřad viceprezidenta samozvané bosenskochorvatské republiky, i o rok starší Čerkez jsou odpovědní za tříleté pronásledování, věznění a vraždění Muslimů v údolí řeky Lašvy v centrální části Bosny.

Při útocích na muslimské obyvatele vojáci zabíjeli civilní obyvatelstvo a zapalovali domy. Například v dubnu 1993 zavraždili bosenští Chorvaté ve vesnici Ahmiči více než 100 obyvatel.
Kordič chtěl z oblasti vyhnat Muslimy
Podle rozsudku se Dario Kordič zapojil do kampaně připravené a prováděné se záměrem etnicky vyčistit oblast od bosenských Muslimů, a poté je připojit k Chorvatsku.

I když podle soudce Richarda Maye přidává skutečnost, že byl Kordič předákem obvinění na závažnosti, porota nakonec regionálního politika neodsoudila na doživotí, jak žádala obžaloba.

S tím nesouhlasí i někteří další soudci. "Vzhledem k povaze trestných činů, které jsou závažné a kruté, si myslíme, že tresty nejsou úměrné skutkům a odpovědnosti obou obviněných," uvedl jeden ze žalobců Patrick Lopez-Terres. Dodal ale, že chce nejprve slyšet celý rozsudek, a potom rozhodne o odvolání.

Advokáti: Případné odvolání až po prostudování rozsudku
Advokáti Daria Kordiče si také chtějí nejprve přečíst celý rozsudek, než podají odvolání. Tvrdí ale, že jejich hlavní argumenty byly přijaty. Obdobně bude postupovat i obhájce Maria Čerkeze. Tomu vadí, že soudci uznali existenci mezinárodního ozbrojeného konfliktu v oblasti. Obhajoba se totiž snažila dokázat, že šlo o občanskou válku, v níž se Chorvati bránili. Obě strany mají na rozmyšlenou patnáct dní.

Dario Kordič, bývalý politický představitel Chorvatů v Bosně, ve vojenské uniformě. Mezinárodní tribunál pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii ho odsoudil na 25 let za mříže, 26. února 2001

Bývalý vojenský velitel Mario Čerkez, kterého odsoudil mezinárodní tribunál v Haagu na 15 let za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, 26. února 2001

Dario Kordič, první vysoký politik, který byl odsouzen k 25 letům vězení za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, 26 února 2001

Junuz Berbič, bosenský Muslim, jehož syn byl zabit ve vesnici Ahmiči, sleduje televizní přenos ze zasedání haagského tribunálu, 26. února 2001

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Papež si v Chile poplakal s oběťmi chlípných kněží, v zemi hoří kostely

Návštěva papeže Františka v Chile (16. ledna 2018)

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní...

Najdete na iDNES.cz