Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Političtí lídři odkryli majetek. Nejsou žádní chuďasové

  1:00aktualizováno  8:13
Rozhodně nejsou chudí. Žádný z nich nemá důvod usilovat o funkci předsedy vlády kvůli tomu, aby se finančně "zahojil". Pět volebních lídrů, jimž MF DNES položila stejné otázky, aby ověřila, s jakým majetkem jdou do voleb, "odkrylo" své karty.

Premiér Paroubek na tiskové konferenci - Premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci. | foto: Dan MaternaMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
DOKUMENT: Majetek politických lídrů

Nejbohatší je z lídrů pětice politických stran, které jsou podle průzkumů nejsilnější, šéf Strany zelených Martin Bursík. Uvedl, že vlastní podíly v pěti nemovitostech, z toho čtyři jsou v širším centru Prahy.

Favorit letošních voleb, šéf ODS Mirek Topolánek, je nejzadluženější: splácí hypotéku ve výši 5,25 milionu korun. Vzal si ji na vlastní byt v Praze na Hradčanech, který si pořídil loni.

Bursík a spolu s ním premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek byli v odpovědích na otázky, které jim položila MF DNES, nejotevřenější. Oba byli ochotni říci i to, kolik peněz momentálně mají na svém bankovním účtu. Zatímco šéf zelených přiznal částku 300 tisíc korun (většinu majetku má v realitách), Paroubkova odpověď zněla: "Jeden milion sedm set tisíc korun."

Když Paroubek vstoupil předloni do vlády a stal se ministrem pro místní rozvoj, přiznal 1,5 milionu korun na kontě. Během doby, kdy byl ministrem a nyní premiérem, si tak dokázal našetřit 200 tisíc korun.

Je však nutné zohlednit, že Paroubek splácí úvěr ve výši 900 tisíc korun,který si před třemi lety vzal s manželkou na pořízení bytu 3+1 v pražských Stodůlkách. A také leasing, který má na automobil Renault Mégane za 680 tisíc korun.

Proč má veřejnost znát majetkové poměry politiků
MF DNES mapovala majetek předních politiků nejen proto, že nejasnosti v pořizování majetku zlomily v politice vaz expremiérovi Stanislavu Grossovi. Nedávno parlament schválil přísnější zákon o střetu zájmů, který čeká jen na podpis prezidenta Václava Klause a který donutí politiky nechat víc nahlédnout do soukromí.

Veřejnost má mít také třeba možnost kontroly politiků po celou dobu, kdy jsou ve funkci, i když z ní odcházejí.

Aby se vyloučilo, že si vzhledem ke své funkci žijí "nad poměry", a vyloučily se nesrovnalosti, či dokonce možné stíny korupce plynoucí z pokušení moci.

Jak důležité je znát majetek politiků, ukázal případ bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse, který se tak zapletl do vysvětlování, kde sehnal peníze na svůj byt v Praze-Barrandově, až musel před rokem odejít z nejvyšších pater politiky do advokacie.

Akcie politiky nelákají
Přinejmenším jedno má všech pět volebních lídrů, které oslovila MF DNES - Paroubek, Topolánek, Kalousek, Filip i Bursík - společné.

Všichni odpověděli záporně na otázku, zda mají majetek v cizině. Ani akcie, které budou muset politici přiznávat podle nového, přísnějšího zákona o střetu zájmů, nemají, zdá se, v oblibě.

Nemá je Paroubek ani Kalousek, Filip je přeměnil na podíl v družstvu DLA. Topolánek za 2,5 milionu korun prodal svůj podíl ve společnosti VAE a řekl o sobě, že nyní také žádné akcie nemá.

Zážitek s vlastními akciemi měl šéf Strany zelených Martin Bursík, který MF DNES sdělil: "Vlastním akcie z kuponové privatizace v mizivé hodnotě, ale s podpisem Václav Klaus. Byrokracie Střediska pro cenné papíry mi odmítla poskytnout výpis, prokázání se občanským průkazem a rodným číslem bylo zcela bez efektu."

Základ: vlastní bydlení
Co dělá z lídrů stran velmi solidně zajištěné lidi, je jejich bydlení. Ani jeden z nich není nájemníkem.

Kalousek bydlí v rodinném domě v Bechyni, kromě toho má panelový byt v Praze a jeho manželka Radka vlastní ještě další byt, také v Praze, na Veleslavíně.

Paroubek splácí půjčku na družstevní byt, jeho žena získala po matce další byt v osobním vlastnictví v hodnotě 2 milionů korun a spolu vlastní i dvě chaty.

Představě nuzného proletáře se vymyká i šéf komunistů Vojtěch Filip. I on bydlí v družstevním bytě, který již splatil, a má podíl na rekreačním domě v Ledenicích.

Šéf ODS Topolánek si pořídil vlastní byt v Praze na Hradčanech v hodnotě 8,5 milionu, který mu bude patřit, až zcela splatí hypotéku.

Králem realit mezi politiky je bezkonkurenčně šéf Strany zelených Martin Bursík. Sám bydlí v domě naproti Poslanecké sněmovně v Praze, který zčásti vlastní. Kromě toho mu plynou příjmy z dalších čtyř nemovitostí, kde má též podíly.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci řeší, zda se o svátcích znovu otevřou velké obchody

(Ilustrační snímek)

Návrh, aby se znovu otevřely i o státních svátcích velké obchody, kde je to nyní zákonem zakázáno, právě řeší poslanci....

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz