Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politickými elitami musíme zatřást, burcují iniciativy z „podzemí“

  16:38aktualizováno  16:38
Pět občanských iniciativ spojilo před volbami síly. Apelují na to, aby voliči s politickými elitami alespoň řádně zatřásli, když už je úplně nevymění. Výrazně o sobě dají vědět i na velkém společném koncertu.

Defenestrace 2010, Máš hlas, Hele…vol! Volte nevyvolené, Vyměňte politiky. Málokdo ty názvy vysype z rukávu všechny rychle.

KONCERT NA VÝSTAVIŠTI

Koncert na Výstavišti v Holešovicích se uskuteční 25. května od 17:30. Vystoupí na něm třeba Aneta Langerová, Blue Effect, Toxique, Vypsaná Fixa, Xindl X a další. Vstup na 4,5hodinový koncert je zdarma.

Osm dní před volbami se to v Česku hemží iniciativami, bojujícími za co nejaktivnější účast lidí při rozhodování o budoucích poslancích. Jen na Facebooku celkem mají k sedmdesáti tisícům fanoušků, z toho Vyměňte politiky 57 tisíc.

Protože mají podobné cíle, domluvily se na spolupráci - příští týden například uspořádají společný koncert na pražském Výstavišti.

Bude to asi největší akce svého druhu před blížícími se volbami. A završení kampaně, o které už slyšelo tolik lidí, že to dělá všem pěti iniciativám radost. "V průzkumu pro Otázky Václava Moravce speciál se ukázalo, že o nás slyšela třetina lidí," těší jaderného fyzika Františka Janoucha, spoluautora Defenestrace 2010.

"Náš videokanál na portálu YouTube vidělo za měsíc 215 tisíc lidí," dodává rovněž spokojeně David Seibert z iniciativy Vyměňte politiky.

Zájem je v kontrastu s tiskovou konferencí, uspořádanou v podzemním salonku v hloubi jednoho z multifunkčních domů v centru Prahy. Novinářů skrz labyrint chodeb dorazí jen pár. Organizátoři pak přiznávají, že jich víc ani nečekali.

S těmi zelenými jsme byli naivní

David Seibert říká, že jeho iniciativa udělala chybu, když do hlasování, koho volit, zařadili z parlamentních stran jen zelené. "Jako jediní prošli korupčním testem iDNES.cz," říká Seibert, který pracuje v marketingu. "Ale asi jsme byli trošku naivní. Chyba to byla," uznává.

O ZELENÝCH

Prošli protikorupčním testem, ale zařadit je jako jediné z parlamentních stran do hlasování byla chyba.

Iniciativa totiž kvůli anketě (později ji stáhla) čelí kritice, že je skrytě placena a pracuje v prospěch či neprospěch politických stran. "Je to známka toho kulturního prostředí, co tu je. Že všechno, co děláme, musí být dělané pro peníze," míní Seibert a jeho společník Jaroslav Kuchař.

Sami přitom tvrdí, že do své iniciativy vložili zatím desetitisíce korun v přímých nákladech a samozřejmě čas, který by jinak věnovali soukromí i své normální práci. František Janouch hovoří o dosavadní investici pěti až osmi tisíc. "Tiskaři nám často pomáhají zdarma nebo za nákladovou cenu, když zjistí, o co jde," podotýká Kuchař.

Protestní hlasy nezmizí, uklidňuje Seibert

Až lidé budou při volbách z trucu kroužkovat kandidáty na koncích listin, nebo volit malé nezprofanované strany, nemusí se podle iniciativ bát, že dělají předem zbytečnou věc. I částečný úspěch v několika málo případech totiž může sebejistotou politiků otřást.

"Politické strany potřebují tu očistu zevnitř, ne zvenčí. Komentátoři nám vyčítají, že se snažíme o to druhé. Ale možná jsme se nepochopili. Když takto budeme hlasovat, politici ten signál, který může přispět k vnitřnímu zreformování, dostanou velice tvrdě," uzavírá Seibert.

JAK INICIATIVY PŘESVĚDČUJÍ VOLIČE

Hele... vol! se snaží zvýšit atraktivitu voleb pro mladé formou kreslených komiksových stripů od známých českých karikaturistů.

Defenestrace 2010 vyzývá k tomu, aby voliči na kandidátních listinách, než je vhodí do urny, zakroužkovali čtyři kandidáty vespod. Na jejich průnik do Sněmovny by stačilo pár tisíc preferenčních hlas.

Máš hlas - tak ho použij říká: "Totalitní, zmanipulovaní a fanatičtí voliči si volby ujít nenechají (...) Zato svobodomyslní a přemýšlející lidé se nechají otrávit rychleji. Ti první pak vládnou těm druhým."

Volte nevyvolené apelují, aby lidé dali hlasy novým tvářím a neparlamentním stranám..

Vyměňte politiky akcentují to, že je zejména důležité k volbám přijít a nebát se nevolit stranu, která za minulé volební období zklamala. Upozorňují, že hranice pro vstup do parlamentu je kolem 270 tisíc hlasů, což není z 8,3 milionu českých voličů nikterak mnoho.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz