Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politické změny z „arabského jara“ se přesunuly i do letního Thajska

  8:38aktualizováno  8:38
Převratné výsledky všeobecných thajských voleb z 3. července budou připadat povědomé každému, kdo sledoval politická vzedmutí na Blízkém východě a v severní Africe. Etablované režimy všude na světě se nacházejí pod enormním tlakem v důsledku pokroků v informačních technologiích, demografických přesunů, rostoucích očekávání a zpozdilosti měřítek z období studené války. Při absenci ochoty a schopnosti použít násilnou represi lze přežití určitého režimu zajistit pouze prostřednictvím ústupků, přizpůsobování se a periodické sebeobnovy.

Příznivci Jinglak Šinavatrové slaví v Bangkoku slaví první volební odhady, podle nichž opoziční strana zvítězila (3. července 2011) | foto: AP

Výsledky nejnovějších thajských voleb s 47 miliony voličů a volební účastí 75 procent představují rozhodující výzvu pro dávno etablovaný režim v zemi. Strana Puea Thai pod vedením Jinglak Šinavatrové, nejmladší sestry exilovaného bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, si zajistila drtivé vítězství, když v pětisetčlenném parlamentu získala 265 křesel, zatímco vládnoucí Demokratická strana jich obsadila pouhých 159.

Návrat strany Puea Thai k moci je výjimečný – a nejen proto, že Jinglak bude první ženou, která v Thajsku usedne do premiérského křesla. Soudy nakloněné establishmentu rozpustily dvě předchozí vlády této strany a na pět let zakázaly jejím čelním politikům zastávat veřejný úřad.

Vítězství Puea Thai proto naznačuje, že dříve marginalizovaný elektorát se natrvalo probudil. Obdobná většina thajských voličů totiž hlasovala pro Tchaksinovy strany a jejich populistické platformy hájící zájmy chudých také v lednu 2001, únoru 2005, dubnu 2006 a prosinci 2007, čímž vyjádřila odpor k vojenskému převratu, převratem iniciované ústavě, soudním intervencím a donucování a útisku ze strany armády.

Jinglak Šinavatrová (4. července 2011)

Jinglak Šinavatrová (4. července 2011)

Zatracený cyklus

Nedávné volby znamenaly hluboký rozchod s minulostí. Ve druhé polovině dvacátého století jako by se thajské volby střídaly s vojenskými převraty. Voliči se kupovali a prodávali jako zboží. Po volbách se už poslanci svým voličům prakticky neukázali ani neozvali a v typickém případě se zapojili do korupce a zneužívání moci v Bangkoku – takže nakonec ztratili legitimitu a vydláždili cestu k vojenským převratům. Bez výjimky pak následovalo přijetí nové ústavy a volby. Tento neblahý cyklus převratů, nových ústav a nových voleb definoval thajskou politiku po desítky let.

Toto schéma odráželo imperativy studené války. Pilíře thajského státu – národ, náboženství a král – hrály na sjednocující kolektivní strunu a výsledná stabilita umožňovala hospodářský rozvoj. Růst byl sice koncentrovaný do tak úzkého okruhu elit, že to u obyvatelstva vyvolávalo odpor, avšak komunismus se dařilo držet na odstup. Veškeré hrozby zavedenému pořádku byly v zemi, kde triumvirát armáda-monarchie-byrokracie fungoval jako kotva, opakovaně odráženy.

V té době zpívali thajští školáci každé ráno bojové písně a Thajci věděli, kde je ve zkostnatělé elitářské hierarchii jejich místo. Tuto hierarchii navíc posilovala socializace a indoktrinace v učebnách a obývacích pokojích, kam směla vstupovat jen státem kontrolovaná média. Thajci byli spíše poslušnými poddanými než informovanými občany. Odlišné názory nacházely jen malou odezvu.

Příznivci Jinglak Šinavatrové slaví v Bangkoku slaví první volební odhady,

Příznivci Jinglak Šinavatrové slaví v Bangkoku slaví první volební odhady, podle nichž opoziční strana zvítězila (3. července 2011)

Když odešla hrozba komunismu

Nástup Tchaksinovy strany Thai Rak Thai v roce 2001 to všechno změnil. Strana zaujímala vědecký přístup k volbám, spoléhala na drahé průzkumy prováděné zahraničními experty a nabízela jasnou agendu a silné vedení. Od skončení studené války to byla první strana, která zaujala kolektivní fantazii Thajců. Hlasy opomíjených segmentů elektorátu, zejména na venkovském severu a severovýchodě země, se náhle začaly počítat. Kupčení s hlasy přestávalo stačit. Pouto mezi stranou a voliči – pouto založené na politice – zapustilo kořeny.

V roce 2001 už byla studená válka dávno pryč. Političtí vůdci, kteří nesouhlasili s dosavadním status quo, už nemohli být tak snadno obviňováni z komunistické činnosti a vězněni. S příchodem internetu se formování myšlení Thajců oficiálními místy ještě více ztížilo, neboť mediální zdroje se množily a výsledný rozptyl informací podkopával efektivitu státní propagandy. Do popředí se navíc dostaly nové mezinárodní normy: vnější mocnosti, které dříve zavíraly oči před převraty, vojenskými diktaturami a útiskem, nyní prosazovaly demokracii a lidská práva.

Změnila se i demografická situace Thajska. Koncept umělé vyvolané jednoty a stability z dob studené války nemá pro dnešní školáky žádný význam; i většina současných vysokoškoláků se narodila až po skončení studené války.

Dvojí dědictví

Zmíněné faktory vytvářely živnou půdu pro nové politické prostředí a Tchaksin, který byl v té době telekomunikačním magnátem, byl ve výhodné pozici, aby této příležitosti využil. Kromě dalších novátorských opatření reformoval byrokracii, splnil své sliby chudým, zmapoval průmyslovou strategii a nově formuloval přetíženou zahraničně-politickou agendu. Tchaksinova vláda měla pochopitelně i své stinné stránky: korupci, střety zájmů v legislativě, klientelismus, porušování lidských práv, zneužívání moci a další příklady špatného vládnutí.

Tchaksin Šinavatra na archivním snímku

Tchaksin Šinavatra na archivním snímku

Tchaksinův odkaz je tedy smíšený. Příležitosti, naděje a sny pro utlačované masy spolu s vizí a plány budoucnosti Thajska uvízly v síti jeho vlastní zkorumpovanosti. Ačkoliv se však Tchaksin dopustil mnoha poklesků, jeho nejtěžším „hříchem“ byla změna v myšlení a chování Thajců. Někteří lidé vidí v této změně uzurpaci; jiní ji pokládají za přechod Thajska do jednadvacátého století. Tchaksinovi protivníci uvnitř zavedeného thajského režimu nebyli ochotni na jeho politické inovace a populismus přistoupit. Pro ně by se to rovnalo přiznání, že většina lidí v tomto pohostinném a dobře obdařeném království byla po celou dobu záměrně udržována v chudobě.

Tchaksin se snaží vykreslovat výsledky nedávných voleb tak, že se vše točí pouze kolem jeho osoby. Nejlepší však je pohlížet na něj jako na sebestředného a bezděčného agenta politické modernizace. Jsou to právě tato dynamika a tyto změny jednadvacátého století – které ještě umocňuje stále asertivnější obyvatelstvo –, s nimiž se musí thajský establishment vyrovnat, má-li se země posunout vpřed.

Thitinan Pongsudhirak je ředitelem Institutu bezpečnosti a mezinárodních studií při Chulalongkornově univerzitě

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz