Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politický rok 2012: Miliardy církvím a Rathova sedmička v krabici od vína

  18:20aktualizováno  18:20
Na politickou událost roku 2012 mohlo aspirovat zatčení Davida Ratha přímo na ulici se sedmi miliony korun v krabici od vína, či soud s exministrem Vítem Bártou a poslancem Jaroslavem Škárkou. Nakonec podle názoru iDNES.cz obě tyto kauzy významem předstihlo definitivní schválení církevních restitucí.

Davida Ratha zatkli policisté 14. května s krabicí od vína, v níž bylo 7 milionů korun. Od té doby se na svobodu nedostal. | foto:  Dan Materna, MAFRA

1.Církevní restituce za 134 miliard prošly

Půl hodiny po půlnoci se 8. listopadu církve dočkaly toho, o co usilovaly více než dvacet let po listopadu 1989. 102 poslanců - z ODS, TOP 09, skupina kolem Karolíny Peake a s nimi Josef Dobeš, Milan Šťovíček, Jaroslav Škárka a Michal Doktor (přesný výpis hlasování najdete zde) - schválilo, že církvím stát vydá majetek v hodnotě 75 miliard korun a dalších 59 miliard korun navýšených o inflaci jim bude stát vyplácet dalších třicet let. Přes dlouhodobé protesty opozice, která argumentovala i nesouhlasem většiny veřejnosti, tak vláda Petra Nečase prosadila jeden z klíčových bodů svého programu, který ji i přes četné vnitřní spory držel při životě. Restituce nechal projít prezident Václav Klaus, který se před tím netajil obavami, zda nemůže zákon ohrozit hranici 25. února 1948.

2.Zatčení Davida Ratha se 7 miliony v krabici od vína

Na 14. květen 2012 do konce života nezapomene David Rath. V Rudné u Prahy ho policisté přímo na ulici zatkli s krabicí od vína, v níž bylo sedm milionů korun. Ty si nesl z domu šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího přítele Petra Kotta. Podle policistů šlo o část úplatku, který dostal za zmanipulování veřejné zakázky. Policie Ratha a jeho společníky sledovala dlouhodobě a nasadila na něj odposlechy.

Rath se prakticky ihned vzdal funkce hejtmana, nechal si ovšem post poslance, a tak ho z věznice v Litoměřicích policejní eskorta opakovaně přivážela do Prahy na jednání imunitního výboru a Sněmovny, kde poslanci dvakrát potvrdili, že ho vydají stíhání. Od května soud nekývl na to, aby byl Rath propuštěn z vazby. Jediné, čeho dosáhl, bylo to, že byl koncem roku převezen do Ruzyně, blíže Hostivici, kde žije. Vánoce i narozeniny, které má na Boží hod, ale strávil za mřížemi (více zde).

3.Schválení přímé volby prezidenta a zmatky kolem ní

Dlouhá léta se politici marně dohadovali o tom, jestli lidem umožní, aby sami volili příštího prezidenta, až nakonec letos přímá volba prezidenta prošla. Přispěly k tomu dvě věci - momentální složení vládní koalice, kde obě menší strany na změně způsobu volby prezidenta trvaly, a pak také rozložení sil v Senátu s převahou ČSSD, která si nemohla dovolit couvnout od dlouho proklamovaného slibu. Senát přímou volbu prezidenta potvrdil 8. února a oběma komorami pak hladce prošel i prováděcí zákon k přímé volbě.

Stále přitom není jisté, zda se 11. a 12. ledna 2013 uskuteční. U Ústavního soudu si totiž stěžuje senátor Tomio Okamura, jeden z kandidátů, kterého ministerstvo vnitra vyřadilo (více zde), když použilo matematickou formuli pro přepočítávání hlasů, kterou označil za nesprávnou i Nejvyšší správní soud.

4.Soud s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou

Ostře sledovaný soudní spor s exministrem dopravy a faktickým lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou a poslancem Jaroslavem Škárkou dopadl jinak, než si přála obžaloba, ale spokojeni nebyli ani obvinění. Bárta byl obviněn poté, co předal svým někdejším stranickým kolegům Škárkovi a Kristýně Kočí obálky se 170 a 500 tisíci korunami. U soudu prvního stupně dostal Bárta podmínku, zatímco Škárka tři roky natvrdo za údajný podvod. Ale na konci roku je zase všechno jinak. Odvolací soud zrušil jejich tresty a případ vrátil k novému projednání s tím, že trestný čin se nestal nebo se ho nepodařilo prokázat a že "politické intrikaření" není trestné (více zde).

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu.

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu.

5.Rozštěpení Věcí veřejných a vznik strany LIDEM

Krátce po soudu s Bártou se vzbouřila do té doby k němu loajální Karolína Peake. "Pokud chceme uspět a nemuset se stydět za práci, kterou pro republiku děláme, je nutné ten nevhodný styl práce nadále neprovozovat. Je to poslední šance," napsala nejprve stranickým kolegům a pak za sebou ve Věcech veřejných práskla dveřmi. Spolu s ní VV opustilo sedm dalších poslanců a také ministři.

Peake začala vytvářet stranu LIDEM, která byla loajální k Nečasovi a pomohla mu schválit jak církevní restituce, tak vyšší daně. Když prakticky vzápětí poté vyhodil Peake z ministerstva obrany, jen osm dní poté, co si na něj přesedla, usnesly se špičky strany LIDEM, že jejich ministři mají do 10. ledna příštího roku opustit vládu. O dalším postupu má strana jednat 3. ledna. Politici LIDEM však dobře vědí, že možný pád vlády a nové volby by pro ně v politice znamenaly konečnou.

Šefka LIDEM Karolina Peake oznamuje, že straničtí ministři odejdou z vlády (20.

Šefka LIDEM Karolina Peake oznamuje, že straniční ministři odejdou z vlády (20.

6.Úspěch levice v krajských volbách a první rudý hejtman

Nebyla to sice taková oranžová vlna jako v krajských volbách před čtyřmi lety, ale i tak mohou být sociální demokraté po krajských volbách spokojení. Uhájili vládu v drtivé většině krajů, i když v řadě z nich museli do koalice přibrat komunisty. Ti mohli slavit ještě víc. Prvním rudým hejtmanem se stal Oldřich Bubeníček v Ústeckém kraji, kde KSČM utvořila koalici s ČSSD.

Zcela bez obou levicových stran vznikla koalice jen v Libereckém kraji, kde voliči hlasovali jinak než v celém zbytku země a dali šanci vládnout Starostům pro Liberecký kraj a Změně pro Liberecký kraj. Bez komunistů se ČSSD obešla ještě na Pardubicku, kde sestavila radu s Koalicí pro Pardubický kraj. Na jižní Moravě mají sociální demokraté koalici s lidovci, ale raději se pojistili i druhou smlouvou s komunisty.

7.Handlování Nečase s odbojnými poslanci ODS

Jako obratný handlíř se předvedl premiér Nečas, když se dokázal domluvit s trojicí odbojných poslanců ODS Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou, aby nehatili plány vlády při schvalování vyšších daní.

Nečas nejprve na kongresu ODS hladce porazil Fuksu při volbě předsedy strany a pak se s odbojnou trojicí dohodl, že všichni opustí Sněmovnu a dostanou zajímavé "bolestné". Fuksa získal pozici v Českém aeroholdingu (více zde), Šnajdr ve společnosti Čepro (více zde) a otevřené zůstává už jen nové umístění Tluchoře. Spekuluje se o tom, že by mělo jít o pozici ve skupině ČEZ.

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa,

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa,

8.Odchody ministrů Pospíšila, Drábka, Vondry, Peake a Dobešů

Pozice ministra ve vládě Petra Nečase je velmi nejistá. Letos se o tom přesvědčilo postupně šest ministrů. Nejprve vládu opustil sám ministr školství Josef Dobeš, který nesouhlasil se škrty v resortu. Pak Nečas bleskově vyhodil ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila - údajně kvůli nespokojenosti s jeho prací, ale právě v době, kdy tlačil na jmenování Lenky Bradáčové pražskou vrchní státní zástupkyní. Pospíšil pak na vyhazovu z vlády vydělal. Jako jediný z politiků ODS dokázal vyhrát krajské volby v Plzni, i když nakonec skončil v opozici.

Drábkovi zlomilo vaz zatčení jeho náměstka Vladimíra Šišky, ministr obrany Alexandr Vondra a dopravy Pavel Dobeš skončili kvůli rošádě s křesly ve vládě. Dobeše tak paradoxně nepřipravil o křeslo kolabující registr vozidel, ale touha ODS vést resort dopravy, do nějž tečou evropské dotace. Vrcholem bizarnosti při změnách ve vládě bylo jen osmidenní působení Karolíny Peake v čele obrany, kde začala kosit podřízené jen pár hodin poté, co řekla, že nic takového dělat nebude.

9.Nejistota o daních až do konce roku

Daň z přidané hodnoty bude jednotná 17,5 procenta, tak ne - radši 15 a 21 procent, nebo 15 a 20 procent? Vyjednávání koalice o daních připomínalo spíše orientální bazar než důstojné schvalování klíčového vládního zákona. Když se Nečasovi podařilo vyjednat obchod s poslanci ODS, kteří opustili Sněmovnu, ustálila se závěrečná podoba dohody na 15 a 21 procentech a rozpočet mohl být schválen se schodkem 100 miliard korun.

Až pár dnů před koncem roku (spíš pět minut po dvanácté než za pět minut dvanáct) se podnikatelé dozvěděli, jaké budou letos platit daně. Prezident Václav Klaus, který se zvyšováním daní nesouhlasil, nakonec vládě situaci nekomplikoval a vyšší daně podepsal. Den poté, co mu Nečas navrhl odvolání Peake z čela ministerstva obrany.

10.Imunita poslance nechrání, vydali Parkanovou i Pekárka

I když imunita, kterou mají poslanci a senátoři, stále nebyla zcela zrušena, ukazuje se, že fakticky politiky, jimž hrozí stíhání, nechrání. Nezachránila nejen Ratha a před tím Bártu se Škárkou. Ke stíhání poslanci letos vydali i bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou kvůli okolnostem nákupu letounů CASA pro armádu. I když se hájila, že je policejní žádost plná lží, většina Sněmovny ji nepodržela.

Vlasta Parkanová se vzdává funkce místopředsedkyně Sněmovny. (11. července 2012)

Vlasta Parkanová se vzdává funkce místopředkyně Sněmovny. (11. července 2012)

Sněmovna letos zbavila imunity i poslance Věcí veřejných Otto Chaloupku a imunita nezachránila ani Romana Pekárka, který za ODS nastoupil do Sněmovny, když z ní po dohodě s Nečasem odešla trojice Tluchoř, Fuksa, Šnajdr.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz