Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politické strany jsou zkorumpované, myslí si většina lidí na světě

  15:26aktualizováno  15:26
Asi sedm z deseti lidí na světě považuje politické strany za zkorumpované. V žebříčku vůbec nejzkorumpovanějších institucí stojí za partajemi státní úředníci, na třetím místě skončil parlament. Ukazují to závěry průzkumu Barometr globální korupce 2009, který zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International.
Jen jeden ze tří respondentů se domnívá, že opatření jeho vlády v zemi na potírání korupce jsou účinná.

Jen jeden ze tří respondentů se domnívá, že opatření jeho vlády v zemi na potírání korupce jsou účinná. | foto: Profimedia.cz

Ojedinělý průzkum ukazuje, jak lidé v jednotlivých zemích světa vnímají problém podplácení a boj proti němu. Letos se ho zúčastnilo více než 73 tisíc lidí ze 69 států či území, mezi nimi i zhruba tisícovka Čechů. Odpovídali třeba na otázky, jakou mají zkušenost s úplatky či jaké instituce jsou nejvíce zkorumpované.

Zhruba sedm lidí z deseti (68 procent) globálně považuje politické strany za zkorumpované. Za nejzkorumpovanější instituci či sektor v zemi je má po celém světě 29 procent lidí. V Česku si to myslí takřka čtvrtina obyvatel (23 procent). Obecně ale Češi za nejvíc korumpovaný sektor označují státní úředníky a veřejné představitele (40 procent).

Nejvíce se uplácí na Blízkém východě a v Africe

Na dotaz, zda on sám či někdo z jeho rodiny zaplatil v posledních 12 měsících nějaký úplatek, kladně odpovědělo v průměru třináct procent dotázaných z celého světa.

V některých afrických zemích (například Kamerunu či Libérii) to ale přiznala více než půlka respondentů. V Česku to bylo jedenáct procent, ale třeba v Dánsku, Izraeli či Nizozemsku jen jedno procento lidí. Pokud se to vztáhne na širší regiony, tak z celosvětového srovnání nejhůře vychází Blízký východ a sever Afriky, kde úplatky dali čtyři lidé z deseti.

Česká pobočka TI poznamenala, že v případě ČR zhruba jedenáct procent dotázaných uvedlo, že je nebo někoho z rodiny za poslední rok někdo vyzval k poskytnutí úplatku. "Alarmující je skutečnost, že téměř 95 procent z těchto respondentů nepodniklo žádné následné kroky," uvedla česká TI.

Nejvíce úplatků v Česku bylo podle organizace zaplaceno na úřadech pro registrace nebo vystavování nejrůznějších povolení, ve zdravotnictví či ve styku s policií.

Korupci prohloubila ekonomická krize

Podle předsedkyně TI, Kanaďanky Huguette Labelleové, právě tento druh drobné, každodenní korupce, na kterou zpravidla doplácejí chudší domácnosti, v mnoha zemích stoupl v souvislosti se současnou hospodářskou krizí. "Jak se ekonomika propadá, jsou chudší domácnosti nuceny dělat nemožné volby. Například to, jestli rodiče zaplatí úplatek, aby jejich nemocné dítě mohlo k doktorovi, nebo radši koupí jídlo pro rodinu," uvedla Labelleová.

Jen jeden ze tří respondentů se navíc domnívá, že opatření jeho vlády v dané zemi na potírání korupce jsou účinná. V EU se na efektivitu boje úřadů s korupcí dívá skepticky 56 procent lidí. "V tom je také rozdíl mezi staršími a novějšími členskými státy EU. Nové členské státy důvěřují méně svým vládám, že účinně potírají korupci," uvedla šéfka bruselské pobočky TI Jana Mittermaierová.

"Šokující" jsou podle ní zjištění v Litvě, kde o krocích vlády v tomto smyslu pochybuje 84 procent lidí. V Česku je to 64 procent, pouze devět procent lidí se domnívá, že vláda postupuje účinně. Naopak v Nizozemsku je o účinnosti boje s korupcí přesvědčeno 60 procent lidí a ve Finsku polovina dotázaných.

Nejzkorumpovanější jsou politické strany

Za nejzkorumpovanější instituci či sektor ve své domovině považuje po celém světě nejvíce lidí (29 procent) politické strany. Na druhém místě figurují úředníci státní správy (26 procent), na třetím parlament (16 procent) a na čtvrtém soukromý sektor (14 procent).

Podle TI však z průzkumu vyplývají i kladné poznatky. Zhruba polovina dotázaných by byla ochotna připlatit si za to, že by nakupovala u firem, kterých se korupce netýká.

Na rozdíl od jiných průzkumů TI založených na zkušenostech podnikatelů či názorech expertů tento průzkum vyplývá čistě z toho, jak korupci a s ní spjaté problémy vnímají občané.

Autoři: ,


Témata: Korupce

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...Najdete na iDNES.cz