Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici vyrazili k velké vodě. Nečas nabídl most, Bízková miliardy

  16:04aktualizováno  16:04
V pondělí ministr obrany Martin Barták, v úterý volební lídr ODS Petr Nečas a ve středu ministryně životního prostředí Rut Bízková. Politici se vydali do zaplavených oblastí, aby zjistili, v jaké situaci lidé na místě opravdu jsou a jak se jim dá pomoci. Nečas v rodném Rožnově pod Radhoštěm nabídl provizorní přemostění, Barták vojáky, Bízková miliardy z operačního programu inovací.

Ministryně životního prostředí Rut Bízková na své cestě po Moravě | foto: Václav ŠálekČTK

Místopředseda ODS Petr Nečas byl v kraji postiženém povodní jako jeden z prvních. Spěchal tam už v úterý místo jednání Sněmovny, protože pochází z Rožnova pod Radhoštěm.

"Chci se vyvarovat jakýchkoliv teatrálních gest a přiživování se na přírodní katastrofě, proto svou účast v kraji nevnímám a nechci, aby byla vnímána jako jiná forma předvolební kampaně," prohlásil Nečas ještě před odjezdem.

3. den záplav

*Po záplavách přišly velké sesuvy. Pobořily dům a ohrožují další

* V Kvasicích museli odstřelit hráz potoka

* Přestalo pršet, většina řek klesá. Morava kulminuje v Kroměříži

* Visla zaplavila Krakov. Polští politici se hádají, kdo za to může

* Troubky mohly být v bezpečí, jenže proti vodě se neudělalo nic

* NÁZOR: Vrátíme se kvůli povodním do keltských osad?

Byt v Rožnově má v domě na kopci, tak se o něj nebál. Vodu ze sklepů ale museli vyčerpávat někteří jeho známí, tak se ho povodně osobně dotkly. Do večera objel tři starosty a skončil v Rožnově. Se starostou se sešel v hasičské stanici. Nabízel mu kontakty na armádu a pomoc dobrovolníků z řad členů Modrého týmu a vysokoškolských studentů, kteří se k ODS hlásí.

Obec si ale podle starosty zatím vystačí s lidmi na veřejně prospěšných pracích. "V sousedních vesnicích voda někde strhla můstky, tak jsem i nabízel vyjednat položení provizorního přemostění, které je k dispozici ve skladu státních hmotných rezerv," dodal Nečas.

Ve středu pokračoval v programu, který by absolvoval, i kdyby Morava zůstala na suchu. Besedoval se studenty místní průmyslovky a potom na gymnáziu. Odpoledne zamířil na setkání s ministryní životního prostředí do Uherského Hradiště. Tam už se zase mělo mluvit o povodních.

Protipovodňová ochrana je nedostatečná

Ministryně Bízková začala svou cestu v Českém hydrometeorologickém ústavu v Brně. "Prohlédla si předpovědní pracoviště a meteorologové jí ukázali aktuální povodňové stavy. Poté se vydala do Hodonína, odkud s paní primátorkou a hejtmanem Jihomoravského kraje Haškem vyrazili do terénu. Bavili se o tom, jak nejlépe upravit legislativní procesy, aby byly obce na tyto stavy lépe připravené," informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Bízková prý obcím připomněla, že peníze na pomoc jsou. "Do 30. června stále běží výzvy z Operačního programu inovací, který mimo jiné financuje protipovodňová opatření. Každá žádost je posuzována a hodnocená zvlášť. Věříme, že těch 50 miliard, které v programu jsou, může být využito právě na tyto problémy," dodala Krebsová.

Podle Bízkové totiž nejvíce chybí dokončená protipovodňová obrana. Obce by podle ní měly o stavbu poldrů, ochranných hrází a dalších opatření usilovat.

Podle ministryně integrovaný záchranný systém i povodňové komise fungují dobře a předpovědi meteorologů jsou poměrně velmi přesné. Lidé díky tomu byli i včas varováni. Současná povodeň je podle Bízkové poučením pro starosty, kteří dosud s budováním protipovodňových zábran váhali.

"Nikdo ještě před dvěma, třemi lety nepředpokládal, že mimo jaro a léto přijde povodeň, přišla, čili ta zpráva je: dělejte všechno pro to, abyste ochránili sebe a své obydlí," míní ministryně.

Vojáci už pomáhají, potřeba budou peníze

Na cestu po poničených místech se vydal i ministr obrany Barták. Navštívil hejtmany Moravskoslezského a Zlínského kraje a zjišťoval, kde je třeba pomoc ministerstva a armády. Přímo v Troubkách na Přerovsku už pomáhá osm vojáků ze samostatné záchranné roty Olomouc.

"Vojáci tu postaví polní kuchyni a čtyři stany pro místní obyvatele a zůstanou v Troubkách tak dlouho, dokud bude potřeba," uvedl už dříve praporčík Jiří Zbránek ze záchranné roty z Olomouce.

Povodňový manuál

Čtěte co dělat, až voda začne opadávat

"Pan ministr i hejtman Olomouckého kraje tu byli a měli možnost si prohlédnout, jak skutečně voda Troubky zasáhla. Jsme nejpostiženější obcí v Olomouckém kraji," míní starosta Troubek Radek Brázda, podle něj budou ve vesnici potřeba především peníze.

Obhlédnout situaci se vydal i hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek. "Podle předběžných odhadů Asociace krajů ČR půjde o miliardové škody," uvedl šéf asociace. Hejtmani Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského a Zlínského kraje nyní uvažují o možnosti zapojit do prací asi sedmdesát vězňů ze severomoravských věznic. Ti by mohli pomáhat při odklízecích pracích.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek sleduje vzestup řeky Moravy v Lanžhotě (19. května 2010)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz