Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici tunelují dotace, řekl úředník. Úřad na něj pošle policii

  16:22aktualizováno  16:22
Úřad regionální rady Severozápad, který čelí kritice za způsob rozdělování evropských dotací, dostal nečekaný "zásah zevnitř". Mezi kritiky se připojil i jeho vysoký úředník Leo Steiner. Vedení úřadu na něj za to chce podat trestní oznámení.
"Celý systém je nastavený k tomu, aby se evropské fondy vytunelovaly a peníze tekly politikům," tvrdí bývalý vysoký úředník dotačního úřadu.

"Celý systém je nastavený k tomu, aby se evropské fondy vytunelovaly a peníze tekly politikům," tvrdí bývalý vysoký úředník dotačního úřadu.

Steiner v úterý na jednání monitorovacího výboru, který na práci dotačního úřadu dohlíží, prohlásil, že systém dělení dotací je korupční a nastavený ve prospěch ODS a ČSSD.

Leo Steiner

Původní profesí středoškolský učitel matematiky, posledních deset let pracoval v různých státních institucích.

Vede krajskou organizaci KDU-ČSL, která se připojila k řadě menších stran a hnutí do uskupení PRO kraj.

PRO kraj kritizuje vládnoucí koalici ČSSD a ODS v Ústeckém kraji a do voleb chce postavit kandidátku složenou z osobností, které odolaly korupčnímu tlaku.

Steiner s hnutím spolupráci před třemi měsíci ukončil a do voleb nekandiduje.

"Byl to pomlouvačný útok, který se nezakládal na pravdě a neopíral se ani o minimální fakta," reagoval na to úřad oficiálním stanoviskem. Úřad už se také obrátil na právníky, aby na Steinera přichystali trestní oznámení pro pomluvu.

Steiner si ale za svými slovy stojí. "Celý systém je nastavený k tomu, aby se evropské fondy vytunelovaly a peníze tekly politikům," zopakoval pro MF DNES.

Steiner pracoval na úřadu regionální rady jako ředitel odboru řízení operačního programu, což je třetí nejvyšší post v hierarchii úřadu. Po svém projevu na výboru podal výpověď. Na úřadu vydržel jen 83 dní.

Už po dvou týdnech ale, jak tvrdí, kontaktoval kvůli praktikám při rozdělování peněz na úřadě policii. "Dávám policii informace o tom, co se na úřadě děje. Jsou to osobní schůzky, e-maily," popsal Steiner. Fyzické důkazy jako dokumenty či smlouvy ale prý policii nedal.

Ze Steinerových slov vyplývá, že se scházel s kriminalisty Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. "Můžeme jen uvést, že náš útvar vede prověřování, které se týká čerpání dotací ohledně nákupů zdravotnického zařízení," řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Příklady Steiner říct nechce, aby neohrozil vyšetřování

Proč se Steiner nepokusil o změnu v chodu úřadu, vysvětluje jednoduše. "Kdybych to řekl panu řediteli, tak je výsledek nulový," uvedl.

Které konkrétní dotační projekty podle něj byly zmanipulované, říct nechtěl. Uvedl, že by tím mohl ohrozit vyšetřování. Na čtvrtek ale svolal tiskovou konferenci, kde prý prozradí víc.

Ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart naznačil, že Steinerovo vystoupení je kampaní hnutí PRO kraj před krajskými volbami. Steiner s hnutím skutečně spolupracoval, spolupráci ale podle svých slov před třemi měsíci ukončil a do voleb nekandiduje.

Rozdělování evropských dotací na severu Čech nedávno prověřoval audit zadaný ministerstvem vnitra. Ministerstvo nyní do Bruselu poslalo zprávu o pochybeních, kvůli kterým by příjemci dotací museli vrátit okolo půl miliardy korun.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz