Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici touží po titulech, i když nemají význam. Češi si jich ale cení

  7:42aktualizováno  7:42
Vysokoškolské vzdělání je pro Čechy elitní záležitost. Kdo má u jména titul, je považován za kapacitu. Politici to vědí, i proto se za tituly ženou. A to přesto, že například tzv. malý doktorát z práv, JUDr., v podstatě nemá význam.
Politikům mohou tituly před jménem zajistit další hlasy, i proto se jimi na billboardech pyšní. Ilustrační foto.

Politikům mohou tituly před jménem zajistit další hlasy, i proto se jimi na billboardech pyšní. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Škoda, musí bědovat někteří politici, že oblíbeným "turbostudiem" nelze absolvovat také lékařské fakulty a rychle tak získat titul MUDr. Kdyby to šlo, jistě by se stal v politice oblíbenou ozdobou před jménem. I přesto, že medicína nemá k politice tak blízko jako právo.

Zkratka MUDr. je sice latinsky medicinae universae doctor, avšak při umístění na volební lístek ji lze přeložit takto: Zakroužkuj mě, zvol mě! Vysoká obliba lékařů u voličů v Česku spolehlivě funguje.

Lidé jim v každých volbách dávají preferenční hlasy, takže lékaři ze zadních pozic na kandidátkách obvykle přeskáčou i zkušené stranické mazáky.

Ležet kvůli tomu šest let v anatomii a učit se orgány v latině je však dost dlouhá cesta k hlasům.

V politice však přitahují i další tituly. Češi jsou národem, který všemožné tituly miluje a nesmírně si potrpí na formální vzdělání. Kdo má před jménem Mgr., Ing., JUDr., PhDr., RNDr. nebo PharmDr., mívá výhodu. A bývá považován pomalu za někoho, kdo prostě nekrade a nepodvádí. I dva lídři největších stran, Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, si proto dávají na billboardy před jméno titul Ing.

Zbožštění vzdělání lze vysvětlit zřejmě rakouskou tradicí, kdy se manželka lékaře urazila, jestliže nebyla oslovena "paní doktorová", stejně tak "paní vrchní radová".

A za čtyřicet let komunistického režimu se vysokoškolské vzdělání stalo něčím výjimečným, elitním, pro zhruba desetinu populace. Až dnes je masovou záležitostí, kterou si může dopřát šedesát procent dětí. Vedle 26 státních a veřejných univerzit vzniklo dalších 45 soukromých vysokých škol.

"Za komunistů se stávali doktory mnozí, jejichž intelektuální kapacita byla, eufemisticky řečeno, vcelku podprůměrná. Od nepaměti se přece říkávalo – přijel ke zkoušce na huse. Rozdíl je v tom, že tehdejší udělování titulů za zásluhy bylo posvěceno ústavním paragrafem o vedoucí úloze KSČ," připomíná publicista Vladimír Kučera. Tehdy se na vysoké školy dostali jen ti nejnadanější, nebo děti členů KSČ.

Například syn známého disidenta Václava Bendy Marek šanci neměl. Jiná věc je, jakým způsobem si chybějící vzdělání dnes dodělává. Jeho snaha získat malodoktorát JUDr. – pro který stačí i bez zapsání ke studiu složit jednu státnici a obhájit práci – znamená jen podvědomě hezčí obdobu jména než obyčejný Mgr. Jinak nic víc, pro praxi je zbytečná.

JUDr. měl dávno skončit

Vždyť po roce 1990 bylo zavedeno v Česku třístupňové vysokoškolské studium – bakalářské, magisterské (nebo inženýrské) a doktorské tituly. Nejcennějším titulem se stal ze západu převzatý Ph.D.

"Tím vznikl tak jedinečný prostor pro vymýcení malodoktorské kultury. Jenže dočkala se návratu zejména kvůli právníkům a politikům, kteří velmi toužili získat titul JUDr., aniž by podstoupili náročné studium a získali plnohodnotný vědecký doktorát," vysvětluje Marek Skovajsa ze sociologického institutu.

K jedné dobré věci dnešní aféra s rozdáváním titulů může nakonec přece přispět – Češi přestanou tak vážně brát akademické tituly.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz