Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček při mimořádném jednání...

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček při mimořádném jednání Poslanecké sněmovny. (16. září 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hamáček předstihl v popularitě Babiše. Za ním je jako třetí Vojtěch

  • 82
Ze členů vlády a předsedů sněmovních stran lidé nejlépe hodnotí vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka. V popularitě v porovnání s lednem předstihl premiéra Andreje Babiše i další politiky. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM.

Jana Hamáčka pozitivně hodnotí 48 procent lidí, v porovnání s lednem se jeho obliba zvýšila o 12 bodů. Ze statistiky je tedy patrné, že veřejnost oceňuje jeho práci v posledních měsících. Mírný pokles (5 procent) popularity zaznamenává Andrej Babiš, který je kladně vnímán 45 procenty obyvatel.

Na třetí místo v hodnocení vybraných vrcholných politiků se s 43 procenty dostal v září odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Rezignaci ohlásil v pondělí, ve funkci ho nahradí vládní zmocněnec a jeho někdejší náměstek Roman Prymula.

Popularita politiků podle STEM

Pozice Adama Vojtěcha na třetím místě pomyslné hierarchie je dána především zvýšením jeho známosti mezi lidmi (v lednu jej neznalo 31 procent, nyní pouze 9 procent). Ovšem mezi těmi, kteří jej znají, je jeho postavení horší než v lednu (leden: 55 procent příznivých názorů, září: 47 procent).

Mezi šest nejlépe hodnocených politických osobností dále patří Jana Maláčová, Ivan Bartoš a Alena Schillerová. V porovnání s lednem 2020 se znalost logicky nejvíce zvýšila u ministrů často vystupujících v souvislosti s řešením koronavirové krize.

Vyšší podíl pozitivních hodnocení v porovnání s lednem zjišťuje STEM dále u ministrů Petříčka, Havlíčka a Plagy, ovšem pouze u Petříčka to znamená reálně lepší pozici ve veřejném mínění (u Havlíčka i Plagy, podobně jako u Vojtěcha, došlo především ke snížení podílu těch, kteří tyto ministry neznají). Nejméně známým členem vlády je stále ministr obrany Lubomír Metnar.

Vojtěch byl otloukánkem, skončil kvůli volbám, míní politologové

Hůře je v porovnáním s lednem hodnocena ministryně financí Alena Schillerová. Její vystupování v posledních měsících tedy část veřejnosti odradilo, přesto stále dvě pětiny občanů (40 procent) ji hodnotí pozitivně.

Dodejme ještě, že postavení ministryně Maláčové, která se, podobně jako výše jmenovaní členové vlády, podstatně zapojuje do řešení koronavirové krize, je nyní stejné jako počátkem roku. Neměnná je i pozice ministra Zaorálka.

V první desítce popularity celkem 21 vrcholných politiků figurují pouze dva zástupci opozice. Na pátém místě pomyslného žebříčku je předseda Pirátů Ivan Bartoš a na desátém šéf SPD Tomio Okamura.

Stabilně jsou hodnoceni i ostatní předsedové parlamentních stran: předseda ODS Petr Fiala (26 procent), předseda KSČM Vojtěch Filip (26 procent), předseda STAN Vít Rakušan (25 procent) a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (21 procent).

Poprvé zařazený do průzkumu jako předseda KDU-ČSL Marian Jurečka je pozitivně vnímán necelou třetinou občanů (30 procent), což je pouze mírně vyšší podíl než u jeho předchůdce ve funkci Marka Výborného (26 procent).

Průzkum provedla agentura mezi 31. srpnem a 13. zářím. Odpovídalo v něm 1 027 respondentů starších 18 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video