Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici stále tají výši svých příjmů

  9:08aktualizováno  9:08
P r a h a - Představitelé města nadále odmítají občanům sdělit, kolik peněz pobírají za účast v různých společnostech. Stejně tak odmítají vystoupit z představenstev těchto společností, v nichž má účast město, a nechtějí se vzdát ani vysokých odměn. Odvolávají se přitom na rozbory právníků, kteří se nedokážou shodnout, zda mohou komunální politici pobírat za své působení v orgánech různých společností peněžité odměny.

Pouze advokát Aleš Gerloch připouští, že by se na uvolněné členy zastupitelstva, tedy primátora, jeho náměstky a radní, měl vztahovat zákoník práce. Podle něho by mohli být vysláni hlavním městem do řídících či kontrolních orgánů společností, v nichž má město majetkový podíl, ale nesměli by od nich dostávat žádnou odměnu. Tu by jim mohlo poskytovat pouze město.

"Ze stanovisek vyplývá, že postavení členů zastupitelstva je upraveno nedostatečně. V rámci platných zákonů o porušení zákonů nejde," míní primátor Jan Kasl (ODS), který by ale také považoval za správnější, kdyby odměny dostávali uvolnění členové zastupitelstva od města a figurovali pouze v dozorčích radách, nikoli představenstvech.

Členové zastupitelstva však odmítají návrh Petra Šafránka (DEU), aby ke zveřejnění odměn měli k dispozici stránku v internetových novinách magistrátu. "Největším problémem je politický holport mezi ODS a ČSSD o tom, že když zvedneš ručičku, dostaneš trafičku," konstatoval Michael Hvížďala (US). "Pokud nejsme schopni voličům říct, kde sedíme a co za to bereme, pak nemáme právo nechat se volit," dodal.

Radní jsou proti. Náměstek primátora Martin Hejl (ODS) tvrdí, že by zveřejnění odměn za členství v představenstvech a dozorčích radách mohlo být vyzrazením údajů o společnostech, když jejich stoprocentním vlastníkem není město. "Jsem členem čtyř představenstev. Budu zvažovat, jak se k výzvě Hvížďaly postavím," řekl radní Zdeněk Kovařík (ODS).

Poněkud jiný přístup zvolil radní Igor Němec (ODS). Řekl, že je členem dvou dozorčích rad a měsíčně dostává 9200 hrubého. "Víckrát o tom ale už s nikým mluvit nebudu," upozornil.

Komunista František Hoffman je přesvědčený, že každý zastupitel by měl o sobě sdělit vše, protože být členem zastupitelstva je věc veřejná. "Pro někoho, kdo bere větší částky, třeba milionové, to může být nepříjemné, ale je třeba počítat s rizikem." Hoffman již před časem uvedl, že členství v takových orgánech mu vynáší okolo devadesáti tisíc korun ročně.

Radním se podařilo zažehnat nebezpečí, že se budou muset rozloučit se svým placeným členstvím v orgánech akciových společností.

Opozice se totiž marně snažila prosadit, aby město zastupoval na jejich valných hromadách příslušný radní či náměstek primátora, tím pádem by ale nemohli být i v jejich představenstvech.

Lidé v zastupitelstvu se nakonec shodli pouze na tom, aby radní vypracovali pravidla, jimiž by se zastupování poslanců řídilo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz