Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici stále tají výši svých příjmů

  9:08aktualizováno  9:08
P r a h a - Představitelé města nadále odmítají občanům sdělit, kolik peněz pobírají za účast v různých společnostech. Stejně tak odmítají vystoupit z představenstev těchto společností, v nichž má účast město, a nechtějí se vzdát ani vysokých odměn. Odvolávají se přitom na rozbory právníků, kteří se nedokážou shodnout, zda mohou komunální politici pobírat za své působení v orgánech různých společností peněžité odměny.

Pouze advokát Aleš Gerloch připouští, že by se na uvolněné členy zastupitelstva, tedy primátora, jeho náměstky a radní, měl vztahovat zákoník práce. Podle něho by mohli být vysláni hlavním městem do řídících či kontrolních orgánů společností, v nichž má město majetkový podíl, ale nesměli by od nich dostávat žádnou odměnu. Tu by jim mohlo poskytovat pouze město.

"Ze stanovisek vyplývá, že postavení členů zastupitelstva je upraveno nedostatečně. V rámci platných zákonů o porušení zákonů nejde," míní primátor Jan Kasl (ODS), který by ale také považoval za správnější, kdyby odměny dostávali uvolnění členové zastupitelstva od města a figurovali pouze v dozorčích radách, nikoli představenstvech.

Členové zastupitelstva však odmítají návrh Petra Šafránka (DEU), aby ke zveřejnění odměn měli k dispozici stránku v internetových novinách magistrátu. "Největším problémem je politický holport mezi ODS a ČSSD o tom, že když zvedneš ručičku, dostaneš trafičku," konstatoval Michael Hvížďala (US). "Pokud nejsme schopni voličům říct, kde sedíme a co za to bereme, pak nemáme právo nechat se volit," dodal.

Radní jsou proti. Náměstek primátora Martin Hejl (ODS) tvrdí, že by zveřejnění odměn za členství v představenstvech a dozorčích radách mohlo být vyzrazením údajů o společnostech, když jejich stoprocentním vlastníkem není město. "Jsem členem čtyř představenstev. Budu zvažovat, jak se k výzvě Hvížďaly postavím," řekl radní Zdeněk Kovařík (ODS).

Poněkud jiný přístup zvolil radní Igor Němec (ODS). Řekl, že je členem dvou dozorčích rad a měsíčně dostává 9200 hrubého. "Víckrát o tom ale už s nikým mluvit nebudu," upozornil.

Komunista František Hoffman je přesvědčený, že každý zastupitel by měl o sobě sdělit vše, protože být členem zastupitelstva je věc veřejná. "Pro někoho, kdo bere větší částky, třeba milionové, to může být nepříjemné, ale je třeba počítat s rizikem." Hoffman již před časem uvedl, že členství v takových orgánech mu vynáší okolo devadesáti tisíc korun ročně.

Radním se podařilo zažehnat nebezpečí, že se budou muset rozloučit se svým placeným členstvím v orgánech akciových společností.

Opozice se totiž marně snažila prosadit, aby město zastupoval na jejich valných hromadách příslušný radní či náměstek primátora, tím pádem by ale nemohli být i v jejich představenstvech.

Lidé v zastupitelstvu se nakonec shodli pouze na tom, aby radní vypracovali pravidla, jimiž by se zastupování poslanců řídilo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz