Celé dvě třetiny lidí berou méně než je průměr. Ilustrační foto.

Celé dvě třetiny lidí berou méně než je průměr. Ilustrační foto. | foto: 

Politici se trumfují, kdo dá vyšší platy

  • 480
Vládní ČSSD láká na platy 25 tisíc korun, opoziční ODS na „tlustou peněženku“, lidovci na radikální snižování daní. Půl roku před volbami je hlavní volební téma jasné: peníze.

Volební rok 2006 bude rokem slibování vyšších platů, nižších daní a štědrých dávek pro rodiny. Co kdo slibuje a jak moc se dá takovým lákadlům věřit?

ČSSD: Zvedneme platy
Sociální demokraté ve svém volebním programu, který ještě oficiálně nepředstavili, slibují nárůst průměrné mzdy z dnešních zhruba 19 tisíc korun na 25 tisíc v roce 2010. Mzdy totiž na voliče hodně zabírají, i když je politici mohou ovlivnit jen nepřímo.

ČSSD však slibuje něco, co už je fakticky splněno, protože k němu prosperující ekonomika míří. „Vypadá to reálně. Politika to však může ovlivnit jen částečně, přímo určuje platy 23 procent zaměstnanců ze všech,“ říká Pavel Sobíšek, analytik HVB Bank.

Sociolog Jan Hartl si myslí, že mluvit o průměrné mzdě spíše hodně lidí naštve. „To číslo považuji za něco iluzorního,“ připomíná sociolog to, že celé dvě třetiny lidí berou méně než je průměr.

Proč najednou sociální demokraté přišli s tématem platů? „Pořád je tady ohromný problém, že naše mzdová úroveň je na čtyřiceti procentech té západoevropské. Je to stigma rozvojové země, “ říká ekonomický poradce premiéra Paroubka Valtr Komárek.

ODS: Bude rovná daň
I pravice chce zvýšit lidem příjmy: svůj dlouhodobý plán zavedení rovné daně vylepšila o sociální témata. Nejchudší a rodiny s dětmi budou mít nárok na podporu od státu. „Úplně pro všechny to bude znamenat vyšší čistý příjem, než mají dnes,“ říká lídr ODS Mirek Topolánek.

Ekonomové upozorňují, že na plán ODS není v rozpočtu dost peněz. „Sice by se zvýšily čisté mzdy díky nižšímu zdanění a pojistnému na sociální zabezpečení, lidé by si však museli více spořit na penze a především by výpadek daní mohl citelně chybět ve státní pokladně,“ namítá hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Opoziční občanští demokraté se sice dnes slibu konkurenční ČSSD usmívají, ale sami se před deseti lety snažili udržet u moci stejným lákadlem. V květnu 1996 chtěl tehdejší šéf ODS a premiér Václav Klaus triumfovat dotírající ČSSD v čele s Milošem Zemanem a slíbil dvojnásobné platy i penze v roce 2000. Tedy průměrný plat 16 tisíc, v nejlepším případě podle Klause dokonce až dvacet tisíc korun. To vše samozřejmě pod podmínkou, že lidé budou ODS volit a zůstane u moci. (ODS tehdy vyhrála, ale neměla dost hlasů na sestavení většinové vlády.)

KDU-ČSL: Výrazně snížíme daně z příjmů
Lidovci by sice po volbách nejraději vládli s ODS, ale k plánu rovné daně mají výhrady. Šéf strany Miroslav Kalousek představil včera plán, o němž strana diskutuje. Křesťanští demokraté chtějí razantně snížit přímé daně všem příjmovým skupinám v zemi, ale přitom zároveň zachovat stav, kdy bohatší platí o něco víc než chudí.

„Naší prioritou je podpora rodin a odstranění současné diskriminace střední třídy,“ řekl včera Kalousek. Daně by podle jeho představy měly všem lidem i firmám klesnout pod 20 procent. Kalousek ovšem připustil, že výsledná podoba programu, o níž ještě strana diskutuje, může být méně radikální.

KSČM: Daň z luxusu
Komunisté naopak chtějí ještě více prohloubit současné rozdíly – aby bohatí plnili státní pokladnu ještě více než dosud. „Dlouhodobě uvažujeme o dani z luxusu, jako jsou drahé vily nebo auta, “ říká místopředseda komunistů Jiří Dolejš s tím, že jeho strana dlouhodobě prosazuje vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video