Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici se bojí minulosti ministryně zahraničí EU, prý brala sovětské peníze

  5:11aktualizováno  5:11
Mimo EU bude i za Čechy mluvit žena, která čelí podezření, že na přelomu 70. a 80. let úzce spolupracovala se sovětským režimem proti zájmům vlastní země. Britka Catherine Ashtonová, která se minulý týden stala první unijní "ministryní zahraničí", tehdy spravovala pokladnu Hnutí za jaderné odzbrojení (CND), do které podle archivů bývalého SSSR tekly sovětské peníze.

Nově zvolená ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. | foto: AP

To znepokojuje například bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. "Jestli byla paní Ashtonová pokladní tohoto hnutí, kde působil i exministr zahraničí Jan Kavan, měli bychom detailně zkoumat, odkud k ní plynuly peníze. Nelze totiž vyloučit, že tudy procházely peníze ze Sovětského svazu," obává se Vondra.

Česko však své možné výhrady proti Ashtonové už uplatňovat nemůže. Minulý čtvrtek ji jednohlasně podpořilo všech sedmadvacet šéfů států Evropské unie včetně premiéra Jana Fischera, který ji vychválil za "vztah k našemu regionu". Teď už je jen na europoslancích, zda její nominaci schválí.

Catherine Ashtonová

Nenápadná politička za labouristy na přelomu 70. a 80 let spravovala finance Hnutí za jaderné odzbrojení (CND), které požadovalo jednostranné odzbrojení Západu. Tuto iniciativu podporoval sovětský blok, který nedokázal udržet krok se západními zbraněmi.

Poslanci za ODS jsou připraveni postavit se proti. "Nemůže být pochyb o tom, že Kreml aktivity CND podporoval," soudí europoslanec Hynek Fajmon. "Pokud v tom hrála paní Ashtonová jako pokladní klíčovou roli, je to skandál prvního řádu," myslí si Fajmon. "Toto hnutí je možné považovat za pátou kolonu Sovětského svazu na Západě," dodává.

Už dnes se navíc do Ashtonové chystá pustit britský europoslanec poslanec za Independence party Gerard Batten. "Buďto baronka Ashtonová nevěděla, jaké peníze spravuje, a pak je naprosto nekompetentní, anebo to věděla, a pak se nechala platit nepřítelem Velké Británie, aby mu pomáhala v boji proti vlastní zemi," řekl MF DNES Batten.

Fajmon ani Batten však nemohou nominaci Ashtonové zvrátit. Podporuje ji totiž velká koalice sociálních demokratů a lidovců.

Vnitřní britská záležitost?

S obviněním proti Ashtonové přišel významný sovětský disident Vladimír Bukovský. Tomu se v 90. letech podařilo vyvézt z Moskvy tisíce stránek z archivů politbyra. Stovky stran se věnovaly právě spolupráci s mírovým hnutím, které požadovalo jednostranné odzbrojení Západu.

"V jednom dopise si například mezinárodní odbor politbyra stěžuje, že západním mírovým hnutím naposílalo statisíce až miliony rublů, a potřebují další," řekl Bukovský MF DNES. "Jsem si jist, že paní Ashtonová věděla, odkud tečou do hnutí peníze," dodal.

V době, kdy Ashtonová v hnutí působila, odmítala zveřejnit dárce. Když byl počátkem 80. let v jejích kancelářích auditor, zjistil, že u 38 % příjmů nelze dohledat původ. Ashtonová to nikdy nekomentovala a nechce o tom mluvit ani dnes.

"K minulosti baronky Ashtonové nemohu nic říci, snad jen to, že nikdy nebyla členkou komunistické strany. Pokud jde o její angažmá v CND, jde o vnitropolitickou záležitost Velké Británie," řekl včera MF DNES její mluvčí Lutz Guellner. Poslancům však zřejmě Ashtonová bude muset odpovědět, byť to její postavení už neohrozí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po 19 hodinách je D1 u Humpolce, zastavená nehodami, konečně průjezdná

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do...

Najdete na iDNES.cz