Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

On-line reportáž
19:24
Úředníci pokračují v přípravě voleb na termín 9. a 10. října, oznámil ministr vnitra Martin Pecina. Chce, aby byly volby připravené pro případ, že se podaří ústavní krizi vyřešit rychle. Stát dosud na volby vynaložil 123 milionů korun, většina výdajů Česko ale ještě čeká.
17:48
Předčasné parlamentní volby by se mohly konat počátkem listopadu, pokud bude hladce přijata trvalá změna ústavy a bude vždy využito nejkratších termínů. Plyne to z připravovaného harmonogramu dalšího postupu při řešení ústavní krize, který pro politické strany připravují jejich právní experti.
16:56
Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, s nímž si je Melčák názorově blízký, řekl, že ho rozhodnutí Ústavního soudu překvapilo. "Tento verdikt mne překvapil, protože až dosud jsem se domníval, že Ústavní soud nemá právo posuzovat platnost ústavních zákonů, že má pouze právo posuzovat platnost tzv. prostých zákonů," řekl bývalý premiér Právu.
16:34
Strana Občané.cz se zastala Ústavního soudu. "Nikdo není nad zákon. Nikdo nesmí vytvářet nátlak na Ústavní soud. Odsuzujeme účelové změny Ústavy ČR. Současnou krizi nezpůsobil verdikt Ústavního soudu. Vytvořila ji dlouholetá neodpovědná činnost politiků," uvedla v tiskovém prohlášení.
16:31
V kampani pokračuje i ODS. Dnes média upozornila na web Paroubek na Mars, kde mohou návštěvníci odehráním jednoduché hry zajistit pro předsedu sociální demokracie kousek pozemku na Marsu.
ODS tak využívá už ohraný motiv - Jiří Paroubek v minulosti prohlásil, že "zákony dobré pro tuto zemi bude schvalovat i s komunisty, a kdyby tady spadli marťani, tak i s marťany".
16:31
Sociální demokracie bude pokračovat ve své volební kampani. Strana ostrou část volební kampaně zahájí zítra v Ostravě. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík spočetl, že případné přerušení kampaně až do řádného termínu voleb v červnu příštího roku by pro sociální demokracii znamenalo ztrátu vyšší než sto milionů korun.
15:57
Zatímco poslanec Miloš Melčák aktuálně hýbá děním v České republice, výzdoba oken jeho bytu v tiché zlínské čtvrti Obeciny příliš aktuální není. Zdobí je sněhulák a další vánoční motivy. "Těžko říci, jestli tam ty nálepky visí od posledních vánoc nebo už připravil výzdobu na ty příští," poznamenal náhodný kolemjdoucí.
  • Vánoční výzdoba v oknech bytu Miloše Melčáka ve Zlíně. (2. září 2009)

    Vánoční výzdoba v oknech bytu Miloše Melčáka ve Zlíně. (2. září 2009) / Autor: Jan Karásek, MAFRA

15:55
KDU-ČSL vyzvala všechny strany, aby zvolily "bezpečné řešení" a došly k volbám vyčerpáním tří pokusů o sestavení vlády. Tím mínila předem domluvený scénář, kdy prezident či předseda Sněmovny jmenuje premiéra, ten nedostane důvěru, a tento postup se patřičně zopakuje.
Je ale podle Svobody připravena přijmout i řešení v podobě změny ústavy.
15:42
Tiskové briefingy pokračují. V sídle KDU-ČSL promluvil předseda Cyril Svoboda:
"Ze sídla KDU-ČSLSituace je přirozeným důsledkem kroků především ODS a ČSSD, které vedly k jejich nynějšímu spojenectví. První zásadní a nezodpovědný krok bylo svržení vlády.
Druhým krokem měla být výzva Jiřímu Paroubkovi, aby za pomoci KSČM a přeběhlíků postavil novou vládu. Měl sebrat odvahu a s těmito spojenci převzít vládní zodpovědnost.
ODS a ČSSD zbaběle rezignovaly na svou zodpovědnost s tím, že se dohodly na účelovém kompromisu vytvoření nepolitické vlády," řekl.
  • Václav Havel

    Václav Havel - Vadí mi slepá víra v politickou sílu krasavic, kritizuje Paroubkovy předvolební tahy exprezident Václav Havel. / Autor:  Nguyen Phuong ThaoMF DNES

15:26
Bývalý prezident Václav Havel ve svém vyjádření napsal, že má pro závěr Ústavního soudu pochopení. "Po dobu výkonu své funkce jsem upozorňoval nejednou na to, že Ústava s možností snadnějšího a rychlejšího způsobu vyhlášení předčasných voleb nepočítá," uvedl Havel. - čtěte Rozhodnutí ústavního soudu chápu, říká Havel
15:22
"Na jednání jsme se také dohodli, že nejvyšší ústavní činitelé státu vyjádří svůj nesouhlas s rozhodnutím ÚS a vyzvou jej implicitně ke změně rozhodnutí," dodal ještě Paroubek.
Ústavní soud nicméně dosud pouze - zjednodušeně řečeno - oznámil, že Melčákovu stížnost (která nemá v dějinách českého ústavního pořádku obdoby) pečlivě prozkoumá.
15:21
Tiskový briefing uspořádala ČSSD.
"Předložil jsem návrh řešení situace, která nastala po bezprecedentním rozhodnutí ústavního soudu. ODS a komunisté měli podobný názor, i další strany mají zájem, aby se volby konaly 9. a 10. října," řekl předseda strany Jiří Paroubek.
"Návrh zpracovaný ČSSD není účelový, zavádí ústavně konformní princip seberozpuštění Poslanecké sněmovny. Očekávám výsledek práce expertní skupiny v řádu hodin, nejpozději do konce týdne. Premiér Fischer má na věci velmi podobný názor," řekl.
14:51
Dva soudci Ústavního soudu mají pochybnosti o tom, zda byl Miloš Melčák oprávněn podat stížnost a návrh, na jejichž základě soud odložil vykonatelnost voleb. Vyplývá to z odlišných stanovisek Jana Musila a Vladimíra Kůrky k úternímu usnesení soudu o odložení vykonatelnosti. Klíčové je ale stanovisko většiny soudců.
14:41
Strana důstojného života, kterou vede bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová, bude na státu vymáhat náhradu za vynaložené náklady na předvolební kampaň, pokud se sněmovní volby nebudou konat ve stanoveném říjnovém termínu. Podání žaloby zvažuje i Suverenita Jany Bobošíkové.
14:19
Prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer, šéf Senátu Přemysl Sobotka a předseda Sněmovny Miloslav Vlček vydají zítra ráno společné prohlášení k řešení situace ohledně včerejšího rozhodnutí Ústavního soudu. Podle všeho ale bude jen shrnovat dosavadní vyjádření ústavních činitelů.
13:52
Senát projedná ústavní novelu o rozpuštění Sněmovny krátce po jejím přijetí dolní komorou, tedy už příští týden. Řekl to předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS). Přesný termín schůze má stanovit tento čtvrtek senátní organizační výbor.
13:30
Podle senátora Petra Pitharta, který sám je odpůrcem změn ústavy ad hoc kvůli volbám, postupoval Ústavní soud jediným možným způsobem. Rychlost - soud chce verdikt vynést pokud možno 10. září - označil za "trochu neobvyklou", soud tím ale dal podle Pitharta najevo, že situaci přikládá vážnost. "Já jsem zaskočen nebyl," komentoval Pithart v ČT včerejší rozhodnutí soudu.
13:23
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček řekl, že dolní komora projedná návrh na změnu ústavy zřejmě ve stavu legislativní nouze. Vedoucí katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Filip ale Českému rozhlasu řekl, že projednat ústavní zákon nelze projednat ve zkráceném řízení.
12:47
Advokát Miloše Melčáka Jan Kalvoda v rozhovoru pro MF DNES řekl, že politici mají tři možnosti: vyhlásit volby na jiný blízký termín, narychlo trvale změnit ústavu, či odehrát tři rychle za sebou jdoucí pokusy o sestavení vlády. Kterýkoli z nich ale napadne soudně znovu. - čtěte Měnit ústavu je zhovadilý zvyk, tvrdí Kalvoda
  • Setkání prezidenta Václava Klause s lídry parlamentních politických stran. (2. září 2009)

    Setkání prezidenta Václava Klause s lídry parlamentních politických stran. (2. září 2009) / Autor: Dan MaternaMAFRA

12:27
Briefing po setkání na Pražském hradě byl krátký, promluvil jen prezident Václav Klaus.

"Všichni jsme byli zaskočení rozhodnutím Ústavního soudu, tím, že zmizí předčasné volby bez našeho zásahu. To je názor veřejný, který mezi námi dominuje. Všichni se budeme snažit hledat cestu k tomu, aby volby proběhly v původním termínu nebo nejbližším možném termínu," řekl prezident.

"Strany se dohodly na vzniku expertní pracovní skupiny, která připraví změnu ústavy; byli jmenováni členové skupiny. Budete se ptát na termín - termín je 'okamžitě'," dodal Klaus.

"Ústavní soud nesmí odložit výkon rozhodnutí, je-li to v rozporu s důležitým veřejným zájem. Jsme přesvědčeni, že v této rozbouřené politické a ekonomické situaci jsme přesvědčeni, že důležitým veřejným zájmem jsou volby v daném termínu," uzavřel prezident setkání s novináři.
12:07
Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský a místopředsedové Pavel Holländer a Eliška Wagnerová prohlásili, že se k celému případu nebudou vyjadřovat až do vynesení definitivního verdiktu.

Diskuse

bumbrlicek: Josef Švejk vždycky říkal, že politika je pro malé děti. Zdá se, že se jeho slova naplňují (2:07)

fajda: vy lumpové na kůly s Váma (17:11)

palmic: to je jen jako, oni nechteji ted vladnout, neni mozny rozdavat, musi se prijijmat skrty. Nechaji v tom Fishera (15:50)

JAROLD: Kdyz jde vsem o prachy, ktere by vynalozili nadarmo, najednou se vsichno dokazi domluvit ! je mi s toho divne (15:31)

jjumbik: to máte za ty samoúčelné přílepky, blboni. :) (15:16)

Si0: Jak můžou vymáhat náklady na kampaŇ, ona už bylo nějaké předvolební období vyhlášeno? (15:05)

Magistr1981: no může rušit to prezidentovo vyhlášení voleb, nebo ho stále odkládat (14:34)

madqwert: Magistr1981 - ustavni soud zrusit vyhlaseni voleb asi nemuze... on ho jen pozastavil a to proto, ze to vyhlaseni bylo podle zakona, ktery je zrejme protiustavni... to se bude teprve posuzovat (14:31)

martin_simek: Konecne ! (14:30)

martin_simek: Jde o to, jak se zachovala cela politicka reprezentace a jak zmanipulovala celou situaci kolem predcasnych voleb. Jen s jenim nepocitali, ze se nekdo nezlekne a ze si bude stezovat na jejich jednani. (14:30)

martin_simek: Je uplne jedno prece, proc a za koho to udelal Melcak a kolik bere Kalvoda ! nejde ani spochybnovat to, co muze Ustavni soud, nebo ne. (14:29)

martin_simek: je snad nekdo prekvapen, ze cely ten spolek "pleticharu" nekdo ted bvelmi elegantne chytil do jejich vlastni pasti ? Ja ne ! (14:28)

martin_simek: ale vzdy to byly jen volebni sliby a nikdy se nic nestalo. Ostatne slova, o reseni "v radu dni", jak je opakuji i dnes, slysivame kolem kazdych voleb. (14:27)

martin_simek: Cela ta "banda" se chytila do vlastni pasti. Ustava uz mela byt zmenena asi stokrat. (14:27)

martin_simek: cela politicka diskuze i komentare jdou spatnym smerem od vcerejska (14:26)

Magistr1981: to ne, ale může rušit vyhlašování voleb, které by po těchto úkonech nastalo (14:25)

madqwert: ustavni soud prece nemuze zrusit jmenovani premiera ci vysloveni neduvery... (14:24)

Magistr1981: No nevím, taky by mohla následovat spousta usnesení Ústavního soudu, kterými by všechny tyto pokusy neustále rušil. :) (14:23)

madqwert: to sice ano, ale co by jako melo nasledovat? volby by proste byt musely... (14:21)

Magistr1981: stížností, předpokládám, protože to je směšné. Ústava předpokládá vážně míněné pokusy o získání důvěry každé z těch tří vlád a to nejde ve třech dnech. (14:17)

Magistr1981: madqwert Kalvoda v rozhovoru pro Idnes řekl: A třetí možnost je, že se vrátí pokorně k ústavě a podstoupí tři pokusy o sestavení nové vlády – ve třech dnech třeba . No a to bude zase napadeno ústavní (14:16)

madqwert: nejjednodussi by bylo vyslovit neduveru vlade jana fischer a premierem jmenovat znovu fischera... tohle udelat 3x behem jednoho dne a predcasne volby musi byt ;) (14:12)

Magistr1981: nevím jak to teda chce pan Přemysl Sobotka stihnout příští týden. Nebo nejdříve urychleně změní i Zákono jednacím řádu? :D :D D: (14:08)

Magistr1981: "Vedoucí katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Filip ale Českému rozhlasu řekl, že projednat ústavní zákon nelze projednat ve zkráceném řízení." Tak (14:08)

mufinek: Kalvoda nebude levnej, kdo ho platí, Melčák ze svého asi ne... (13:53)

madqwert: 2010 ;) (12:58)

Magistr1981: madqwert ano ano, uděláme volby letos v červnu, ale kdo voličům koupí stroj času? :) (12:57)

madqwert: vzhledem k tomu, ze o rozpusteni snemovny je mozne rozhodnout nejpozdeji 3 mesice pred volbami, tak to vypada na volby v cervnu 2009 (12:54)

Si0: Proti usnesení Ústavního soudu nejsou žádné opravné prostředky. :) (12:50)

Magistr1981: Usnesení Ústavního soudu nemá žádné účinky. :) (12:46)