Politici

Politici | foto: Michal Sváček, MF DNES

Politici mají vlastní slovník. Rozumět mu není lehké

  • 373
V tuto chvíli vylučuji, že si dovedu představit vznik vlády. Také moc nerozumíte podobným větám typickým pro současnou řeč politiků, kteří se po volbách dohadují o nové vládě? Asi nejpoužívanějším termínem je v tuto chvíli.

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek "v tuto chvíli" nepodpoří Topolánkovu vládu, zatímco šéf ODS zase "v tuto chvíli" odmítá nechat ČSSD křeslo předsedy Poslanecké sněmovny.

Znamená to snad, že v jinou chvíli může být všechno jinak? "Tím, že dávají důraz na přítomnost, vlastně připouštějí, že v budoucnu mohou svůj současný nekompromisní postoj změnit," vysvětluje Jiří Kraus z Karlovy univerzity, který se zabývá rétorikou a řečovou kulturou.

Sám dosluhující premiér Paroubek v pondělí na otázku MF DNES, zda je odmítavý postoj ČSSD k Topolánkově vládě trvalý a neměnný, odpověděl: "Do budoucna je možné jednat, za měsíc může být situace jiná. V tuto chvíli strany udělaly chybu v tom, že neřekly, co chtějí."

Že podobné termíny jsou jen bojové pokřiky, nikoliv neústupná stanoviska, ukazuje historie. Třeba v roce 1996 si tehdejší lídr ČSSD Miloš Zeman nedovedl představit podporu pravicové Klausovy vlády, aby její vznik výměnou za post šéfa Sněmovny nakonec umožnil.

O dva roky později si zase šéf ODS Václav Klaus neuměl představit jakoukoliv podporu vlády ČSSD v čele se Zemanem, který mluvil o spálené zemi. A nakonec s ním uzavřel opoziční smlouvu, která socialisty držela u moci.

V povolebním dohadování také politici rádi nevylučují. To v překladu znamená, že právě o "nevyloučené" velmi usilují. Zelení například nevylučují, že mají zájem o ministerstvo dopravy.

Novinkou je označení pro porážku. Václav Klaus ji v roce 2002 ještě jako šéf ODS nazval "nevýhra", zatímco Jiří Paroubek letos vymyslel termín "druhý vítěz voleb".

Slovník

Dovedu si představit = chci, aby to bylo přesně podle mě, ale nakonec to bude jinak
Nyní šéf ČSSD Jiří Paroubek říká, že si dovede představit vládu složenou z nestraníků. A naopak si prý vůbec neumí představit, že by umožnil vznik Topolánkovy vlády.
Stejně tak si to v roce 1996 těsně po volbách nedokázal představit tehdejší šéf ČSSD Miloš Zeman, který "neznal nikoho v Lidovém domě, kdo by byl ochoten akceptovat vládu Václava Klause".
O pár týdnů později sociální demokraté výměnou za post předsedy Sněmovny pro Zemana umožnili vznik kabinetu v čele s ODS.
V tuto chvíli = nemyslím to vážně, brzy změním názor
Jde zřejmě o nejpoužívanější spojení během sestavování vlád nebo vládních krizí.
"My takový nárok ČSSD v tuto chvíli neuznáváme," odmítá šéf ODS Mirek Topolánek nechat post šéfa Sněmovny pro Jiřího Paroubka. Doslovný překlad zní: v jinou chvíli, až socialisté oplátkou umožní vznik vlády ODS, lidovců a zelených, jim to křeslo pro Paroubka rádi dáme.
Nevylučuji = ano, přesně to se děje
Politici nejsou ochotni na rovinu říct, že o něčem jednají nebo něco chystají. A tak o tom řeknou, že to nevylučují. Obecně v povolebních debatách velmi rádi nejen nevylučují, ale i vylučují.
Třeba v roce 1996 šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross odmítl toleranci Klausovy vlády kategorickými slovy: "Prakticky to vylučuji."
V dnešní situaci zase Jiří Paroubek "naprosto vylučuje, že by někdo z poslanců ČSSD podpořil vládu ODS, protože poslanci jsou čestní a slušní lidé". A Mirek Topolánek zase vylučuje velkou koalici i opoziční smlouvu s ČSSD.
To je předčasné = právě se tím intenzivně zabýváme, ale tajíme to
Někteří politici místo toho také rádi využívají termín "není to na pořadu dne".
Jako předčasné v nynějších vyjednáváních politici odbývají otázky, jestli už si dělí křesla ve vládě. Přitom se už dohodli, že lidovci dostanou ve vládě tři místa a zelení dvě - a zbytek ODS.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video