Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici mají další nápad, co s „Václavákem“. Dosud žádný nedotáhli

  20:31aktualizováno  20:31
Je to asi dvacet let, co se objevily první plány na přeměnu Václavského náměstí. Zatím se "nekoplo". Návrh architektonického studia Cigler Marani z roku 2005 se stále nedočkal uskutečnění a vznikají další nápady. Posledním je návrh jednou za měsíc v neděli náměstí uzavřít a vytvořit tu pěší bulvár.

Možná nová podoba pražského Václavského náměstí | foto: Cigler Marani

Jak by bulvár vypadal, je jednoduché. Zelený pás uprostřed náměstí fungující jako parčík a jednou za měsíc místo projíždějících aut koncerty či jiné společenské akce. Tyto vize se zamlouvají pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi.

První z nich by se mohla konat už v září. "Chceme připravit bohatý sportovně-kulturní program, který by byl určen všem věkovým kategoriím," uvedl zástupce Sdružení Nového Města a ředitel hotelu Adria Karel Doubek.

Právě sdružení je ve spolupráci s radnicí Prahy 1 autorem myšlenky. Záleží na tom, zda magistrát podobnou akci skutečně schválí. "Zatím bychom napoprvé vyzkoušeli omezení dopravy jen od Vodičkovy dolů," upřesnil.

Možná nová podoba pražského Václavského náměstí

Možná nová podoba pražského Václavského náměstí

Možná nová podoba pražského Václavského náměstí.

Možná nová podoba pražského Václavského náměstí

Počítačová studie společnosti Satra týkající se budoucí podoby pražské magistrály

Počítačová studie společnosti Satra týkající se budoucí podoby pražské magistrály

Pravidelné akce by se podle něj měly zaměřovat hlavně na Pražany. "Uvítal bych, kdyby uzavírky nebyly jen kvůli tomu, aby se lidé mohli v klidu projít po náměstí," poznamenal primátor Bohuslav Svoboda.

Cigler Marani stále ve hře?

Zahájení samotné obnovy náměstí je zatím v nedohlednu. Návrh Jakuba Ciglera je ale prý zatím stále ještě ve hře. "Stále platí, že je připraven projekt Cigler Marani. V současné době běží územní řízení, které ještě není vydané. Zdržují ho sice různé občanské iniciativy, ale pořád věříme, že náměstí budeme moci revitalizovat," říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podobná slova ale již v minulosti zazněla bezpočtukrát a stále se nic nezměnilo. "Budeme o tom diskutovat s urbanisty a architekty, aby nám řekli, co bude v této fázi nejvýhodnější. Zda vytvořit v centru náměstí zelený pruh, který by fungoval jako park, nebo sem vrátit dopravu," uvedl nyní Svoboda.

Vypadá to, že město tak plánuje opět jen diskuse. Vítězný návrh je přitom připraven už šest let. "Chci být optimista, věřím, že jednou na revitalizaci Václavského náměstí přece jen dojde," uvedl sám Cigler.

Václavské náměstí ještě bez budovy Národního muzea.

Václavské náměstí v 19. století ještě bez budovy Národního muzea

Přestože je architekt optimista, je mu jasné, že jeho návrh politici "vytáhnou" vždy, když se jim to hodí. "Mluvit o něm je jednoduché, ale pak ho zase strčí zpátky do šuplíku," říká Cigler.

První vážná diskuse: už v roce 1993

Byl to právě on, kdo společně s architektem a pozdějším primátorem Janem Kaslem již na začátku roku 1993 založili Václavskou metropolitní nadaci. Tehdy to bylo poprvé, co se začalo mluvit o tom, že náměstí potřebuje revitalizaci a zklidnění.

"Nadaci jsme dali dohromady s podnikateli a majiteli domů na náměstí. Chtěli jsme dát signál do zahraničí, že nám na Václavském náměstí záleží, protože je symbolickým centrem země," vzpomíná. Jenže myšlenka na úpravy náměstí měla příliš odpůrců.

Od té doby o zklidnění náměstí, jeho očištění od narkomanů a bezdomovců pražští primátoři jen mluví. Ani architektonická soutěž z roku 2005 s ničím nepohnula. "Politická reprezentace má své zájmy a potřebu pořád něco slibovat. Potřebuje náklonnost voličů. Za volební období se to nestihne a v dalším se to vždycky posune na začátek a termíny se prodlouží, protože je potřeba negovat práci předchůdců," soudí Karel Doubek ze Sdružení Nového Města.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz