Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se...

Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se otázkami transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Politici klopýtají k povinnému zveřejňování smluv. ČEZ získá výjimku

  • 20
Nejpozději letos začnou stát, kraje, obce a jejich firmy povinně zveřejňovat smlouvy, sliboval loni v létě premiér Bohuslav Sobotka. Zákon se ale zasekl v parlamentu. Nyní je v koalici připravovaná upravená verze, která by dala výjimku ČEZ, vyňala ze zákona smlouvy do 50 tisíc korun a ochránila obchodní tajemství státních firem.

„Pořád jsme v podstatě úplně na začátku. Koaliční skupina připravila návrh, ze kterého vypadl ČEZ i faktury a objednávky a vláda bude moci svým nařízením omezit uveřejnění smlouvu do hodnoty 50 tisíc korun bez DPH,“ řekl iDNES.cz opoziční poslanec Jan Farský, zvolený za TOP 09 a Starosty.

Potvrdili to i poslanec ČSSD Jan Chvojka, který v koalici o úpravách zákona jedná, a Jiří Boudal z nevládního sdružení Rekonstrukce státu. To před volbami sbíralo podpisy politiků, že zákon přijmou. Zavázalo se k tomu 160 současných poslanců, což nakonec vyústilo v to, že pod návrh se podepsalo víc než 70 z nich, z vlády i opozice. Jenže ani to nestačilo, aby zákon prošel.

Farský z klubu TOP 09 a Starostů se o problém registru smluv zajímá, protože to byl právě on, kdo od počátku nejvíc prosazoval, aby byl rychle schválen jednoduchý zákon asi o deseti paragrafech, který by všem, kdo nakládají se státními penězi, nakázal povinnost zveřejnit uzavírané smlouvy. A dokud by smlouva nebyla zveřejněna, nebyla by ani účinná.

„Pořád jsem optimista a věřím, že se to přijme, i když podle mě nakonec s účinností až do příštího volebního období. Když je tu na jedné straně chystaná elektronická evidence tržeb a čtvrtletní vykazování DPH, měl by se otevřeně chovat i stát a státní firmy,“ říká Farský.

Sobotka: Smlouvy zveřejňujme už teď, i bez registru

„Především si myslím, že ministerstva vůbec nemusí čekat na nějaký registr smluv a začít zveřejňovat smlouvy i bez něj. Tlačím na ně, aby to udělala. Úřad vlády zveřejňuje smlouvy od prvního ledna. K témuž chci vyzvat hejtmany v krajích. Zákon o registru brzdí technické problémy, těch se konec konců lekli i sami předkladatelé z řad poslanců, ale chtěl bych ho dotáhnout do finále do poloviny letošního roku.“
sms premiéra Bohuslava Sobotky pro iDNES.cz

Ministerstvo vnitra a politici stran vládní koalice pracovali v posledních měsících na úpravě původního předloženého návrhu. Výsledkem je text, který poslalo vnitro k připomínkám dalším ministerstvům a který ještě posoudí vedení vládních stran.

Čeká se, že už nebude korupce a bude líp, řekl poslanec ČSSD

„Registr smluv je téma, které nemám rád. Je příliš mnoho fanoušků registru smluv. Čeká se od něj, že nebude žádná korupce a bude líp,“ řekl iDNES.cz vyjednavač ČSSD o zákoně, poslanec Jan Chvojka. Podle něj je už v koaliční pracovní skupině o zákonu shoda, takže je podle něj možné, že se parlament ke schválení zákona, jenž byl předložen už v prosinci 2013, letos konečně dostane.

Podle Chvojky se podařilo vyladit už všechny zásadní problémy. Tedy třeba to, aby se zveřejňování smluv netýkalo menších obcí či aby povinnosti dané zákonem nepostihly státní podniky, kdyby musely odkrývat své obchodní partnery, což by je oproti konkurenci znevýhodnilo.

„Výjimku budou mít také firmy, v nichž má stát většinový podíl a jejichž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu nebo evropském regulovaném trhu,“ uvedl Chvojka. Což se nyní prakticky týká elektrárenské společnosti ČEZ. Podle Boudala z nevládní organizace Rekonstrukce státu to byla podmínka nejsilnější vládní strany ČSSD.

Přijetí registru smluv chce urychlit Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec v lednu v parlamentu řekl, že v březnu by měla být hotova studie o finančních dopadech povinného zveřejňování smluv na internetu. Pak by již schvalování zákona teoreticky nemělo nic vadit.

„Obešli jsme všechny tři koaliční předsedy a získali jsme i příslib Andreje Babiše, že kdyby přijetí zákona stále vázlo, předloží on sám pozměňovací návrh, aby zákon mohl být přijat,“ řekl iDNES.cz Jiří Boudal z Rekonstrukce státu. Babiš nedávno potvrdil, že by v souvislosti s tím, že chce ANO diskutovat o podobě koaliční smlouvy, rád urychlil přijetí zákonů, které požaduje iniciativa Rekonstrukce státu, především zákona o registru smluv a posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue