Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici dál slavili EU společně s občany

  19:28aktualizováno  19:28
Společné oslavy politiků a občanů u příležitosti oslav vstupu do Evropské unie pokračovaly i v sobotu. Premiér Špidla přijel pozdravit účastníky oslav na česko-polsko-německém Trojzemí u řeky Nisy. Příležitost k setkání s politiky se naskytla také v pražské Valdštejnské zahradě.

Premiéři Vladimír Špidla, Leszek Miller a Gerhard Schröder přešli odpoledne lávku a pontonový most spojující na řece Nise Českou republiku, Polsko a Německo. Na české a polské půdě je vítalo vždy okolo 500 lidí, na německé téměř 5000. 

Před návštěvou Trojzemí se premiéři u německé Žitavy zúčastnili zahájení prací na stavbě důležité silnice, která spojí česko-polsko-německé pohraničí s evropskou dálniční sítí.

Hned, jak se premiéři pozdravili s lidmi všech třech zemí, odletěli společně na summit do Dublinu, kde oslavy rozšíření EU večer vyvrcholí. - více zde

Parlament slavil s voliči vstup do EU ve Valdštejnské zahradě
Kolem 3000 lidí přišlo oslavit první den Česka v Evropské unii do pražské Valdštejnské zahrady.

Zástupy obyvatel a návštěvníků Prahy přilákala do barokní zahrady v sídle Senátu zřejmě bezplatná nabídka jídla a pití. U stánků, které nabízely opečené párky, utopence, chléb se škvarkovým sádlem či tvarůžky, se tvořily dlouhé fronty.

Návštěvníky lidové slavnosti přivítal předseda Senátu Petr Pithart. "Otevřeli jsme všechny brány a dveře, abychom se tady potkali jako sousedé, tak, jako se budeme potkávat v Evropské unii," řekl. 

Nejvíc obletovaný byl nesporně bývalý prezident Václav Havel. Ten novinářům řekl, že Česko může Evropě přinést svou historickou zkušenost, kulturu, tradice, humor či předvídavost.

K debatám o ztrátě národní identity poznamenal: "Naši národní identitu si nejvíc ničíme my sami. Tím, že mluvíme špatnou češtinou - i ti nejvyšší politici mluví hůř než za Rakouska-Uherska poslední poštmistr. A tím, jak zacházíme s naší
krajinou."

Atmosféru zahrady pomáhal zpestřit Staroměstský dixieland a tradiční irská hudba v podání kapely Shannon.

Specialitou pro dnešní den bylo pivo modré barvy Speciál EU. Lidé však trochu zarazila jeho podoba s prostředkem na mytí oken a dávali přednost nápojům v tradičním zbarvení, uvedla ČTK.

Václav Havel přišel oslavit s lidmi vstup do EU do Valdštejnské zahrady v Praze. (1. května 2004)

Šéf Senátu Petr Pithart a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek při oslavách vstupu ČR do EU. (1. května 2004)

Premiéři Vladimír Špidla, Leszek Miller a Gerhard Schröder se v sobotu sešli na česko-polsko-německém Trojzemí u řeky Nisy a pozdravili tam účastníky oslav rozšíření Evropské unie. Doprovázel je komisař pro rozšíření Evropské unie Günter Verheugen. (1. května 2004)

Premiéři Vladimír Špidla, Leszek Miller, Gerhard Schröder a komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen zdraví účastníky oslav rozšíření Evropské unie na česko-polsko-německém Trojzemí u řeky Nisy. (1. května)

Vladimír Špidla na česko-německo-polském Trojzemí, kam přijel v sobotu pozdravit účastníky oslav rozšíření Evropské unie. (1. května 2004)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz