Politici chtějí Sokola, lidé Klause

  0:01aktualizováno  0:01
Jednání o prezidentovi finišují. Komunisté se chystají podpořit Václava Klause, aby prošel prvním kolem páteční prezidentské volby. Koalice shání podporu pro Jana Sokola. Ke 138 poslancům a senátorům, kteří podepsali Sokolovu nominaci, přibývají další, kteří deklarují, že jej budou volit. Pokud by své sliby dodrželi, Sokol by se stal hlavou státu.

Tím by však politici udělali malou radost voličům. Ti chtějí za prezidenta Václava Klause. Více příznivců než Sokol má i Miloš Zeman. Ukázal to exkluzivní průzkum agentury SC&C pro MF DNES, uskutečněný těsně před volbou prezidenta na reprezentativním vzorku 528 respondentů.

Na dotaz "Koho byste chtěli za prezidenta?" odpovědělo dvaačtyřicet procent účastníků průzkumu, že Václava Klause. Další tři muži v pořadí následují s velkým odstupem: Zemana si přeje v čele státu 12 procent voličů, Sokola necelých jedenáct a Petra Pitharta devět.

Koaliční politiky však nízká podpora Sokola mezi lidmi příliš neznepokojuje. "Podporujeme ho proto, že máme k dispozici více informací než běžný volič," říká předseda Unie svobody Petr Mareš.

Václav Klaus vítězí u veřejnosti i v přímém souboji s Janem Sokolem. Pokud by lidé měli vybírat mezi dvěma kandidáty, tak jak to budou zítra dělat poslanci a senátoři, dalo by šedesát procent přednost Klausovi a čtyři z deseti by volili Sokola.

"U Jana Sokola se soustředily hlasy veškeré opozice vůči Klausovi," vysvětluje socioložka Jana Hamanová z agentury SC&C, proč Sokol při přímém střetu s Klausem dopadl lépe, než pokud měli lidé neomezený výběr.

Podpora oběma kandidátům se výrazně dělí podle toho, kterou stranu lidé preferují. V přímém souboji s Klausem by Sokola podpořila většina voličů ČSSD (nejraději by však volili Zemana). Sokol by nad Klausem triumfoval také mezi příznivci lidovců a překvapivě i KSČM.

Klaus má kromě příznivců ODS také výraznou podporu u nerozhodnutých či nevoličů. Na Hradě ho chtějí i příznivci Unie svobody. 

Klaus má podporu, Sokol budí rozpaky
Ať bude prezidentem Jan Sokol, nebo Václav Klaus, čtvrtina voličů řekne jediné: Je to tragédie. V tom jsou si oba muži rovni. Avšak: ze zvolení Klause bude pětina lidí nadšena, ze Sokola skoro nikdo.

Kdyby o příští hlavě státu rozhodovali voliči, neměl by vládní kandidát Jan Sokol proti bývalému premiérovi Václavu Klausovi žádnou šanci. Klause chtějí čtyři lidé z deseti, Sokola jen jediný.

V průzkumu, který na konci minulého týdne provedla pro deník MF DNES agentura SC&C, uvedlo téměř 42 procent dotázaných, že na Hradě by nejraději viděli právě Klause. Pro Sokola se vyjádřilo jen jedenáct procent.

"Václava Klause podporují voliči nejen ODS, ale i Unie svobody a lidé, kteří se nedokážou rozhodnout pro žádnou stranu," shrnuje výsledky mezi více než pěti sty dotázanými ředitelka agentury Jana Hamanová.

U Sokola stačí, že je proti Klausovi
Prezidenta však volí poslanci a senátoři, a tak názor veřejnosti nehraje roli. V pátek, při třetí prezidentské volbě, proti sobě budou stát Klaus a Sokol. Ale i v tomto duelu vede jednoznačně Klaus. Za podporou Sokola se podle průzkumu skrývá veškerá opozice proti Klausovi, nikoliv přímá podpora tomuto univerzitnímu profesorovi.

Jasně to dokazují další výsledky, z nichž plyne, že Sokol je pro naprostou většinu veřejnosti neznámá osoba. Když měli dotázaní hodnotit vlastnosti kandidátů, u Sokola dominovaly odpovědi typu "ani dobře, ani špatně". Podle Hamanové to dokazuje, že jej lidé prostě neznají a nemohou říct, nakolik je inteligentní, poctivý nebo jak dobře bude prosazovat zájmy státu ve světě.

Co ti voliči vědí?
Z reakcí politiků na výsledky průzkumu se zdá, že mínění voličů neberou příliš vážně. Například šéf Unie svobody Petr Mareš, který prosazuje na prezidenta Sokola, zatímco jeho voliči chtějí Klause, říká: "Ty výsledky by mohly být dány tím, že lidé Jana Sokola příliš neznají."

Argument "neznámý kandidát" používá i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, ale dodává: "Musíme také brát v úvahu určitou průchodnost v parlamentu. Otázka veřejného mínění je důležitá, ale na druhé straně to srovnání kandidátů nemusí vypovídat."

Do vkusu svých voličů se příliš netrefili ani komunisté: zuby nehty se brání vyslovit podporu Sokolovi, přitom 62 procent jejich voličů by mu hlas dalo. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš nad tím mává rukou: "Mně ta čísla z kontaktů na členskou základnu vycházejí jinak. Myslím, že větší podpora je pro Klause."

Bude to tragédie?
Zatímco Klausův úspěch by podle průzkumu vnímalo pozitivně 46 procent lidí (součet nadšených a těch, kteří jej považují za nejlepšího z kandidátů), Sokolovo vítězství by takto silně prožívalo jen 16 procent. Naprostá většina lidí říká, že si v obou případech dokážou zvyknout. Pokaždé však zůstane čtvrtina těch, kteří rozhodnutí parlamentu budou vnímat jako tragédii.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Moci se vzít by pro nás znamenalo získat důstojnost, tvrdí gayové a lesby

Iniciativa Jsme fér slaví 1. máj jako svátek lásky a zamilovaných. Na pražském...

Poslanci budou ve středu rozhodovat o zákonu pro manželství osob stejného pohlaví. Rozhodnou, zda gayové a lesby budou...

Česko se nepřipojí ke globálnímu paktu OSN o migraci, potvrdila vláda

Ministři Richard Brabec a Jana Maláčová na tiskové konferenci po středečním...

Podle očekávání ve středu vláda odmítla účast na globálním paktu OSN o migraci. Společně s ministrem zahraničí Tomášem...

Babiš neodstoupí. Okamura chce v podpoře vlády vystřídat ČSSD

Tomio Okamura (SPD) opouští budovu Úřadu vlády po jednání s premiérem Babišem,...

Premiér Andrej Babiš se nechystá sám odstoupit z čela vlády. Po jednání s ním to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Už...

Najdete na iDNES.cz