Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici chtějí šetřit, ale ne u sebe

  0:01aktualizováno  0:01
Stát musí šetřit, vláda seškrtává rozpočet na příští rok. Ministři to vědí, ale někteří jako by na to pozapomněli. A tak si zvyšují výdaje na provoz, kupují myčky na auta nebo vybavují kanceláře klimatizací. Například ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výdaje na dávky pro nezaměstnané, důchodce a ženy na mateřské zvýší pro příští rok jen o dvě procenta. Na sobě však Škromachův resort tolik šetřit nehodlá.

Na běžný provoz spolyká o 76 procent více financí než letos - tedy celé 2,2 miliardy korun. Peníze jdou třeba na nové počítače nebo výstavbu školicího střediska pro úředníky.

Z celkem 37 ministerstev a centrálních úřadů se v příštím roce chce uskrovnit pouhých osm. Kromě Škromachova nejvíce nabobtnají výdaje ministerstva školství a průmyslu.

V návrhu státního rozpočtu pro příští rok jsou například i takovéto věci: myčka na auta, kterou chce mít na nádvoří ministerstvo zdravotnictví. Nebo klimatizace pro ministerstvo financí či mobilní kancelář pro management ministerstva průmyslu.

Kromě toho chtějí také poslanci peníze na nová auta, Pražský hrad potřebuje klimatizaci jižního křídla nebo traktor s malotraktorem pro zámek v Lánech.

Bylo by však nespravedlivé říci, že všichni politici utrácejí: ministerstva kultury, spravedlnosti nebo životního prostředí vystačí v příštím roce s méně penězi než letos.

Občane, šetři. Ministři utrácejí
Kážou vodu a pijí víno. I tak si mohou lidé vysvětlit snahu některých ministrů, kteří sice mluví o nutnosti úspor, ale na chod a zkrášlování svých pracovišť si z rozpočtového koláče pro příští rok hodlají "urvat" více než letos.

Tak třeba ministryně zdravotnictví Marie Součková odráží snahy krajů, které žádají peníze pro nemocnice. Ovšem devět milionů korun na odvodnění nádvoří a výstavbu myčky pro automobily přímo na ministerstvu v rozpočtu našla.

Ve srovnání s miliardovými dluhy je to sice "zanedbatelná" částka, ale trefně ukazuje způsob, jak se rozhoduje o výdajích jednotlivých resortů.

Rozpočet stejný, provoz dražší
Omezit se nehodlá ani ministerstvo práce a sociálních věcí. Na důchody, mateřské nebo dávky pro nezaměstnané má jen o něco víc peněz, zatímco rozpočet vlastního úřadu nabobtná o 76 procent. To je nejvíce ze všech ministerstev. Peníze jdou třeba na nové počítače nebo výstavbu školicího střediska pro úředníky.

Ministerstvo školství bude muset v příštím roce vyjít zhruba se stejnou sumou jako letos. Ovšem na svůj vlastní provoz spotřebuje skoro o třetinu více peněz. Třeba do rekonstrukce budovy v Praze vloží 56 milionů korun, v následujícím roce dalších 91 milionů.

"Chceme sestěhovat pod jednu střechu všechny naše podřízené a roztroušené úřady. Nyní jsou v nájmech, takže do budoucna tím ušetříme," vysvětlila ministryně školství Petra Buzková.

Skutečnost, že vláda nedokázala zkrotit své vlastní výdaje, kritizuje opozice. "Řeči o šetření jsou jen propagandou pro to, aby vláda mohla s čistým svědomím sáhnout lidem hlouběji do kapes, ale sama na sobě šetřit nechce," tvrdí šéf poslanců za ODS Vlastimil Tlustý.

Pravda je, že ministři často o všech výdajích ani netuší - rozhodují o nich šéfové jejich úřadů. Takovou pikantnost skrývá třeba rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu - sumou 1,2 milionu korun pamatuje na mobilní kancelář pro top management. Co skrývá tajemný název, neví ani nejvyšší "top manažer" resortu (a logicky tudíž uživatel kanceláře) - ministr Milan Urban.

"Záhadnou pracovnou není žádná pojízdná maringotka, nýbrž jsou to peníze určené na výdaje za spojení notebooků s počítačovým serverem ministerstva," vysvětlil mluvčí ministerstva Ivo Mravinac.

Zatímco většina ministrů si na chod svých úřadů v příštím roce vydobyla více peněz, některé "slabší" resorty se budou muset uskrovnit třeba spravedlnost, životní prostředí nebo kultura. "Omezili jsme výdaje ve vězeňství. Na soudech a státních zastupitelstvích šetřit nebudeme," reagoval ministr spravedlnosti Karel Čermák.

Podle komunistů jsou nuceny šetřit ty úřady, které by naopak měly dostat více. "Je vidět, že nezáleží na problémech, které má resort řešit. Spíše je důležité, kdo v jeho čele stojí a jakou má sílu," tvrdí poslanec za KSČM Petr Braný.

V příštím roce si polepší i sídlo prezidenta. Pražský hrad dostane na investice 144 milionů korun, o deset milionů víc než letos. Prezident se tak dočká klimatizace v kancelářích v jižním křídle, která je podle jeho mluvčího Petra Hájka v dezolátním stavu. Hrad si chce také pořídit traktor a malotraktor pro park v Lánech.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz